5.5 milyon vatandaşın borcu siliniyor

  • 23.09.2022 10:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dar gelirliden sağlık çalışanlarına kadar milyonlarca kişiyi ilgilendiren en yeni düzenlemeleri paylaştı. Buna göre; vatandaşların icra takibine yol açan 2 bin lira ve altındaki borçları silinecek.

15 Ağustos’tan önceki borçlar bu kapsamda olacak. Bu borçların yaklaşık 30 milyar lira olduğu hesaplanıyor. Çocuğu okula giden ihtiyaç sahibi aileye nakit destek sağlanacak. Doğalgaz desteği bu yıl da sürecek.

DAR GELİRLİDEN BORÇLULARA… Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı gerçekleşti. Yaklaşık 2 saat süren toplantının gündem maddeleri arasında dar gelirli vatandaşların haciz ve icra sorunları, doğalgaz destekleri, büyüme, istihdam, enflasyon ve Orta Vadeli Program (OVP) gibi konular yer aldı. Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Erdoğan, 5.5 milyon borçlu vatandaşa müjdeli haberi verdi.

10 MİLYON DOSYA KAPSAMDA: Erdoğan, şunları söyledi: ‘’Vatandaşlarımızın bir kısmının icra takibine uğramasına yol açan 2 bin lira ve altındaki borçları tasfiye ediyoruz. 15 Ağustos 2022 tarihinden önceki icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülmesi ve tasfiyesini sağlıyoruz. Varlık yönetim şirketlerine devredilmiş alacaklar da buna dahildir.

Yaklaşık 10 milyon dosya ve 5.5 milyon vatandaşımız icra takibinden kurtulmuş olacaktır. Yasal düzenleme ekimde Meclis’in açılmasıyla yapılacak.

DOĞALGAZ DESTEĞİ DEVAM: Yapılacak düzenleme kapsamında elektrik, doğalgaz, su gibi sözleşmeden kaynaklı icra ve haciz işlemi başlatılan borçların silinmesi planlanıyor. Bu borcun da yaklaşık 30 milyar lira olduğu hesaplanıyor.

Erdoğan ayrıca ihtiyaç sahibi ailelere eğitim desteği sağlanacağını belirterek, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımıza ilave kaynak aktarımı yaptık. İhtiyaç sahibi ailelerimizin bunun için ilçelerindeki vakıflara başvurmaları gerekiyor. Doğalgaz tüketim desteği programını bu yıl da sürdüreceğiz. Ev sahibi veya kiracı, tüm vatandaşlarımız 5 Eylül’den itibaren e-Devlet üzerinden başvurularını yapabilirler” dedi.

İHTİYAÇ SAHİBİNE GÖRE: Kronik hastalara doğalgaz desteğinin yüzde 5 fazlasıyla yapılacağını belirten Erdoğan, Aile Destek Programı’na da dikkat çekerek “Şartları tutmadığı için diğer yardımlardan yararlanamadığı 831 bin vatandaşımıza temmuzda 427 milyon destek sağlamıştık. 1.6 milyon kişinin 1 milyar lirayı bulan ağustos ödemesini 7 Eylül’de gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

YILBAŞINDAN SONRA ENFLASYONDA DÜŞÜŞ HIZLANACAK: Enflasyon en ciddi sorunumuz olmayı sürdürüyor. Dünyanın her ülkesi kendi ekonomik gerçekliğine göre son 40-50 yılda eşi benzeri görülmemiş enflasyon tehdidi ile mücadele ediyor.

Gelişmiş ülkeler aldıkları tüm önlemlere rağmen enflasyona henüz çözüm bulamadı. Yılbaşından sonra enflasyon da hızla inecek. Önce 40’lı ardından 30’lu yıl sonuna kadar da 20’li rakamlarla çıkmayı planlıyoruz. Dar ve orta gelirli vatandaşa destekler artarak devam edecek.

Asgari ücretten emekli ve memur maaşlarını yükseltmeye, sosyal yardım programlarını yeni bir anlayışla ele alarak pek çok tedbiri adım adım hayata geçireceğiz.

1 TRİLYON DOLARLIK MİLLİ GELİR HEDEFİ: Bütçe disiplininden taviz vermeyeceğiz. Orta Vadeli Program (OVP) 2023-2025 yılındaki çalışmalarımızın rehberi olacak. OVP, ihracat temelli büyümeyi ve istihdamı öncelikleyen bir program olacak.

Orta Vadeli Program sonunda milli gelirimizi 1 trilyonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Her şeye rağmen satın alma paritesi itibarıyla ülkemizin dünya  milli gelir sıralamasında 11’inciliğe yükselmesini önemli başarı olarak görüyoruz.

Toplam milli gelir sıralamasında dünyada ilk 10’a gireceğimizin çok uzak olmadığına yürekten inandığımı söylemek isterim.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME: Sağlık çalışanlarımıza tüm sorunlarını çözme sözü verdik. Sabit ek ödemelerini merkezi yönetim bütçesine alarak yaşanan karmaşa ve memnuniyetsizliği ortadan kaldırdık.

Sağlık Bakanlığı ile üniversite hastanelerinde çalışanlar, doktorlarımız arasında ortaya çıkan farkı kapatmış oluyoruz. Hayata geçirdiğimiz ‘beyaz reform’un meyvelerini 6 bin hekimimizin kamuya dönmek için müracaatıyla almaya başladık.

Emeklerine de yansıyacak şekilde özlük haklarında yaptığımız iyileştirmelerin sağlık çalışanlarımız tarafından büyük memnuniyetle karşılandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

İSTİHDAMDA TARİHİ REKOR: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

İhracatımız 251 milyar dolar seviyesine ulaştı, küresel ekonomiden aldığı pay yüzde 1’in üzerine çıktı. Otellerde, uçaklarda, turizm tesislerinde boş yer bulmanın nerede ise imkansız olduğu bir turizm sezonu geçiriyoruz.

Son 2 yılda net 5 milyon artışla istihdam, tarihimizin en yüksek rakamı olan 31 milyon sınırına dayandı. Kur korumalı mevduata gösterilen ilgi sayesinde 239 milyar dolar seviyesine uzanan hesaplardaki döviz miktarı geçtiğimiz ay sonu 212 milyar dolara kadar gerilemiştir. Borsalarımızın sürekli rekorlar kırması sermaye piyasalarına güvenin göstergesi.

Esenkalın…      

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız