Depremi yaşayan bilir

  • 7.02.2023 09:58

DEPREMİ yaşayanlar depremin ne olduğunu çok iyi bilir. Yaşamayanlar ise deprem ne diye sorar. Geçmiş olsun Türkiyem…

Merkezi Kahramanmaraş olan ve 10 ilde hissedilen deprem hepimizi üzdü. Çok sayıda ilde hissedilen depremin büyüklüğünü AFAD 7.4 olarak açıkladı.

Deprem sonrası tüm Türkiye ayağa kalkarken; en büyüğü 6,6 olan 70’den fazla artçı deprem yaşandı. Yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adana, Kilis, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adıyaman’da onlarca binaların yıkıldığı ve hasar gördüğü bilgileri ulusal basında paylaşılıyor.

Yapılan dedikodular arasında 2 fay hattının birden patladığı ve depremin 30 saniyeden fazla sürdüğü iddiaları var.

Sabaha karşı yaşanan ve tatlı uykularımızı kaçıran deprem afetlerini Allah hiç birimizin ve kimselerin başına vermesin.

Ne zaman ne olacağımızı kimse bilemez. Yaşanan bu depremleri ancak ve ancak yaşayanlar bilir. Depremi yaşamayan depremden anlamaz.

Biz Düzceliler devamlı deprem korkusu ile yaşıyoruz. Her deprem haberlerini duyduğumuz zaman korkuyoruz.

Deprem boyutunun ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Aynı büyüklükteki depremi 1999 yılında Marmara Bölgesi’nde yaşamıştık.

10 ilde meydana gelen deprem felaketi son yüzyılın en büyük depremlerinden biri olarak anılıyor. Tarihimizde böyle şiddetli depremlerin olacağı hiç birimizin aklına gelmezdi.

Çok katlı binaların ne kadar zararlı olduğunu öğrenmemize rağmen yine de yapacağımızdan geri kalmıyoruz. Bırakın uslanmıyoruz.

Ağır hasarlı binaları hafif hasarlı görmek cinayettir. Bu depremler devamlı yaşanacaktır. Bizim devamlı tedbirli olmamız gerekir.

Deprem yaşayan Düzceliler olarak her türlü yardımları yapmamız gerekir. Elimizde avucumuzda ne kadar imkanımız varsa ihtiyaç sahiplerine ulaştırmamız gerekir.

Yapılacak çok iş var. 10 ilden fazla yer zarar gördü. İlk etapta yapılacak işler için Türkiye olarak seferber olmaya çalışıyoruz.

Son aldığım bilgilere göre 250’den fazla binanın yıkıldığı, yüzlerce binaların hasar gördüğü bilgileri paylaşılıyor.

Türkiye’nin depremle birlikte kaderi değişti. Gündemimiz değişti. Hepimizin ortak konusu ve derdi deprem oldu.

Deprem bölgelerinde bulunan ve depremi yaşayan tanıdıklarımı, arkadaşlarımı, akrabalarımı tek tek arayarak deprem hakkında bilgiler aldım.

Bu arada Düzce AFAD ekibinin yola çıktığını öğrendim. Tüm Türkiye’nin her yerinden yardım ekiplerinin buralara hareket ettiği bilgisine ulaştım.

İşte burası Türkiye dedim. Birlik, beraberlik zamanı dedim. Kenetlenme zamanı dedim. Bir tas sıcak çorba verme zamanı dedim.

Herkesin tüm imkanları ile yaralara merhem olmaya çalıştığını hissediyorum. Bu arada Kızılay ekipleri tarafından acil çadır kentler kuruluyor. Aş evleri kuruluyor. Askerler başta olmak üzere herkes üstüne düşen görevi yapıyor.

Devletimiz tüm imkanları ile deprem bölgesinde seferberlik ilan etti. 10 ilde etkili olan bu depremi biz Düzceliler hala unutamadık.

Yurt dışında bile hissedilen depremin bir daha yaşanmaması dileği ile Allah bir daha böyle acılar ve afetler göstermesin.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilerken yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız