Ailelerde sosyal çöküş

  • 4.10.2022 14:14

EVLİLİKLER azaldı, boşanmalar arttı, yuvalar çatırdıyor. Sosyal medya merakı aile içinde güveni öldürüyor. Eşler, ilgisiz ve şüpheci oluyor.

Türkiye’de son 20 yılda evlenme oranı düşerken, boşanma oranı da hızla artıyor. TÜİK verilerine göre “kaba evlenme hızı” (Bin nüfus başına düşen evlenme sayısı), 2001’de binde 6,68’e düşerek, yüzde 20’lik bir azalma gözlemlendi. Boşanmalar ise, evliliklere oranla daha dinamik seyrediyor.

Buna göre, son 20 yılda boşanmalarda yüzde 90 oranında artış kaydedildi. Boşanmanın sebepleri arasında ilk sırada “sorumsuz ve ilgisiz davranma”; ikinci sırada da “aldatma” yer alıyor.

Günümüzde, eşler arasındaki sorunları, özellikle gelişen teknolojiyle her bireyin elinden bırakmadığı telefon ve sosyal medya oluşturuyor. Sosyal medyanın boşanmalar üzerinde ciddi etkilerinin olduğu görülüyor.

Boşanma avukatı Serpil Çınar, sosyal medyadaki özendirici hayatların çiftlerde “Biz niçin böyle değiliz”, tartışmasına yol açtığını söyledi. Çınar konuşmasını şöyle sürdürdü. Kadın erkek fark etmeksizin özendiği hayatı sürekli elindeki telefonda görmesi artık bazı kırılmalara yol açabiliyor.

Sosyal medyanın sadakatsizliğe erişimi daha da kolaylaştırdığını söylemek mümkün. Örneğin, bir kadın veya erkek sosyal platformda sohbet esnasında güven sarsıcı hareketlere daha çok erişebiliyor. Özellikle mutsuz evlilikler için sosyal medya, mutluluğu arama noktası olarak değerlendiriliyor.

Sosyal medya, çiftler arsında şüpheyi artırırken ilgiyi de dağıtıyor ve bireyselleşme başlıyor. Kendine ve eşine zaman ayırma konusunda farkındalık olmadığını görüyoruz. Burada ciddi bir sosyal medya bağımlılığı var.

Aile ve evlilik danışmanı Belgüzar Ayyıldızoğlu ise şöyle konuştu. Sosyal medyada her şey tüketim kültürüne dönüştü. İlişkiler de bu yöne doğru gelişmeye başladı. İlişkilerini düzeltmek isteyen çiftler, tabii ki var. Ama özellikle gençlerin evlilikler, ilişkileri daha çabuk tükettiklerini görüyoruz.

Sosyal medya kaynaklı problemlerle başvuran çok sayıda çift var. Bir kişi sosyal medya üzerinden başka biriyle görüşüyorsa ve bu evliliğine zarar veriyorsa, bunun sebebini araştırırız. Bize danıştıklarında da aralarındaki iletişim düzeyine bakarız. Aralarında fikir ayrılıkları mı var, varsa ortak noktada nerede buluşabilirler, bunları irdeleriz.

Bu şekilde onlara yeniden aile olmayı öğretebiliriz. Çiftler eğer aralarındaki sorunların farkına varırsa, evliliklerini de kurtarabiliyorlar. Önemli olan iki tarafın da iş birliği yapması.

Gelişen teknolojinin bir ürünü olan sosyal medya Türk aile yapısını maalesef olumsuz etkiliyor. Sosyal medya bağımlılığı sebebiyle problem yaşayan çiftlerin sayısı günden güne hızla yükseliyor.

Sosyal medyanın eşler arasında şüpheyi artırıp ilgiyi azalttığını da vurgulayan boşanma avukatı Serpil Çınar “Bireyselleşme başlayarak eşe zaman ayırma konusunda farkındalık olmuyor” dedi.      

İLİŞKİYİ TÜKETİYOR: Teknoloji, Türk aile yapısının üzerine karabasan gibi çöktü. Evlenenler azaldı, boşanmalar katlandı. Karamsar tabloyu yorumlatalım dedik. Aile ve evlilik danışmanı Bergüzar Ayyıldızoğlu: “İlişkileri tüketen sosyal medya, evliliklerin içinde yer almamalı.”

ALDATMA KOLAYLAŞTI: Avukat Serpil Çınar: Sosyal medyadaki özendirici hayatlar ‘Biz niçin böyle değiliz?’ tartışmasını getiriyor. Aldatmaya erişim de kolaylaştı Çiftler, sosyal medyayı mutluluğu arama noktası olarak görüyor. Eşler arasında şüphe artırıyor, ilgi dağılıyor.

YORUM: Türkiye genelinde hayat pahalılığından dolayı evlenenlerin sayısında azalmalar yaşanırken, boşanmaların çok olduğu açıklandı.

Başta işsizlik var. Ondan sonra iş beğenmemezlik var. Ondan sonra işin garantisi yok. Her an işten ayrılma riskiniz var. Çünkü önünüzü göremiyorsunuz ve evlenmek için korkuyorsunuz.

Borca girmenin riskli olduğu bir dönemde kimse düğün yapmaya yanaşmıyor. Diğer yandan boşanmaların neden arttığı merak ediliyor. Birincisi fikir ayrılığı olarak gözlemlenirken ikinci olarak ekonomik kriz gösteriliyor.

Düzce’de evlenenlerin ve boşananların sayısı ne kadar bilinmiyor. Bu konuda bir açıklama yapılması bekleniyor.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız