Bu ramazan iftar vermeyin

  • 22.03.2023 11:05

YARIN mübarek ramazan ayının ilk günü olacak. Ramazan ayı demek bereket ayı demek. Tasarruf ayı demek yardımlaşmak demek. Ramazan ayı demek bolluk ayı demek. Ramazan ayı demek vücudumuzun dinlenmesi, organlarımızın rahatlaması demek.

Ramazan ayının çok güzel örnekleri vardır. Hele hele akşam üstü yaşanan o telaşe var ya beni mest ediyor. İftar sofralarının hazırlanması beni mutlu ediyor.

Canımız o kadar çok şey istiyor ki sormayın. İnsan sanki hiç doymayacakmış gibi oluyor. Sofralarımızı çeşit çeşit yemeklerle doldurup ezanın okumasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yemekten sonra şöyle oturup bir çay keyfi yapmak günün yorgunluğunu üstümüzden atmak demek oluyor.

Hele hele sahur vakti davulcuların mahalle mahalle dolaşıp sokak sokak davul çalmaları ramazan ayına ayrı bir hava veriyor.

Nerede kaldı o eski ramazan ayları ya demekten kendimi alamıyorum.

Bir de Ramazan ayı geldiği zaman hepimizi bir telaşe bir heyecan sarar. Kimleri iftara çağırsak, kimlere iftar versek, nerede versek, nasıl versek deriz.

Bazı kesimler iftar vermekten veya masraftan kaçınır. Kimileri telaşeden kaçar, kimileri de masraftan kaçar. Kimileri de hizmet etmekten kaçar.

Birçok insan sevdiklerine iftar vermek ister. Sevdikleri ile bir arada olmak ister. Hatta ramazan ayını fırsat kollar ve iftar vermeye çalışır.

Kimileri de artistliği sever, şımarıklığı sever, hava yapmayı sever, fosforlu olmayı sever. İftar verdikleri zaman sanki beni 1 yıl doyurmuş gibi olurlar.

Şimdi benim yazacağım bu konuya ister hak verin ister vermeyin. Ben düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Ben bu ramazan ayında odaların, derneklerin, belediyelerin, fabrikaların, siyasi partilerin, özel sektörlerin, kamu kuruluş ve resmi dairelerin iftar yemeği vermelerine karşıyım.

Niye iftar vermesinler biliyor musunuz?

İftar vereceklerine iftar paralarını veya yardım kolilerini yaşanan ve yaşadığımız deprem bölgelerine göndersinler.

Bir de benim paramla bana iftar verenlere karşıyım. Odaların, derneklerin, devletin, halkın parası ile iftar verenlere karşıyım.

İftar verecekseniz üyelerinizin parası ile değil cebinizdeki para ile iftar verin. Bu milletin parası ile bu millete iftar vermeyin. Kendi cebinizdeki para ile iftar verin. Milletin parası ile iftar verip oda adına dernek adına fatura kestirip masrafta göstermeyin.

İftar verecek adam adam gibi cebinden verir. Senin benim paramla iftar vermez. Bu yüzden saydığım yerler iftar vermesin.

Bir de iftar verirken sanki kendi cebinden veriyormuş gibi havalı olanlara ne demeli? Üyeler iftarlara gelirken ayakta karşılayıp hoş geldiniz diyenlere ne demeli? Hata üstüne hata ile gidiyoruz.

Bana göre neler yapılmalı?

Ramazan ayı her sene olduğuna göre bir sene içinde araştırma yapılmalıdır. Nerede ihtiyaç sahibi varsa, fakir, yetim, muhtaç, yaşlı varsa tespit edilir. Bu kişilere, bu ailelere kolilerle yardım edilir.

Yakıt veya başka türlü yardım da yapılabilir. Bu şekilde yardımlar yapılırsa vereceğiniz iftarın sevabı 100 kat daha fazla olur.

Ya da işçilerinize yardım ediniz. Deprem bölgelerine yardım ediniz. (Deprem yaşanan bölgelere yardım gönderenlerden Allah razı olsun.)

Siz bu iftarları niye veriyorsunuz? Bir dahaki seçimlerde kazanayım diye, üyelerin gönlünü alayım diye, yağcılık olsun diye iftar veriyorsunuz. Aday olursam yeniden seçileyim diye iftar veriyorsunuz.

2017 yılında Düzce Valisi olarak görev yapan Zülkif Dağlı işini çok iyi biliyordu. Aklıma gelmişken yazayım dedim.

Kimlerin neden iftar vermek istediğini anlıyordu. Ne peşinde koştuklarını biliyordu. Bu yüzden iftar vereceklere iftar vermeyin demek istiyordu. Gidin fakir sofralarına oturun diyordu. Fakirleri sevindirin diyordu.

Zamanın valisi Zülkif Dağlı kendisinin halkın adamı olduğunu ispatlamış oldu. Aynı benim düşündüklerim gibi düşünmüştü. Bu yüzden valimizi o yıllarda tebrik etmiştim.

İftar verecekseniz engellilere, sakatlara, şehit yakınlarına, depremzedelere, fakirlere, yetimlere iftar veriniz. Kendi üyelerinize, zenginlere iftar verilmez. İftar garibana verilir bunun sevabı burada arkadaşlar…

Bir kez daha söylüyorum. Siz siz olun şov yapmayın. Bu ramazan üyelerinize yağcılık yapmayın. İftar vermeyin.

Mübarek ramazan ayı hepimize hayırlı ve uğurlu olsun. Bol bereketli olsun.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız