Çiftçiye 3 yeni destek kredisi

  • 27.01.2023 11:52

TARIM Ekosistemi Buluşması’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere 3 yeni destek müjdesi verdi: Çiftçiye 36 ay vadeli 250 bin lira kredi, tarımsal KOBİ’lere 15 milyon lira üst limitli kredi ve uygun koşullarla borç transferi.

Erdoğan ayrıca genç çiftçi ve kadın çiftçilere kredi limitinin 1 milyon liraya çıkarılacağını, borçlu çiftçilerin borcunun anaparasını ödemesi durumunda faizin silineceğini söyledi.

ÜRETİCİLER BİR ARADA: Ziraat Bankası’nın Tarım Ekosistemi Buluşması’nda Türkiye’nin her ilinden çiftçi ve üreticiler bir araya geldi.

Bu yıl ikinci kez düzenlenen buluşmada sürdürülebilir ve güvenli tarım masaya yatırıldı, sektör paydaşları deneyimlerini paylaştı, gençlerin tarıma yönlendirilmesi için atılması gereken adımlar değerlendirildi.

İstanbul’daki etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan, çiftçilerle yeni desteklerin müjdesini paylaştı. Çiftçi ve tarımsal KOBİ’lere yeni kredi paketleri açıklanırken, başka bankadan borç transferine de imkan sağlandı.

Erdoğan ayrıca genç çiftçi ve kadın çiftçilere kredi limitinin 1 milyon liraya çıkarılması ve borçlu çiftçilere kolaylık sağlanmasını da istedi.

KİŞİ BAŞI 250 BİN LİRA: “Çiftçiyi ihmal eden, geleceğini ihmal etmiş demektir. Vereceğimiz müjdeler ülkemizin toprak muhafızları çiftçilerimizi daha da güçlendirmeyi amaçlıyor” diyen Erdoğan, çiftçiye 3 müjdesini şöyle sıraladı:

ÇİFTÇİ DESTEK KREDİSİ: Bu krediyi çiftçilerimiz hasat dönemine kadar yapacakları her türlü harcama için kullanabilecekler.

Böylece çiftçilerimiz gelir elde edemedikleri dönemde ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Kişi başına 250 bin liraya kadar verilecek kredinin yıllık faiz oranı yüzde 9.75, vade süresi 36 aya kadar olacaktır.

TARIMSAL KOBİ KREDİSİ: Tarım ürünlerini işleyen küçük ve orta boy işletmeleri destekleyeceğimiz bu kredi ile nihai malın katma değerinin üreticide kalmasını amaçlıyoruz.

Üst limiti 15 milyon lira, devlet tarafından ödenen kısmın dışında kalan faiz oranı yüzde 4.75’tir. Yatırım kredilerinde 10 yıla, işletme kredilerinde 24 aya kadar vade uygulanacak. Süt ve süt ürünleri, meyve suyu, reçel, pekmez, zeytin, paketleme, tütsüleme gibi pek çok başlıktaki işletme faaliyetlerinde bu kredi kullanılabilecektir.

TARIM BORÇ TRANSFERİ KREDİSİ: Başka bankalardan yüksek faizle kredi kullanmış çiftçilerimizi Ziraat Banka’mızda sağlayacağımız uygun şartlarla bu yükten kurtarmayı amaçlıyoruz. Üst limiti 5 milyon lira, faiz oranı yüzde 9.75 olan kredinin vadesi 60 aydır.

GENÇ VE KADINLARA 1 MİLYON LİRA: Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki günlerde Ziraat Bankası’nın yanında Ziraat Katılım’ın da çiftçilere düşük maliyetli finansman sağlayacağı düzenlemeyi hayata geçireceğini açıkladı.

Genç çiftçi ve kadın çiftçi kredi limitlerinin 500 bin lira olduğunu hatırlatan Erdoğan, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Cakar’a genç ve kadın çiftçi kredi limitlerini 500 bin liradan 1 milyon liraya çıkarma talimatını verdi.

BORÇLUNUN FAİZİ SİLİNECEK: Ziraat Bankası’nın tarım kredilerindeki takip oranının yüzde 1’in altında olmasının çiftçilerin borçlarına sadık olduklarını gösterdiğini ifade eden Erdoğan, “Buna rağmen borcunu ödemekte zorlanan çiftçimiz varsa onlara destek olmak da boynumuzun borcudur.

Tarım kredisi takip hesabındaki çiftçilerimizden, borcunun anapara ödemesini peşin yapanların faizlerinin silinmesi onları rahatlatacaktır.

Anapara ödemesini peşin yapmakta zorlananlar mutlaka olacaktır. Peşin parası olmayanların borçlarını herhangi bir gecikme, temerrüt faizi olmadan yapabilmesine imkan sağlamak lazım” diyerek Alpaslan Cakar’a bir talimat daha verdi.

54 MİLYAR KAYNAK: Buluşmada konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bakanlık olarak sağladıkları tarımsal destekleri anlattı. Bakan Nebati, “2023’te çiftçilerimize yapılacak tarımsal desteklemeler için geçen yılın başlangıç bütçesine göre 109 artış yaparak 54 milyar lira kaynak tahsis ettik.

Geçen yıl çiftçilerimize 3.1 milyar lira mazot desteği, 1.9 milyar lira gübre desteği sağladık. 2023 yılı için mazot desteğinde yüzde 130 ila yüzde 395; gübre desteğindeyse yüzde 130 ve yüzde 163 yıllık artış gerçekleştirdik.

 Çiftçilerimizin finansmana erişimini kolaylaştırmaya yönelik çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Hazine faiz destekli kredilerin bakiyesi 2022 yılı sonu itibarıyla 204 milyar liraya ulaşmıştır” diye konuştu.

Nebati, kasım ayıyla birlikte başlayan enflasyondaki düşüşlerin bundan sonraki aylarda da görüleceğini ifade etti.

Esenkalın…

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)

       

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız