Eski Vali Zülkif Dağlı’dan örnek davranış

  • 3.10.2022 11:59

ESKİ Düzce yeni Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’dan tüm valilere örnek bir davranış yaşandı.

Sosyal medyada gündem olan bu davranış takdirle karşılanırken, Zülkif Dağlı’nın sözleri ise aileler arasında memnunluk yarattı.

Dağlı’nın “Sen kendi çocuğuna bu kadar az mı veriyorsun?” demesi Türkiye’de örnek bir davranış kadar örnek bir kelime olarak yansıdı.

Samsun’da ismini vermek istemediğim bir okula habersizce ani bir baskın yapan Vali Dağlı, bu okulda incelemelerde bulundu. Özellikle kantin bölümünde denetleme yapan Dağlı, kantindeki fiyat pahalılığını görünce sitem etti.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı satışa sunulan tost ekmeğinin hem fiyatını hem de gramajını beğenmedi. Kantinciye uyarılarda bulunan Vali Dağlı, “Bu tostun fiyatı hem yüksek hem de peynirleri ince. Sen kendi çocuğuna bu kadar az mı veriyorsun” diyerek tepki gösterdi.

Dağlı, “Olmaz böyle bir şey fiyatı da yüksek. Malzeme aldığınız toptancılar ile konuşmamız lazım” diyerek kantinciyi nazik bir dille uyardı.

Kantinde çalışan bayan ise Vali Dağlı’ya, “Fiyatları biz belirlemiyoruz. Biz belirlersek daha fazla malzeme koyarız” diye cevap verdi.

Kantinde normal tost fiyatının 12 lira, karışık tostun ise 30 lira olduğunu gören vali Dağlı, “hem malzemesi az hem de çok pahalı veriyorsunuz” diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Okullarda her ürünün satılmaması gerekiyor. Bunlara bakıyoruz. Bir heyet kurduk. Satılan ürünler sağlıklı mı? Hijyenli mi? Çocuklarımızın sağlığına zarar verecek bir durum var mı? Bunlara bakıyoruz ve bakmaya devam edeceğiz.

Bir de en önemli olan konu fiyatlarımızın nasıl olduğu. Velilerimize yazık olmasın. Bu konuda 10 tane ekip oluşturduk. İl Milli Eğitim Müdürlüğü kontrolünde bir müdürümüzü başkan olarak tayin ettik.

Sağlık İl ve Tarım İl Müdürlüğümüzden takviye ekiplerle 10 tane ekibi oluşturarak çalışmalara başladık. Her an her kantinde olabilirler. Çünkü bu habersiz bir denetim olacak. Sadece Samsun merkezde değil ilçelerimizde de bu denetimler devam edecek.

Çocuklarımızın sağlığı her şeyin üzerinde, hem sağlığı hem makul fiyattan gıdaya ve ürünlere kadar ulaşılabilmesi gerekir. Fiyatları da kontrol edeceğiz. Bu konuda bir şikayet olursa velilerimiz 175 nolu hattı arayabilirler. Fahiş gördükleri fiyatları bu numaraya bildirebilirler.

Kendi çocuklarına yedirmedikleri gerek fiyat gerek hijyen olarak hiç bir şeyi okullarımızdaki çocuklarımıza yedirtmeyeceğiz. Bunu kantincilerimize dikte edeceğiz.

Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Kontrol ve denetimlerimiz habersiz şekilde devam edecek” şeklinde konuştu.

Düzce’de en uzun süre görev yapan Vali Dağlı, başarılı çalışmaları sonucunda Samsun Büyükşehir Valiliği’ne atanmıştı.

Vali Dağlı’nın Samsun’daki çalışmaları takdirle karşılanırken, Samsun halkı tarafından çok sevildiği gelen bilgiler arasında yer aldı.

Düzce Valiliği döneminde başarılı işlere imza atan vali Zülkif Dağlı’ya bundan sonraki yaşamında ve çalışmalarında başarılarının devamını dilerim.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız