Örf ve adetlerimizden uzaklaştık

  • 19.09.2022 15:01

NEREDE kaldı o eski yıllar… Nerede kaldı o can ciğer arkadaşlıklar… Nerede kaldı  o yardımlaşmalar… Nerede kaldı o eski dostluklar… Nerede kaldı bizim o örf ve adetlerimiz…

Daha say say bitmeyen o eski yıllarımız maalesef kayboldu gitti. Bugüne gelirsek geçtiğimiz yılları arar olduk.

Bugünkü gençlik teknoloji ile büyüyor. Eski insanlar ise toprak ile büyüdüler. Eskiden bir çocuk doğduğu zaman beşiğe koyarlardı. Ya da camdan kapıya ip bağlayıp salıncak yaparlardı.

Bugün ise beşiğin yerini otomatik karyolalar aldı. Çocuk ağlarsa telefon çalıyor. Çocuk sallanacaksa otomatik olarak sallanıyor.

Eskiden güven vardı. İnanç vardı, örf ve adetler vardı. Bir delikanlı başka bir mahallenin kızına aşık olduysa o sokaktan bir kere geçerdi. İkinci kez geçmeye cesaret edemezdi. Kızın mahallesindeki gençler işi hemen anlar uyarılarda bulunurdu. Şimdi ise kızlar erkek evine erkekler de kızların evlerine rahatça gidip gelebiliyor. Medeni devrinde tur atlamış olduk.

Eskiden çar çop oynardık. Mısır mecileri yapılırdı. Beyciler merasında bayramları kutlardık. Sokaklarda mile oynardık. Çelik çomak oynardık. Resim oynardık. Bayram Sineması, Lale sineması önünde Teksas, Tom Miks, Zagor’un kitaplarını satar sinemalara girmek için bilet alırdık.

Bugün ise internet sayfalarında dolaşıyoruz. Cafeler de eğleniyoruz. Nerede eğlence var oralara koşuyoruz. Nerelerde lüks tatiller var oralara gidiyoruz.

Eskiden anneler ve babalar bizi yönetirken şimdi çocuklar anne ve babaları yönetiyor. Evde büyüklerin değil çocukların sözü geçiyor.

Eskiden para lazım olduğu zaman bir selam ile borç alınırdı. Şimdi çek versen de senet yapsan da borç para bulamazsın.

Eskiden 25 aileye bir araba düşerdi. Şimdi bir ailede 3 tane araba var. Eskiden Ankara veya İstanbul’daki akrabalar ile görüşmek için postanede saatlerce telefon sırası beklerdik. Bugün ise herkesin elinde son model 2-3 tane telefon var. Üstelik herkes bir telefon kadar sizlere yakın oluyor.

Eskiden ibrik veya kazanlarda su ısıtır leğenlerde banyo yapardık. Şimdi ise bir tuşa bas sıcak su akıyor. Olmadı jakuzili banyolar var.

Eskiden üstümüzdeki elbiseleri yamar ve dikerek giyerdik. Şimdi ise her gün değişik değişik elbiseler giyiyoruz. Elbiseye göre çanta kullanırken, elbiseye göre ayakkabı giyiyoruz.

Eskiden bir tencere yemek 2-3 gün giderdi. Bugün bir telefonla istediğiniz yemek ayağınıza kadar geliyor.

Eskiden bir evde cenaze olduğu zaman o eve komşuları tarafından tepsiler dolusu yemekler taşınırdı. Şimdi ise cenaze evi yemek veya pide dağıtıyor.

Eskiden cenaze olduğu zaman 7 sülale toplanırdı. Şimdi ise cenaze olduğu zaman vatandaşlar kahvede okey oynuyorlar. Mazeretleri ise il dışındaydım, hastaydım, çalışıyordum, haberim olmadı, arabam arıza yaptı yolda kaldım, duymadım falan filan yalanlarla olayı kapatıyoruz.

Aşırı yalancı bir toplum olmaya başladık. Çıkar ve menfaatlerimiz için birbirimizi tanımıyoruz. İşimize gelen kişiye selam veriyoruz gelmeyen kişiye vermiyoruz. Hatta yolda izde görmezden geliyoruz.

Eskiden tanıdığımız bir kişiyi 100 metre ileride görsek bağırarak selam verirdik. Hal hatır sorardık. Tanıdıklara selam yollardık.

Bizlere ne oldu? Neden bu hallere geldik?

Çok basit arkadaşlar çok basit…

Eskiden bir eve gazete girdiği zaman ya da mektup geldiği zaman herkes toplanır evin okula giden çocuğu okurdu. Herkes onu cani gönülden dinlerdi.

Şimdi ise herkes okuduğu için herkes bilmişlik yapıyor. Sizi kimse dinlemiyor. Herkes çok bilmişlik yapıyor.

Sadece gençliği suçlamamak gerekir. Asıl gençliği bu hale getirenler kim? Cafelerde akşama kadar oturtup tembel yapanlar kim? Dövme yaptırıp, küpe taktırıp, düşük pantolon giydirip, saç uzattıranlar kim?

Evlatlarının bu etkinliklerinden hoşlanan anneler ve babalar suçludur. Aman ben görmedim, aman ben yaşamadım, çocuğum yaşasın diyerek terbiye veremeyen anneler ve babalar suçludur.

 

Dini inançlarımız tamamen kaybolmaya başladı. Sorsanız Elhamdüllah Müslümanlığı kimseye bırakmayız ama örf ve adetlerimizden her geçen gün uzaklaştığımızın farkında değiliz.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız