Asgari ücrette olay iddia!

  • 29.09.2022 09:14

MİLYONLARCA alışanın gözü kulağı 2023 yılında asgari ücrete gelecek zam oranına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücretin ciddi şekilde yükselteceğini açıklamasının ardından çok konuşulacak bir iddia geldi. İddiaya göre asgari ücrete yüzde 80 zam gelecek ve asgari ücret 9 bin 900 TL’yi bulacak. İşte 2023 asgari ücret zammı ile ilgili son dakika gelişmesinin detayları…

Yeni asgari ücretle ilgili iddialara bir yenisi daha eklendi. 2023 yılında asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? Soruları merak edilirken önümüzdeki günlerde çok konuşulacak bir zam iddiası ortaya atıldı. Dünya Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz, “Asgari ücrete yüzde 80 ve üzeri zam gelmesi sürpriz olmaz” diyerek bu zammın gelme ihtimalinin nedenlerini de açıkladı.

Asgari ücrete 2022 yılında 2 kez zam yapılsa da yüksek enflasyon karşısında yapılan bu zamlar adeta eriyip gitti. Milyonlarca asgari ücretli çalışanın alım gücü günden güne gerilerken çalışanlar şimdiden gözlerini, Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çevirdi.

ASGARİ ÜCRET 9 BİN 990 TL OLUR MU?

Vergi Uzmanı Muhammed Bayram’ın, daha önce katıldığı bir canlı yayında asgari ücretin ocak ayında 7 bin 700 TL olabileceğinin açıklamasının ardından çok konuşulacak bir iddia da Dünya Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz’dan geldi. Şeref Oğuz’un 2023 Asgari ücret tahminine göre yüzde 80 oranında bir zam asgari ücrete eklenecek.

Oğuz, önümüzdeki dönemde seçim ekonomisinin uygulanacağını belirterek, “Seçim ekonomisi sürecinde asgari ücrete yüzde 80 ve üzeri oranda zam gelmesi sürpriz olmaz. Zira hükümetin önünde bir sandık var ve ücretlerdeki erozyonun toplumda yarattığı olumsuzluklar ortada” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRETE EN AZ YÜZDE 80 ZAM GELECEK”

Şeref Oğuz Dünya gazetesindeki köşesinde Asgari Ücret zammıyla ilgili şunları yazdı: “Seçim ekonomisi süresinde asgari ücrete yüzde 80 ve üzeri oranda zam gelmesi sürpriz olmaz. Zira hükümetin önünde bir sandık var ve ücretlerdeki erozyonun toplumda yarattığı olumsuzluklarda ortada. Bu ölçüt, sadece asgari ücret için değil, taban fiyat, katsayı, kamu işçileri toplu sözleşme zammı, emekli maaşları, öğrenci kredileri ve benzeri tüm sosyal alanlarda geçerli olabilecek. Hal böyle iken üretim yaya kalacak fakat para yağmuru sebebiyle enflasyon vites büyütecek. Kısaca asgari ücretten girecek ve enflasyondan çıkacağız seçim ekonomisinde… Sonuç mu; elbette seçimin ardından zam fırtınası…”

ASGARİ ÜCRET NE KADAR ZAMLANMIŞTI?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında 2022 yılı için asgari ücrete görülmemiş bir zam yapılarak maaşlarda yüzde 52 oranında artış sağlanmıştı. Yapılan zam sonrasın asgari ücret 2022 yılı için net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti. Ancak enflasyon rakamlarının yılın ilk 6 ayında yüzde 70’i aşmasıyla maaşlara ikinci bir zam yapılma ihtiyacı doğmuştu. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete ikinci bir zam yapıldığını duyurmuştu. Böylece asgari ücret yüzde 30 artışla net 5 bin 500 liraya yükselmişti.

       

BİR SÜPRİZ DAHA GELDİ

HERKES EYT’ye kilitlenmişken 2 milyon kişiyi ilgilendiren bir müjde daha! Türkiye’de son dönemde en çok beklenen konular arasında yer alan EYT’de artık sona gelindi.

EYT’nin Aralık ayında meclise gelip Ocak 2023’te yasalaşması bekleniyor. EYT ile ilgili son dakika haberleri de gelmeye devam ediyor! Sayıları 2 milyonu bulan staj mağdurları hakkında önemli bir gelişme yaşandı.

Toki sosyal konut projeleri, çiftçinin doğal gaz ve elektrik borçlarının bir kısmının silinmesi gibi destek paketlerinin yanında EYT ile ilgili de son dakika gelişmeleri yaşanıyor!

Normal süreçte emeklilikten sayılmayan staj mağdurları için yeni bir ihtimal doğdu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, staj mağdurlarını sevindiren haberi verdi.

SON DAKİKA: EYT’DEN SONRA SÜPRİZ STAJ MAĞDURLARI HAMLESİ! SAYILARI 2 MİLYONU BULUYOR

Uzun yıllar boyunca Türkiye’nin en çok konuşulan sorunlarından biri olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar için artık son viraja gelindi. Açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, EYT’de tüm çalışmaların tamamlandığını Aralık ayında sürecin sonuçlanacağını duyurdu.

516 BİN KİŞİ KADRO HAKLARINA KAVUŞACAK!

Bakanlık olarak şu anda üzerinde çalıştıkları konuları aktaran Bilgin, “Sözleşmeli personel meselesi var. Bunlar 516 bin kişinin kadro haklarına kavuşması meselesidir. Onun çalışması bitti, zaman meselesi var” dedi.

ONLAR DA ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK!

Meslek lisesi mezunları, staj dönemlerinde de sigortalı sayılmak istiyordu. O dönem liselerde çalışanların sigortalı sayılması durumunda iki milyon kişinin emeklilik yaşı erkene alınacak. Staj mağdurlarının da EYT düzenlemesinden faydalanması bekleniyor.

İşe başlama tarihi 8 Eylül 1999 olan stajyer ve çıraklar için 18 yaşa dikkat edileceği ifade ediliyor. Staj süresi sigortalılık süresinin tamamlanması açısından önemli olacak.

Esenkalın…          

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız