Gölyaka ve Yığılca’dan milletvekili neden çıkmıyor?

  • 14.03.2023 13:30

DÜZCE il olduktan sonra Düzce’ye milletvekili sayısı olarak 3 verildi. 1999 yılında yaşadığımız deprem afetinden sonra 9 Aralık 1999 yılında Düzce resmen İL ilan edildi.

Yani 81.ci İL olarak Düzce ismini tarihe yazdırdı. Bu arada Düzce’ye 7 tane ilçe bağlandı. Bu ilçeler sırası ile Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca oldu.

Halkımızın merak ettiği bir konuya daha parmak basacağım. Düzce’ye bağlı olan ilçelerde kaç mahalle ve kaç tane köy bulunuyor. Bunları da sırası ile belirtelim.

Akçakoca’da 8 mahalle var. Akçakoca’ya bağlı 43 köy bulunuyor.

Cumayeri’nde 5 mahalle var. Cumayeri’ne bağlı 21 köy bulunuyor.

Çilimli’de 7 mahalle var. Çilimli’ye bağlı 20 köy bulunuyor.

Gölyaka’da 10 mahalle var. Gölyaka’ya bağlı 21 köy bulunuyor.

Gümüşova’da 6 mahalle var. Gümüşova’ya bağlı 18 köy bulunuyor.

Kaynaşlı’da 7 mahalle var. Kaynaşlı’ya bağlı 20 köy bulunuyor.

Yığılca’da 4 mahalle var. Yığılca’ya bağlı 39 köy bulunuyor.

Merkez Düzce’de ise 68 mahalle var. Düzce’ye bağlı 96 köy bulunuyor.

En çok mahalle Gölyaka’da bulunmasına rağmen Gölyaka’dan bugüne kadar 1 tane milletvekili çıkmamış.

Acaba niye?

1999 yılı öncesi Düzce ilçe olarak Bolu’ya bağlı idi. Düzce Bolu’ya bağlı olmasına rağmen Düzce’den Bolu milletvekili olarak Necmi Hoşver (1943 Çilimli doğumlu),  Feti Görür (1956 Bolu doğumlu),  Nazmi Çiloğlu (1943 Akçakoca doğumlu) gibi isimleri çıkardı.

1999 yılında İL olan Düzce il olduktan sonra 5 ilçesinden milletvekili çıkarırken ne yazık ki Gölyaka ve Yığılca ilçelerinden bugüne kadar 1 tane olsun milletvekili çıkaramadı.

Acaba niye?

Düzce il olduktan sonra Adalet ve Kalkınma Partisi Gölyaka’da seçimleri hiç kaybetmemiş. AKP’nin kalesi olan Gölyaka bugüne kadar belediye başkanlarını hep AKP’den yana kazanmış.

Ne hikmetse 2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi bugüne kadar Gölyaka’da hep kazanmış ama 1 tane milletvekili çıkaramamış.

Acaba niye?

Şimdi sizlere AKP’nin kurulduğu günden bu yana milletvekilliği yapanların isim listelerini vereceğim. Bakın bakalım içlerinde Gölyaka var mı?

22. Dönem Milletvekilleri: Yaşar Yakış 1938 yılında Akçakoca’da doğdu. Fahri Çakır 1958 yılında Cumayeri/Düzce’de doğdu. Metin Kaşıkoğlu 1966 yılında Düzce’de doğdu.

23. Dönem Milletvekilleri: Yaşar Yakış, Metin Kaşıkoğlu ve Celal Erbay 1952 yılında Trabzon’da doğdu.

24. Dönem Milletvekilleri: İbrahim Korkmaz 1960 yılında Trabzon’da doğdu. Fevai Arslan 1966 yılında Çilimli/Düzce’de doğdu. Osman Çakır 1964 yılında Akçakoca’da doğdu.

25. Dönem Milletvekilleri: Faruk Özlü 1962 yılında Çilimli/Düzce’de doğdu. Fevai Arslan ve Ayşe Keşir 1967 yılında Düzce’de doğdu. Keşir’in babası Kavakbıçkı annesi Ozanlar Köyü’nden…

26. Dönem Milletvekilleri: Faruk Özlü, Fevai Arslan ve Ayşe Keşir.

27. Dönem Milletvekilleri: Fahri Çakır, Ayşe Keşir ve Ümit Yılmaz (MHP) 1971 yılında Zonguldak’ta doğdu.

Düzce’de en çok siyaset adamı Çilimli’den çıkmış. Akçakoca, Kaynaşlı, Cumayeri ilçeleri bunu izlerken Gölyaka ve Yığılca ilçelerinden siyasetçi bir isim çıkmamış.

Acaba niye?

Gölyaka’dan AKP Milletvekili Aday Adayı Abdülkerim Kaval bu soruna bir çözüm bulacağım diyerek Gölyaka’ya milletvekilliğini kazandıracağım dedi.

Ben Gölyaka ilçesi neden milletvekili çıkaramıyor acaba dedim. Gölyaka AKP  Milletvekili Aday Adayı Kaval ise bu sorunun cevabını seçimlerin sonucunda size vereceğim dedi.   

Ben de haydi hayırlısı olsun dedim.

Gerçekten AKP’nin kalesi olan Gölyaka neden milletvekili çıkaramıyor.

Esenkalın…  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 27.09.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız