Yıkımcılar kazanıyor esnaflar kaybediyor

  • 24.01.2023 09:58

23 KASIM 2022 tarihinde Düzce’de 5.9 şiddetinde bir deprem yaşandı. Deprem sonrası binalar tek tek elden geçirildi.

Yıkım kararı verilen binalar sırası ile yavaş yavaş yıkılmaya başlandı. Hasarlı olan binalar illa ki yıkılacak. Tehlikeli olan ve insan sağlığına zarar veren binalar tabii ki yıkılacak.

Her şey buraya kadar güzel gidiyor. Ne var ki yıkım esnasında ve yıkımdan sonra yaşananlar esnafları mahvediyor.

Bir tane örnek vermek istiyorum.

Düzce’nin yükünü çeken ve en işlek caddelerinden biri olan Süleyman Kuyumcu (eski Akçakoca) caddesinde bulunan Denetimli Serbestlik Müdürlüğü binası hasarlı olduğu için yıkım kararı verilmişti.

Yıkım ekipleri tüm tedbirleri alarak sabahın ilk saatlerinde binanın yıkım işlerine başladılar. Kepçeler binaya vurdukça çevredeki binalar sallanıyordu. O ne toz dumandı öyle, o ne kargaşalıktı öyle sormayın.

Binanın yıkımı süresince itfaiyenin aralıklarla su sıkmasına rağmen göz gözü görmedi. Çevrede bulunan tüm dükkanların içleri ve dışları toz ile dolup taştı. Bir hafta boyunca her gün temizlik yapan esnaflar hala tozdan kurtulamadılar.

Yıkım işinin bitmesine rağmen geride kalan enkaz yığınının bıraktığı tozlar hala uçuyor. Temizlik müdürünün çabaları ile birkaç kez sulanan caddede tozlar hala kaybolmadı.

Her araç geçişinde tozlar havalanırken esnafların dükkanları toz toprak içinde kalıyor. Bunu şunun için söylüyorum.

Yıkımcılar para kazanıyor. Esnaflar kaybediyor. Yıkımcılar arkalarına bakmadan yıkıp gidiyorlar. Geride bıraktıkları esnaflar toz toprak içinde kalıyorlar.

Madalyonun diğer tarafına bakarsak esnaflar yine kaybediyor.

Niye mi?

İşlek bir caddede yıkım olduğu zaman yıkımcılar yine para kazanıyor esnaflar kaybediyor.

Niye mi?

Yollar trafiğe kapanıyor. Yollar vatandaşlara kapanıyor. Bırakın vatandaşların  alışveriş yapmalarını geçişlerine izin verilmiyor. Üstelik yıkım zamanı cadde ve sokaklar bir hafta kapatılıyor.

Bu ne demek? Esnaflar iflas etti demek.

Hele hele kira ödeyenler yandı demek. Bir hafta demek bir ayın çeyreği demek. Bu da esnafların çok büyük kayıplar verdiğini gösteriyor.

Peki, hasarlı binaların yıkım kararlarını verenler ve yıkımcılar esnafların bu halini düşünüyor mu? Hayır…

O zaman yıkımcılar para kazanıyor esnaflar kaybediyor. Bu açığı kim veya kimler kapatacak?

Anlaşılan o ki mağdur olan esnaflar kimsenin umurunda değil. Her şeyi geçtik diyelim hiç olmazsa geride bırakılan tozlar için bir çare bulunamaz mı?

Biz kime ne anlatıyoruz ki, kendin yaz kendin oku. Kazanan kazansın kaybeden kaybetsin bana ne misali hayat ve yaşam devam ediyor.

Ahhh ahhh bir yıkım işi de biz alsaydık ne olurdu?

 

MUDURNU’DA İLGİNÇ SEÇİM 

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yapılan seçimlerde Kayınpeder ve Damat karşı karşıya geldiler. Seçim sonuçları açıklandığında her ikisi de seçimleri kaybetti.

Aynı seçimde yarışan kayınpeder ile damat kaybetti. Seçimleri yarışa katılan üçüncü şahıs kazandı.

Mudurnu’da Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinde seçim heyecanı yaşandı. Başkanlık seçiminde damat ve kayınpeder seçimden mağlup ayrıldı.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinde seçim heyecanı yaşandı.

Gerçekleşen seçimde 3 aday yarıştı. 227 delegenin oy kullandığı seçimde kayınpeder Hulisi Diker 65 oy, damat Zafer Kalıncı 74 oy aldı. Seyrancık Mahallesi Muhtarı Doğan Onurlu ise 85 oy alarak Mudurnu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin yeni başkanı oldu.

Esenkalın…   

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız