Türkiye genelinde dikkat çeken tablo!

  • 22.09.2022 11:19

BORCUNU ödemeyenlerin icra dosyaları kabardı. Rakam ise 25 milyonu aştı. İcra rakamlarındaki artışın yanında icradan da satılanların artışı bir hayli şaşırttı.

Ülke genelinde icradan satılanlar arasında sadece tarım arazileri, konutlar, işyerleri ve fabrikalar değil büyükbaş hayvanlar ve çiftlikler de bulunuyor. İcradan satılanlardan elde edilecek gelir ise milyonlarca lirayı buluyor.

Türkiye’de icra dosyası sayısı 25 milyonu aşarken icradan satılanlar arasında büyükbaş hayvanlar, çiftlikler, fabrikalar yer alıyor.

 Türkiye genelinde, 2200 tarım arazisi, 1863 konut, 450 işyeri, 214 apartman, 22 çiftlik, 7 turistik tesis olmak üzere 5 binin üzerinde gayrimenkul ile 232 vasıta, 25 farklı kollarda fabrika ve tesislerin makine ve cihazları icradan satışta.

Ayrıca, hisse senetlerinin yanı sıra kurumlara ait 34 patent ve marka icra yoluyla 2 ay içerisinde satılacak.

BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR İCRA MALI OLDU

Artan girdi maliyetlerinden dolayı borcunu ödeyemeyenler arasında tarım en çok etkilenen sektörlerden biri. Borcunu ödeyemeyen hayvan üreticilerinin malları tek tek haczediliyor.

Bu hacizlerden biri Balıkesir’de yaşandı. Alacaklı kurum ve kişiler 2 ayrı üreticinin 97 adet Holstein ve Simental özel tür büyükbaş hayvanını haczetti. Balıkesir 3. İcra Dairesi alacağı tahsis etmek için haczettiği 97 adet büyükbaş hayvanı ihale usulü ile satışa çıkardı. Haczedilen hayvanlar için toplam 1 milyon 150 bin lira isteniyor. Hayvanların ihalesi 18 Ekim’de gerçekleşecek.

İkinci bir hayvan ihalesi ise Lüleburgaz 1. İcra Dairesi’nden geldi. Yine 6 adet sığır icra yolu ile satışa çıkarıldı. Sığırların 500 bin TL’ye satılması planlanıyor.

MARKA VE PATENTLER DE SATILIĞA ÇIKARILDI

Diyarbakır’da taş işleme fabrikası da icradan satılanlar arasında. Halen aktif olarak çalışabilen, içerisinde makinelerin de bulunduğu 900 bin metrekare alana sahip fabrikanın muhammen bedeli 2 milyon lira.

 

 İcradan satılan mal, gayrimenkul ve makinelerin yanı sıra borçlarını ödeyemeyen büyük firmaların marka ve patentleri de satılığa çıkarıldı.

İstanbul, Afyonkarahisar ve Kocaeli’nde bulunan firmalara ait 75 patent ve markanın bulunduğu satış ilanında değer 19 milyon lirayı buluyor.

MİLYONLUK ARAÇLAR, GEMİLER, OTELLER DE İCRADA

İcra yoluyla satılan 232 aracın içerisinde milyonluk lüks markaların olması dikkat çekerken 20 milyon değerinde yedi adet gemi, yat ve tekne bulunuyor.

 İcradan satılan otel ve turistik tesis sayısı ise 9. Bunların satış değeri milyonlarca lirayı buluyor.

Ülke genelinde icradan satılanlar arasında sadece tarım arazileri, konutlar, işyerleri ve fabrikalar değil büyükbaş hayvanlar ve çiftlikler de bulunuyor.

 

KONUT FİYATLARINDA REKOR ARTIŞ

Konut fiyatlarındaki artış Merkez Bankası’nın rakamlarına da yansıdı. TCMB’nin Temmuz ayına ilişkin konut fiyat endeksine göre konut fiyatlarındaki rekor serisi sürüyor. Konut fiyatları, temmuzda aylık bazda yüzde 8, yıllık bazda yüzde 174 artış gösterdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayına ilişkin konut fiyat endeksi verilerini yayımladı.

Buna göre konut fiyat endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 8, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 173,8 artış gösterdi. Bir önceki ay yıllık artış yüzde 160,57 seviyesinde bulunuyordu.

Merkez’den yapılan açıklamaya göre, konut fiyat endeksi bir önceki yılın aynı  ayına göre reel olarak yüzde 52,6 yukarı geldi.  

Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimleri izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE), 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 8 oranında artarak 507,6 seviyesinde gerçekleşti.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre, sırasıyla 8,2, 8,4 ve 7,0 oranlarında artış gözlendi.

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 200,1, 181,0 ve 162,2 oranlarında artış gösterdi.

Esenkalın…   

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız