Bu caddeler bu trafiği kaldırmaz

  • 20.09.2022 10:24

DÜZCE’NİN cadde ve sokakları bu trafiği kaldırmaz. Araç sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Araç sayısı arttıkça cadde ve sokaklar dar gelmeye başladı. Yayalar ile araçlar iç içe seyahat ediyorlar. Bu yüzden bu cadde ve sokaklar bu trafiği kaldırmaz. 

Deprem zamanı yakalanan fırsatı iyi değerlendiremeyen yöneticileri, araçları ve insanları adeta cezalandırdılar.

Düzce’de insanlardan çok araçlar var. Yani insandan çok araba var. Eskiden 26 aileye bir araba düşerken aynı cadde ve sokaklar vardı.

Şimdi bir ailede 2-3-4 tane araba var. Ne yazık ki sokaklar ve caddeler yine aynı duruyor. Bir ailede 2-3-4 araba var dedim ya abartmıyorum vallahi var.

Adamın arabası dışında eşinde, oğlunda ve kızın da araba var. Aynı apartmanın önüne 4 tane araba çekenler, diğer daire sahiplerine haksızlık yapmış oluyorlar. Erken gelenler park yerlerini zapt ederek diğerlerine yer bırakmıyorlar.

Konumuz dar cadde ve sokaklar olduğu için konumuzdan sapmayalım.

Efendim Düzce 1999 depreminde yerle bir oldu. Yeniden şehirleşme ve kalkınma döneminde temiz bir Düzce hayali vardı.

Ne yazık ki o zamanın idarecileri hiç bir şey yapamadılar. Hatta Düzce’yi aynı Düzce olarak aynı yerinde onardılar.

Şehirleşmeden çok psikolojik ders verdiler. Moral verdiler çekip gittiler. Bu konuda defalarca yazılar yazdım. Hazır fırsatı kaçırmayın dememize rağmen dinleyen olmadı.

Erzincan modelini örnek olarak göstermiştim. Geniş cadde ve sokaklara sahip olan Erzincan’da Düzce gibi aynı kaderi paylaşmıştı.

O yılların Erzincan Valisi, Belediye Başkanları ve halkı bir olup yeni bir şehir imar ettiler. Yeni bir Erzincan kurdular.

Düzce ise tam tersini yaparak çarpık yapılaşmayı tercih etti. Daha doğrusu günü kurtarmaya baktı. Birçok fırsatları değerlendiremedi.

Hatırlı kişiler, saygın kişiler, zengin kişiler, makam sahipleri, sözü geçenler, idareciler, görevliler, belediyeciler, ileri gelenler Düzce ile istedikleri gibi oynadılar. Yani çarpık yapılaşmada başrolleri kaptılar. (Bu konuda çok doluyum)

Bugünlere geldik. Düzce’nin yollarını kimse hesaplayamadı. O günden bugüne kadar hiçbir belediye başkanı bu konuda çaba göstermedi.

Düzce’de trafik arap saçına döndü. Yollar karma karışık oldu. Depremde Ruhi Kurnaz döneminde başlayan belediye başkanlığı sırası ile Mehmet Keleş, İsmail Bayram tekrar Mehmet Keleş, Dursun Ay ve Faruk Özlü ile devam etti.

Dikkat ederseniz belediye başkanlarının çoğu üst yapıya yani süslü Düzce olsun diye çabalarken, Faruk Özlü hem üst hem de alt yapıya önem verdi.

Ne yazık ki yollara gereken önem verilmedi. Böylece Düzce’de her gün kavgalar, gürültüler yaşanıyor. Bunlara ilave olarak da kazalar hiç eksik olmuyor.

Sabah ve akşam trafiğini bilen var mı?

Okul ve fabrika servisleri ile beraber özel araçlar, kamu ve resmi araçlar, misafir araçlar, Düzce’den geçen araçlar diye say say bitmeyen bu trafik çilesine hiç özen gösteren oldu mu?

Düzce’de ışıklarda ve önemli noktalarda uzayan araç kuyruklarına hiç çare bulan oldu mu?

Olimpiyat, Öztürkler, Çoban, Kervan, Bağlantı yolu, Fiskobirlik kavşağı, Hastane caddesi, Aydınpınar caddesi, şehir merkezinde yaşanan trafik çilesine dur diyen oldu mu?

Düzce merkezine yarım saatte girmeye çalışan araçlar uzun kuyruklar da sıra beklerken, başka araçlar Bolu’ya, Sakarya’ya, Ereğli’ye gidiyor. Düzce trafiğini rahatlatacak diye Çoban’a Dal-Çık yapıldı hiçbir faydası olmadı.

Koca Dal-Çık’tan az araç geçiyor. Çoban yine tıkanıyor. Keşke Çoban mevkiinde İstanbul-Ankara arasına yapılan Dal-Çık Akçakoca yolu Düzce girişine yapılsaydı.

Koca koca tırlar Ereğli’ye dönmek için çoban mevkiinde izdiham yaratıyorlar. Kuzey çevre yolu bile yıllardır bekliyor. Güya Düzce trafiği rahatlayacak.

Yine söylüyorum yine söyleyeceğim. Düzce trafiği rahatlayıncaya kadar yazmaya devam edeceğim. Bu caddeler bu sokaklar Düzce trafiğini kaldırmıyor.

Düzce’nin en büyük sorunu trafik beyler trafik…

3-5 sene sonra Düzce’nin merkezine araba ile giriş yapamazsınız. O zaman ne yapacaklar biliyor musunuz?

Bunu buraya yazın. Şehir merkezine araç ile girişi yasaklayacaklar. Çünkü zamanında tedbir almadılar bugün acısını çekiyoruz. Yazacak çok şey var ama bu kadarlık yeter diyorum. Anlayanlar anlasın artık.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız