50 liraya üzülmüyor 10 liraya seviniyor

  • 6.10.2022 10:17

TÜRKİYE’NİN neresine giderseniz gidiniz karşılaşacağınız olayı sizlere aynen söylüyorum. Bu millet kendini şans oyunlarına vermiş. Tabii herkes için geçerli değil. Özellikle genç nesiller ellerine azıcık para geçince soluğu ya cafelerde ya da şans dağıtan bayi önlerinde alıyor.

Ne hallere geldik. Tüm ümidimizi şans oyunlarına bağladık. Nerede bir umut ışığı görsek hemen o tarafa yöneliyoruz.

Geçen hafta içinde Sivas’a gezmeye gittim. Bir işim yoktu. Kafam esti birden karar verdim gittim. Balıklı göl var dediler merak ettim. Tabii balıklı göl Kangal ilçesinde yer alıyor.

Sivas’a kadar gidilip de turistik yerler gezilmez mi? Madımak oteli başta olmak üzere tarihi yerleri tek tek gezdim.

Sivas’ta dikkatimi çeken yerler vardı. Birincisi yolların ve kaldırımların tertemiz olması idi. Vallahi diyorum yerlerde bir tane izmarit yok. Kalabalık bir şehir olmasına rağmen yollarda bir tane sigara içen insan görmedim.

Ya çay ocaklarının önünde ya da ara sokaklarda sigara içiliyordu. Bizim Düzce’de ise neresi olursa olsun sigara içebiliyorsun.

Efendim ikinci olay ise saygı ve sevgi önde gidiyor. Hangi kişiye adres sorsam yer sorsam yardımcı oluyor. Yabancı olduğunuzu anladıkları için aradığınız yere kadar götürmek bile istiyorlar.

Sivas çok ama çok kalabalık bir şehir olmasına rağmen çok da geniş bir alana sahip bir şehir. Tüm tarih kokan yerler insanları cezbediyor.

Sivas’ın yerlisi diyemiyorum. Mutlaka göçmen, öğrenci veya Sivas’a gelmiş kişilerdir diyorum. Burada da şans dağıtan büfelerin önünde kuyruklar var.

Elinde kart olan herkes kazıyor. Bu hastalık tüm Türkiye’yi sardı. Ya bana çıkarsa…

Efendim… Düzce’de ne kadar şans dağıtan bayi varsa hepsinin önünde kuyruklar var. Sanki bedava ekmek dağıtılıyor. Eline para geçen soluğu şans oyunlarında arıyor.

Şahit olduğum bir olayı sizlere kısaca anlatayım. Adamın elinde 50 lira var. 50 liralık şans kartı aldı. Eşi ile beraber bir kenarda kazımaya başladılar. Karttan 10 lira çıktı. Ne kadar sevindiler anlatamam. Hemen çıkan 10 liraya bir kart daha aldılar. Sonuç hüsran… 50 lira uçup gitti.

Diyeceğim o ki; 50 lira verdi üzülmedi 10 lira çıktı sevindi. O 10 lira çıktığında gözlerindeki mutluluğu anlatamam. Yahu 50 lira gitti niye üzülmüyorsun.

Ne kadar meraklı ne kadar heyecanlı ne kadar sevinçli bir toplum olduk. Küçük şeylerle mutlu oluyoruz. Nasip değilmiş diyerek teselli buluyoruz.

Bu kadar toplanan paralar kime veya kimlere gidiyor? Bu paraları vereceğimiz kişilere para yetiştirmek için kuyruklar oluşturuyoruz.

Adamlar ne kadar güzel çark kurmuşlar. 10 lira ver 50 lira al. Vatandaşlar da ya çıkarsa diye kart üstüne kart alıyorlar.

Dün sabah şans oyunları dağıtan büfede bir olaya şahit oldum. Genç bir delikanlı ya fındık parası ya da aylığını çekti. Elindeki 3 bin lirayı vererek bir balya şans oyunu aldı.

Gözlerindeki mutluluğu anlatamam. O elindeki şans kartlarını öyle saklıyor ki sanki içinde 1 milyon var. O kartlarla büfeden hızla ayrıldı gitti.

Büyük ihtimalle eve gitti. Ve evde tek tek kazıyacak. Ya para çıkacak ya da çıkmayacak. Asıl parayı kazanan bu çarkı kuran kişiler oluyor.

Büfe sahipleri kart yetiştiremediklerini iddia ediyorlar. Her gün yüzlerce kart sattıklarını söylüyorlar. Bu kazı kazan işinden anlayan da anlamayan da oynuyor.

Hatta çöpe giden kazı kazan kartlarını toplayan kişiler var. Bu kartları tek tek inceliyorlar ve günlük 300 ila 500 lira içinde para kazanıyorlar.

Karttan anlamayan kişilerin çöpe attığı bu kazı kazan kartlarını topluyorlar ve elekten geçirip para kazanıyorlar.

Bu şans oyunları hastalık oldu. Kazı kazan oynayanların sayısı her geçen gün artıyor. Eline para geçen soluğu şans büfelerinde alıyor.

Ben hayatımda böyle para kazanan bir pazar görmedim. Şans oyunlarına binlerce lira verenler esnaflardan bir şey alacağı zaman pazarlık yapıyorlar.

Allah bizleri doğru yoldan ayırmasın. Allah bizleri bu şans oyunları lanetinden kurtarsın. Allah helal rızık versin. Allah bizleri ıslah etsin.

Daha ne diyeyim. Sözün bittiği yer böyle oluyor. Para kazananlara para yetiştirmeye devam edelim.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız