Komşuları birbirine düşüren deprem çıkmazı

  • 6.03.2023 10:05
  • (1)

ARD arda gerçekleşen depremlerin ardından Türkiye genelinde binalara dayanıklılık testi yaptırılmaya başlandı ancak kimi apartmanlarda anlaşmazlıklar yaşanıyor, ev sahipleri türlü nedenlerle dayanıklılık testi için kentsel dönüşüm yasasına değinerek herhangi bir karara gerek olmadığını ve maliklerin tek başına başvurabileceğini belirtti. Kısacık, güçlendirilmeyi sorumluların yapmaması durumunda ise yargı yolunu işaret etti.

Komşuları birbirine düşüren dayanıklılık testi için çözüm yolları neler? Son günlerde pek çok vatandaşın aklındaki bu sorunun yanıtı kentsel dönüşüm yasasından ve sorumlulara başvurma yolundan geçiyor. Ancak yine de çıkmaza düşülmesi durumunda apartman sakinlerine dava açıp giderleri icra yoluyla talep etme hakkı doğuyor.

“TEK BİR KİŞİ İSTESE BİLE TESPİT YAPILIR”

Binaların ne kadar dayanıklı olduğu deprem felaketlerinin ardından sıkça sorgulanmaya başladı. Buna yönelik dayanıklılık testlerine başvurmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini açıklayan Avukat Mustafa Şeref Kısacık, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm yasası uyarınca başvurulacaksa herhangi bir karara gerek yok. Herhangi bir malik gidip tek başına başvurabilir. Bir tek kişi bile istese binanın riskli olup olmadığı tespit edilir.”

“İCRA EMRİYLE TEK BAŞINA YAPTIRABİLİRSİNİZ”

Ancak sorun burada bitmiyor. Test sonucuna göre binanın riskli, oturulamayacak durumda çıkması veya yıkılması gerekmesi gibi durumlarda apartman sakinleri arasında anlaşmazlıklar belirebiliyor. Kısacık, giderleri dava açıp icra yoluyla talep etme hakkına ilişkin şöyle konuştu: “Siz elinizdeki kararı icraya veriyorsunuz, icra memurunun gönderdiği icra emriyle, mahkemece verilen sürede yönetici güçlendirmeye başlamamışsa siz bizzat davayı açan kişi olarak tek başına yaptırabiliyorsunuz. Giderlerini de icra marifetiyle alıyorsunuz.”

“RÜCU DAVASI AÇIP ÖDEDİĞİNİZ PARAYI FAİZİYLE GERİ İSTEYECEKSİNİZ”

1999 sonrası deprem yönetmeliğine uygun yapılan bir binanın güvenli olmadığı ortaya çıkması ve güçlendirilmesi gerekmesi durumunda sorumluluğun kimde olduğuna dair ise Kısacık şunları kaydetti: “Müteahhide, yapı denetim firmasına, ilgili belediyeye dilekçeyle başvurarak, ihtar çekerek binanızın acilen güçlendirilmesinin kendileri tarafından yapılmasını isteyeceksiniz. Sorumluluğun onlarda olduğunu söyleyeceksiniz. Ama diyelim ki yapmadılar, yıllarca süren dava sonucunu beklemeyeceksiniz. Binada o halde oturamayacağınıza göre siz malikler olarak bunu ödeyeceksiniz, sonra ilgili gördüğünüz kişilere rücu davası açarak ödediğiniz parayı faiziyle geri isteyeceksiniz, aynı zamanda da savcılığa suç duyurusunda bulunacaksınız.”

YORUM:

1999 yılında Marmara bölgesinde yaşanan deprem afetinden sonra binlerce bina yerle bir olurken, binlerce bina hasar aldı.

O yıllarda ayakta kalan binalar için hasar tespit çalışmaları yapılmıştı. Bazı binalara hafif, bazı binalara az, bazı binalara orta, bazı binalara ağır hasar ve bazı binalara da acil yıkım kararları verilmişti.

O günden bugüne ne değişti bilmiyorum. Anladığım kadarı ile deprem gören binlerce bina güçlendirme yaptı.

11 ilde meydana gelen depremden sonra eski binalar tekrar gündeme geldi. Bu sefer komşular kendi aralarında anlaşamıyorlar.

Oturdukları binanın dayanıklılık testinin yapılmasını isteyenler ve istemeyenler diye fikir ayrılığı ortaya çıktı.

Oturdukları binaların sağlam olup olmadığını kim istemez?

Anladığım kadarı ile bazı mülk sahipleri masraftan kaçıyorlar. Hani herkesin söylediği bir laf var. Can çıkar huy çıkmaz. Canını verir malını vermez. Bu atasözlerini söyler dururuz.

İster kabul edilsin ister edilmesin. Binaların dayanıklılık testi için bir kişi bile başvursa kabul ediliyor.

Darısı Düzce’de üç deprem gören binaların başına…

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • M. ŞEREF KISACIK
    M. ŞEREF KISACIK
    6.03.2023 21:05

    Umarım yararlı olmuştur.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız