Tarladan rekor çıktı

  • 30.09.2022 11:18

TARIM grubu, 21 milyar 516 milyon dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek Ocak-Ağustos ihracatını gerçekleştirdi. 5 alt sektör de rekor kırarken, ihracatçılar ‘Dünyada ürünlerimize yoğun ilgi sürüyor’ dedi.

Tarım grubunda ihracatta rekor kıran sektörler, hububat bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, meyve sebze mamulleri, kuru meyve ve mamulleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, mobilya kağıt ve orman ürünleri oldu.

Tarım sektörü, 5 alt sektörde yaşanan ihracat artışlarının etkisiyle, 8 aylık dış satımını 21.5 milyar dolara taşıdı ve Cumhuriyet tarihinin Ocak-Ağustos dönemi ihracat rekorunu kırdı.

Türkiye’nin tarım ihracatı, yılın 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarken, toplam ihracattan yüzde 13 pay aldı. Tarım grubunda 5 alt sektörde de rekora imza atıldı.

5 SEKTÖR GAZA BASTI

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri 7.2 milyar, meyve-sebze mamulleri 1.5 milyar, kuru meyve ve mamulleri 935.9 milyon, su ürünleri ve hayvansal mamuller 2.7 milyar, mobilya, kağıt ve orman ürünleri 5.5 milyar dolara tüm zamanların en yüksek Ocak-Ağustos ihracatını yaptı.

Bu dönemde ihracatta hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri yüzde 30.3, meyve sebze mamulleri yüzde 22.3, kuru meyve ve memulleri yüzde 7.7, su ürünleri ve hayvansal mamuller yüzde 29.5, mobilya, kağıt ve orman ürünleri yüzde 26.4 arttı.

IRAK ÖNE ÇIKTI

Rekor kıran sektörlerde Irak ön plana çıktı. Irak’a hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri 1.5 milyar, su ürünleri ve hayvansal mamuller 509.3 milyon, mobilya, kağıt ve orman ürünleri 639.5 milyon, ABD’ye meyve-sebze mamulleri 224.3 milyon, Almanya’ya kuru meyve ve mamulleri 120.9 milyon dolar tutarında dış satım gerçekleştirdi. Dış satımda Irak’a hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri yüzde 58.9, su ürünleri ve hayvansal mamuller yüzde 51.8, mobilya kağıt ve orman ürünleri yüzde 7.6 ihracat artışı kaydetti. Meyve-sebze mamullerinin ABD’ye ihracatı ise yüzde 42.1 arttı.

REKOLTE DE YÜKSEK

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, “Tarımsal hasıla verileri oldukça güçlü. Üretim potansiyeli ve coğrafi avantajımız da artışta etkili” derken; İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Kazım Taycı, “Tüm dünyada ürünlerimize karşı yoğun ilgi devam ediyor. İhracat artışında rekoltenin yüksek olması da etkili” şeklinde konuştu.

Bununla birlikte işlenmiş tarım ürünlerinde katma değerli ihracatın yüksek olmasındaki en önemli unsurların lojistik avantaj, esnek üretim kabiliyeti, kaliteli ürün ve uygun fiyat olduğunu söyleyen Taycı, Türkiye’nin gıda ürünlerinde her geçen yıl dünyada kalite ve marka imajını daha da iyiye götürdüğünü kaydetti.

 

DÖKÜLEN ELMALAR PROBİYOTİK SİRKE OLUYOR

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Ziraat Fakültesi’nin bahçelerindeki ekonomik değeri olmayan ‘döküntü elmalar’, probiyotik sirke yapılarak ekonomiye kazandırılıyor.

ERÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Aziz Şatana, araştırma ve uygulama bahçesinde bin 225 elma ağacı bulunduğunu, elmaların sofralık olarak değerlendirdiklerini, ağaçlardan dökülenlerin ise sirke üretiminde kullanıldığını belirtti.

Geçen yıl deneme yaparak 1 ton probiyotik sirke ürettiklerini ifade eden Şatana, bu sene 10 ton üretim hedeflediklerini söyledi.

 

FINDIK DİYARINDA ÜZÜM HASADI

TÜRKİYE’NİN en önemli fındık üretim merkezi Ordu’da devlet desteği ile kurulan üzüm bağlarında ilk hasat yapıldı. 15 dekarda kurulan bağlarda dekar başına yaklaşık 2 ton üzüm alınması, çiftçinin yüzünü güldürdü.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, 15 dekardaki üretimin, gelecek yıllarda uygulanacak yeni projelerle daha da artırılmasını hedeflediklerini belirterek, “Hasadını yaptığımız bu üzümün aroması oldukça iyi. Hedefimiz, kuracağımız yeni bir tesiste üzümün suyunu çıkartmak suretiyle tüketicilere sunmak” dedi.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız