Sabahtan belli olan yıkıcı kanser belirtileri!...

  • 10.11.2022 18:10

KARADENİZ bölgesinde çok yaygın olan kanser hastalığının belirtileri için araştırma yapma gereği duydum. Yaptığım araştırmalar sonucunda bazı ipuçlarına rastladım.

Kanser hastalığının belirtilerinin sabahtan belli olan bazı belirtileri var. Tehlikeli kanserin özellikle sabahları görülen ‘’yıkıcı’’ belirtileri olduğu öğrenildi.

Karadeniz bölgesinde radyasyon yani Çernobil faciasından sonra kanser riski daha fazla yayıldı. Rusya’da meydana gelen Çernobil faciasından sonra denize yayılan radyasyon Karadeniz bölgesinde bir çok hastalıklara yol açmıştı.

Deniz yoluyla gelen ve bulaşan hastalıklar vücutlarda yara açarken o yıllarda denize girmek bile yasaklanmıştı.

Şimdi sabahları belirgin işaretler veren kanser ile ilgili yazımı yayınlıyorum.

Kanser tüm hayatı etkisi altına alan ölüme sebep olabilen tehlikeli hastalıklar arasında üst sırada yer alıyor. Değişen yaşam koşulları kanser vakalarının artmasına sebep oluyor. Uzmanlar kanserin tehlikeli etkilerini azaltmak için erken teşhis etmenin hayati önemi olduğunu vurguluyor. Kanserin bazı belirtileri var ki genellikle sabahları görülüyor. Bu belirtileri sürekli olarak görüyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerekiyor.

Kanser nedeniyle her yıl milyonlarca insan hayatını kaybediyor. Kanserin türlerine göre belirtileri değişik gösterse de bazı belirtiler birçok tehlikeli kanser türünün ortak noktası olabiliyor. Hızla gelişen yayılabilen kanseri erken teşhis etmek için kanser belirtilerine karşı bilinçli olmak gerekiyor.

SABAHLARI GÖRÜLEN 3 TEMEL BELİRTİ VAR

Çeşitli sağlık kuruluşlarının verilerine göre kanser günün erken saatlerinde üç belirti gösteriyor. “Yorgunluk kanserli kişilerde çok yaygındır, en zahmetli semptom olabilir. Pek çok insan bunun hepsinin en yıkıcı yan etkisi olduğunu söylüyor. Kansere bağlı yorgunluk sizi fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak etkileyebilir.”

KANSER BESİN DEPOLARINI TÜKETİYOR

Kanserde yorgunluk, çoğunlukla kanser hücrelerinin büyümek ve ilerlemek için vücudun besin depolarını tüketmesinin sonucudur. Bu besin hırsızlığı, vücudun kendini yenilemek için ihtiyaç duyduğu şeye artık sahip olmadığı ve onu aşırı derecede yorduğu anlamına gelir.

TÜM KANSER TÜRLERİNİN YAYGIN BELİRTİSİ

Kanser Merkezine göre, bu hastalıklar kemik iliğinden kaynaklandığından, kan kanserlerinde yorgunluk daha belirgin olabilir. Kemik iliği, vücudun farklı bölgelerine oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinden sorumlu olduğu için kanser şiddetinin hayati bir belirleyicisidir. Bununla birlikte, yorgunluk kan kanserinde daha belirgin olsa da, tüm kanser türlerinde görülen yaygın bir rahatsızlıktır.

SABAHLARI GÖRÜLEN MİDE BULANTISINA DİKKAT

Bu aynı zamanda beyin tümörlerinin, karaciğer tümörlerinin ve mide-bağırsak tümörlerinin bir özelliği olan mide bulantısının için de geçerlidir. Kanser Konseyi şöyle açıklıyor: “İlerlemiş kansere sahip kişiler genellikle hasta hissetme veya hasta olma konusunda sorunlar yaşarlar. Buna kemoterapi veya radyasyon tedavisi, kanser büyümesi, bağırsak tıkanıklığı veya kanserin yeri neden olabilir.” Aslında, ilerlemiş kanserli her on kişiden yedisinde bulantı ve kusma var, bu da bunu çok yaygın bir işaret yapıyor.

BAŞ AĞRILARI ŞİDDETLİ VE UZUN SÜRELİYSE DOKTORA BAŞVURUN

Sabahları ilk mide bulantısı, özellikle meme kanseri durumunda, genellikle hastalığın yayıldığının açık bir göstergesi olarak yorumlanır. Meme Kanseri Now açıklıyor: “Meme kanserinin beyine yayılmış olabileceğine dair işaretler arasında mide bulantısı ve sabahları uyanırken hasta olmak sayılabilir.” Brain Tumor Research’e göre bu, bazı beyin tümörü semptomları için de geçerli olabilir. Sağlık kuruluşu şunu belirtiyor: “Baş ağrıları beyin tümörünün ana semptomlarından biridir, ancak elbette baş ağrısının birçok nedeni olabilir.” Bir beyin tümörünün neden olduğu baş ağrıları, şiddetli ve kalıcı olmak da dahil olmak üzere birkaç özelliğe sahip olabilir.

ERKEN TEŞHİS İÇİN DOKTORA BAŞVURUN

Sağlık kuruluşu, birkaç gün içinde kötüleşebileceklerini veya belki “sabahları daha da kötüleşebileceklerini” ekliyor. Kanser semptomlarının tam olarak tanımlanmamasına rağmen, altta yatan bir maligniteye işaret etmeleri durumunda şüpheli bedensel değişiklikleri gözden kaçırmamak önemlidir. Sabahları görülen belirtileri sıklıkla yaşıyorsanız doktora başvurabilirsiniz. Bunun hayat kurtarıcı etkileri olabilir.

Esenkalın…  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 31.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız