Patron ve işçiye kötü haber

  • 15.09.2022 10:36

YARGITAY’DAN herkesi ilgilendiren ihbar tazminatı kararı geldi. Yargıtay, işverenlerin; emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi sebeplerle iş sözleşmesini fesheden işçiden ihbar tazminatı talep edemeyeceğine hükmederken, bu tür istifalarda işçinin de ihbar tazminatı alamayacağına dikkat çekti.

İşçi ve işvereni ilgilendiren ihbar tazminatıyla ilgili Yargıtay dikkat çeken bir karar verdi. Mağaza müdürü olarak çalışan bir kişinin kovulması sonucu açılan davada Yargıtay işverenlerin; emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi sebeplerle iş sözleşmesini fesheden işçiden ihbar tazminatı talep edemeyeceğine hükmederken, bu tür istifalarda işçinin de ihbar tazminatı alamayacağına dikkat çekti.

HAKSIZ OLARAK İŞ AKDİNE SON VERİLDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ

Tam dört sene boyunca çalıştığı şirketten kovulan işçi, İş Mahkemesi’nin kapısını çaldı. Davacı işçi, mağaza müdürü olarak çalıştığını, çalıştığı sürece fazla mesai yapmasına rağmen, fazla mesai ücreti alacaklarının ödenmediğini, haksız olarak iş akdine son verildiğini ileri sürerek kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti. Davalı şirket iddiaları reddetti. Mahkeme; davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı şirket avukatı temyiz etti.

DİKKAT ÇEKEN KARAR

Yargıtay 9. Hukuk dairesi, emeklilik, askerlik ve evlilik gibi durumlarda işverenin işçiden tazminat talep edemeyeceğine dikkat çekti. Kararda şu ifadelere yer verildi: “İhbar tazminatı, belirsiz süreli iş sözleşmesini haklı bir nedeni olmaksızın ve usulüne uygun bildirim süresi tanımadan fesheden tarafın, karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminattır. Buna göre, öncelikli iş sözleşmesinin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 24 ve 25. Maddelerinde yazılı olan nedenlere dayanmaksızın feshedilmiş olması ve 4857 Sayılı Kanun’un 17. maddesinde belirtilen şekilde usulüne uygun olarak ihbar süresi tanınmamış olması halinde ihbar tazminatı ödenmelidir. İhbar tazminatı iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olduğu için, iş sözleşmesini fesheden tarafın feshi haklı bir nedene dayansa dahi, ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Yine, işçinin 1475 sayılı Kanun’un 14. maddesi hükümleri uyarınca emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi sebeplerle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı bulunmamaktadır. Anılan fesihlerde işveren de ihbar tazminatı talep edemez. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

Yargıtay’dan dikkat çeken ihbar tazminatı kararı da böylece açıklığa kavuşmuş olurken, patron ve işçiye kötü haber gelmiş oldu.

 

Telefonu alınca sarıldık öpüştük

Eskişehir’de yaşayan bazı vatandaşlar bir markanın özel indirim yapacağını duyurmasının ardından mağazanın önünde geceden kuyruk oluştu. İndirimi kaçırmak istemeyen müşteriler gece 23.00’te sıra beklemeye başladı. 18 bin liralık ürünlerin 14 bine satılacağını duyanlar 12 saat kuyrukta bekledi.

Annesine telefon almak istediği için sabahtan kuyruğa giren Gizem Tölü, ‘’Sıra köşeden dönmeyecek diye çok korkmuştuk. Telefonu alınca sarıldık ve öpüştük’’ ifadelerini kullandı.

Mağaza açılışından 10 ve 12 saat önce kamp sandalyesini ve yiyeceklerini alan vatandaşlar alışveriş merkezi kapısında bekledi. İndirimli ürünlerin gözdesi ise en son çıkan son model telefon oldu.

Kapısında akşam 19.30’dan beri bekleyerek indirimli cep telefonu almak isteyenlerin sayısının oldukça yüksek olduğu mağazada, 18 bin liralık telefon 14 bin liraya satıldı.

Annesine telefon almak için sabahtan kuyruğa giren Gizem Tölü, sırası geldiği için mutlu olduğunu belirtti. Kuyruğun arkasında bekleyenler için stokların tükendiğini söyleyen Tölü, ‘’Sabah 8’de sıraya girdik ve sonunda zafer nidaları yükseldi. Çünkü sıranın geleceğinden umutsuzduk. Sıra köşeden dönmeyecek diye çok korkmuştuk. Annem, köşeyi dönersek alabileceğimizi söyledi. Sonunda aldık. Telefonu alınca sarıldık ve öpüştük. Stoklarla sınırlı olduğu için kart veriyorlar’’ ifadelerini kullanırken, anne Hacer Tölü ise, ‘’İnternette gördük indirim olacağını, telefon için bekliyoruz. Allah da bize nasip etti, alabildik. Biz saat 8’den beri bekliyoruz. İnsanlar gelip beklemiş burada, keşke herkes alabilseydi’’ dedi.

YORUM: Türkiye’de yaşamak yürek ister demiştim. Aşırı gelen zamlar ve yaşadığımız pandemi hastalıkları sonucunda ekonomimiz bir hayli bozulmuştu.

Ne var ki son aylarda mağazaların yaptıkları ucuzluklar vatandaşlarımızın kafasını iyice bulandırıyor.

Mağazaların yaptığı ucuz ürün vaatleri başarıya ulaşıyor mu ulaşıyor. Market zincirleri ürünlerine her gün zam yaparken başarıyı yakalıyor mu yakalıyor. Benim anlamadığım şey ekonomimiz bozuk bu zamlardan bıktık, paramız yok, para yetiştiremiyoruz, her gün borçlanıyoruz diyenleri biliyoruz. Ne var ki mağazalar ucuzluk var dediği zaman geceden kuyruğa giriyorlar onu anlamıyorum. Üstelik alacakları ürünler binlerce lira değerinde oluyor.

Emekliler üç kuruş fazla promosyon alacağım diye banka önlerinde kuyruğa girerken, binlerce lira değerindeki bu ürünleri kim ya da kimler nasıl alıyor?

Vallahi ben bir şey anlamadım. Söz sizde…

Esenkalın…    

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız