Asgari ücretli emekliyi solladı

  • 16.11.2022 10:58

YILSONU yaklaşırken asgari ücretle çalışanlar ve emekliler için hesap kitap işleri devam ediyor.

Yine her zaman olduğu gibi emekliler ve işçiler en sona kaldı. İlk etapta EYT ile ilgili çalışmalar sürerken araya yılsonu zam hesapları da girmiş oldu.

Tefe idi Tüfe idi ve enflasyon oranları derken şimdi yapılacak olan zamların akibeti ortaya çıktı.

Yani yılsonu zamları gelmeden her ürüne zamlar gelmiş oldu. Hükümet bu konuda çalışmalar yaparken gelen zamları durduramıyor.

Efendim ilk etapta asgari ücret ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Asgari ücretliyi bu zamlara karşı ezdirmeyeceğiz diyenler ne yazık ki emeklileri ve işçileri hiç ciddiye almıyorlar. Yani emekli ve işçileri kaale almıyorlar.

Efendim bundan birkaç sene öncesine kadar emekliler asgari ücretlilerden fazla maaş alıyorlardı.

Ne oldu ise bir anda asgari ücretliler emeklilerden fazla maaş almaya başladılar. Hatta bunun örneğini vermek istersek herkes az yakıyor diye mazotlu araç alıyordu. Şimdi mazot benzin fiyatını geçti.

Asgari ücretli de emekli maaşlarını geçti. Bunu ne diye böyle yazıyorsunuz diye kimse söylemesin. Görünen o ki tarihte ilk defa asgari ücretliler 2022 yılı içinde 2 kere zam aldılar.

Hâlbuki asgari ücretliye yılsonunda bir kere okkalı zam yapılır. Şimdi ise ilk defa asgari ücretliye çifte zam yapıldı. Emekliler ise yılda 2 kere cüzi bir zam alırdı.

Emeklilere zam yerine promosyon adı altında para veren bankalar bir taşla iki kuş vuruyor. Bankalar hem emeklileri kendilerine bağlıyorlar hem de alacakları maaşları kendi kontrolleri altında veriyorlar.

Bu arada emeklilere ucuz diye kredi vermeye çalışanlar ne yazık ki maaşlara zam verilecek denildiği zaman sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

Tükettiğimiz tüm ürünlere zam gelmiyor mu? Geliyor…

Bu zam gelen ürünleri Bakanlar, Milletvekilleri, Başkanlar, Müdürler, Şefler, Amirler, Asgari Ücretliler, Emekliler, İşçiler tüketmiyor mu? Tüketiyor…

Peki, tüketilen bu ürünleri hepimiz yemiyor muyuz? Yiyoruz…

O halde hepimizin maaşları neden bir değil?

Tamam dereceye göre maaş veriliyorsa emekliler bu kadar gelen zamlar karşısında nasıl direnecekler?

Yılsonu geliyor ama kimse emekliler için bir tek kelime etmiyor. Ne hikmetse herkesin ağzında asgari ücretli var.

Asgari ücretliler bana sakın kızmasınlar. İsterlerse binlerce lira alsınlar. Ben her şeye varım. Yalnızca emekliler ve işçileri de unutmayın.

Şu dünya ne garip değil mi? Şu insanlar ne garip değil mi?

Geçenlerde bir arkadaşım bana emekliler için ‘’Oturdukları yerden maaş alıyorlar’’ demesin mi?

O kişi EYT çıksın diye kendini parçalıyor.

Yahu EYT çıkınca kendisi emekli olacak. O da emekli olmuş olacak. Hani emekliler oturdukları yerde maaş alıyordu? Sen ne diye emekli olmaya çalışıyorsun?

İkiyüzlü insanlar diye bunlara denir. Hep bana hep bana diyorlar. Ya da işlerine ve menfaatlerine nasıl geliyorsa öyle yaşıyorlar.

Emekli olmak suç mu? İşçi olmak suç mu? Bu insanlar prim ödememiş mi? Bu insanlar prim ödemiyor mu?

Şu anda çalışanlar prim ödemiyor mu? Ödüyorlar… Niye ödüyorlar? Tabii ki emekli olabilmek için ödüyorlar.

Herkes adaletli olsun. Emekli ve işçileri kimse hor görmesin. Herkes elini göğsüne koysun ve gözlerini kapatarak düşünsün.

Asgari ücretliyi düşünürken lütfen emeklileri ve işçileri de düşünün. Ben Emekli Sandığı’na kayıtlı olan memurlardan bahsetmiyorum.

Ben maaşları çok çok yüksek olanlardan bahsetmiyorum. Ben alt tabakada olanlardan bahsediyorum.

Lütfen asgari ücretliyi, emeklileri ve işçileri şu enflasyon mudur nedir, tefe midir tüfe midir nedir bunlara ezdirmeyiniz.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız