Kadınlara evlilik tazminatı

  • 19.08.2022 10:48
  • (1)

KADIN çalışanlar evlendikten sonra ki bir yıl içinde istifa ederek kıdem tazminatlarını alabiliyor. Bu hakkın kullanılmasında ise bir sınır yok.

1 YILLIK SÜREYE DİKKAT! Yasalara göre, kadın işçilerin evlilik nedeni ile işten ayrılma durumunda, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödeniyor. Bu haktan yararlanılabilmesi için iş sözleşmesinin evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde yazılı olarak feshedilmesi, evliliği gösteren belgenin işverene sunulması, feshin gerekçesinin ‘evlilik’ olduğunun açıkça belirtilmesi gerekiyor. Evlilik nedenine dayalı olarak iş akdinin feshedilmesi halinde işçi ve işveren ihbar tazminatı talep edemiyor, ihbar süresi uygulanmıyor.

DAHA SONRA ÇALIŞABİLİR: İş sözleşmesini evlilik nedeniyle feshederek kıdem tazminatını alan kadının yeni bir yerde işe başlamasının önünde engel bulunmuyor.

Evlendikten sonra 1 yıl içerisinde daha iyi bir iş teklifi alan kadın işçi evlilik nedeniyle mevcut işyerinden kıdem tazminatını alarak ayrıldıktan sonra farklı bir işyerinde daha iyi ücretle çalışmaya başlayabilir.

Kadın işçilerin bu haklarını kötüye kullanıp kullanmadığı konusunda Yargıtay’ın görüşü genellikle çalışan lehine oluyor.

KIDEM İÇİN HİLELİ İŞLEM VARSA: Sırf kıdem için evlenip boşanma durumu tespit edilirse, işveren kıdemi geri isteyebiliyor. Bu durumda mahkeme süreci başlıyor.

Hileli boşanmayla hakkını kötüye kullanan işçi tazminatını işverenine faiziyle geri ödemek durumunda kalacağı gibi işinden de olmuş oluyor.

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)

 

SİGORTADA TRAFİK KRİZİ BÜYÜYOR

TÜRKİYE Sigorta Birliği, trafik sigortasında yaşanan sorun nedeniyle bir açıklama yaparak, enflasyon, kurdaki dalgalanmalar, asgari ücretteki artış nedeniyle hasar maliyetlerinin primlere göre daha fazla arttığını belirtti.

Açıklamada, şirketlerin aldıkları her 100 liralık prim için 188 lira hasar ödediğini, giderler de hesaba katıldığında bu tutarın 214 liraya çıktığı vurgulandı.

Trafik sigortasında kriz büyüyor. Enflasyon, kur, asgari ücretteki artışın hasar maliyetlerini ciddi oranda artırması, buna karşılık trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulamasından dolayı primlerin istenen seviyede artmaması nedeniyle sigorta şirketlerinin trafik sigortasındaki zararı her geçen gün daha da büyüyor.

 Sigortacılar, önlem alınmaması halinde şirketlerin mali ve finansal gücünün azalacağını, sermayelerin olumsuz etkileneceğini savunuyor.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ise trafik sigortasından yaşanan sorun nedeniyle bir açıklama yaptı. Sigorta şirketlerinin fiyatlama politikalarını uygularken özellikle enflasyon ve kur etkisinin göz önünde bulundurulduğunu ve iki göstergede de olumsuz trend yaşandığına değinildiği açıklamada, “Bu trendin sonucu olarak nisan ayı sonu itibarıyla prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81 oranında artarak 49.4 milyar TL’ye ulaşan hayat dışı sigortacılıkta, ilk çeyrek bilanço döneminde teknik zarar edildi” denildi.

GELİR, ZARARI KARŞILAMIYOR: Yürürlükteki trafik sigortası poliçe adedinin 21 milyona yakın olduğu ve yılın ilk çeyreğinde trafik sigortasında alınan her 100 liralık prime karşılık 188 lira hasar ödendiğini, şirketlerin tüm giderleri de hesaba katıldığında bu oranın 214 liraya çıktığının vurgulandığı açıklamada, “Şirketlerin her 100 TL prim için hasar ödemeleri, tazminat karşılıkları, aracı komisyonları, genel giderler dahil 214 TL gideri oluyor. Kasko sigortasında ise 2021 yılı ilk çeyreğinde 656 milyon TL teknik kar elde edilirken bu dönem 599 milyon TL teknik zarar oluştu. Kaskoda da her 100 liralık prime karşılık 126 lira hasar ödenirken, şirketlerin tüm giderleri hesaba katıldığında bu rakam yüzde 156 oldu” denildi.

TSB açıklamasında, trafik sigortasındaki zararın en önemli nedeninin maliyetlerin ciddi oranda artması olduğunu da belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Yılın ilk çeyreği gösteriyor ki, enflasyon, döviz kurundaki dalgalanmalar, ilave olarak da asgari ücretteki artışa bağlı yedek parça ve işçilik maliyetlerinin artması ile parça tedarikinde yaşanan sorunlar gibi faktörler tazminat tutarlarında prim tutarlarına göre daha fazla artış yaşanmasına neden oldu.

Bununla birlikte, 2022 yılı boyunca çiplerde yaşanan tedarik sorununun devam etmesi beklenmekte olup, otomotiv ve dolaylı olarak sigorta sektörü olumsuz etkilenecektir. Tüm bunlara tezat olarak, şirketlerimizin yükümlülüklerini karşılamak üzere yatırıma yönlendirdikleri aktifleri için piyasada elde ettiği yatırım gelirleri yüzde 25-30 bandında olup, oluşacak teknik zararların karşılanmasına yetmemektedir.”

(HÜRRİYET Gazetesi’nden Alıntıdır)

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Abdullah Çelebioğlu
    Abdullah Çelebioğlu
    21.08.2022 07:09

    Değerli kardeşim...Evlenme şartı ile bayanlara tazminat hakkı erkeklere yok mu? Yoksa neden yok? Eşitlik ilkesine göre durun nedir ne olmalıdır? Ayrıca,bahse konu hakkın kullanilmasinda bir sayı sınırı var mıdır?

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız