Yine aylardan Kasım

  • 28.11.2022 10:10

DEPREM ben buradayım dedi. Beni unutmayın dedi. Ayağınızı denk alın dedi. Ben sizleri böyle korkuturum dedi. Kurulu düzeniniz böyle bozarım dedi. Benden habersiz lüks yaşıyorum diye hava atmayın dedi. Geceleri uykunuzu kaçırırım dedi. Sizleri sokaklara dökerim dedi. Bir tane eşyanızı alamadan kendinizi dışarılarda bulursunuz dedi. Kısacası bizleri uyardı.

Aynı korona hastalığı gibi insanları esir alan depremler… Korona hastalığının karşılığı yoktu. Yani düşmanı görmeden pandemi hastalığı yaşıyorduk. Düşmanı görmeden maskeler taktık. Bu illetten tam kurtulmasak da normal hayata dönmeye başladık.

Bu sefer ki felaket yabancı değildi. Bu sefer ki afeti tanıyorduk. Çünkü bize kendisini hissettiriyor. Bunun adı depremdi.

Depremin ne kadar korkutucu olduğunu yaşayanlar bilir. Gecenin yarısında o sıcacık yatağımızda yatarken, rüyalar görürken aniden sallanmaya başlamak ve o ürkütücü seste uyanıp kaçmaya deprem dedik.

1999 yılının 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri Kasım ayında olmuştu. Korkunç bir deprem yaşamıştık. Aradan 23 yıl geçti ve yine aylardan Kasım ve yine depremi yaşadık.

Bu sefer ucuz atlattık diyebilirim. Allah ne derse o olur. Allah’ımıza şükürler olsun ki yıkılan ev yok, can kaybımız yok.

Sıvaları dökülen binalar hasar gören eşyalar dışında fazla bir kaybımız yok. Buna da şükür diyorum.

Üzüldüğüm bazı konular yok mu? Tabii ki var.

Bazı kendini bilmezler depremi fırsata çevirmeye çalışıyorlar. Bunları tek tek saymaya gerek yok. Yukarıda belirttim ya can kaybı yok yıkılan bina yok.

Sadece aşırı derecede korku var. Panik var.

Devlet tarafından gerekli yardımlar ve hizmetler devam ediyor. İnsanların mağdur olmamaları için destekler veriliyor.

İşte bunları fırsata çeviren uyanıklar var. Aldıkça doymayan, karnı tok ama gözü aç olanlar var. İhtiyacı olmadığı halde verilen her hizmetten almaya kalkanlar İhtiyacı olanların hakkını yiyenler var. Lafa geldiği zaman ben de depremi yaşadım diyerek işin içinden çıkıveriyorlar.

Arkadaşlar varlıklı olanlar villalarında, tek katlı evlerinde, köylerinde ve bahçe içinde müstakil evlerinde rahat ederken, evlerine girmeye korkanlar, çok katlı binalarına çıkamayanlar, parklarda ve araba içerisinde yatıp kalkanlar var.

Lütfen hak etmediğiniz yardımları almayınız. Kul hakkına girmeyiniz. Bakınız hayatımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Allah’a şükür ki yıkılan yer yok. Allah’a şükür ki can kaybımız yok. Allah’a şükür ki her yer açık ve hizmet vermeye devam ediyor.

Depremin Kasım ayını seçmesi beni endişelendiriyor. Kasım ayının sona ermesi için dua ediyorum.

Tüm deprem görmüş insanlarımıza geçmiş olsun. Allah bir daha böyle korkular ve acılar vermesin.

Bu gelen uyarıları yabana atmayalım. Allah bizleri doğru yoldan ayırmasın. Her şeyi veren de alan da Allah’tır. Yılların birikimleri saniyeler içinde yok olabiliyor. Bunu unutmayalım.

Esenkalın…  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız