Çalışana koruma kalkanı

  • 24.03.2023 10:29

DEPREM bölgesi için yeni kararlar geldi. OHAL süreci için işten çıkartma yasağı devreye alındı. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği de hayata geçirildi. İşte detayları…

Deprem felaketi sebebiyle OHAL ilan edilen illerde istihdamın korunması için seferberlik sürerken, önemli bir hamle geldi. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yeni tedbirler alındı. Salgınla mücadele döneminde uygulanan işten çıkarma yasağı, nakdi ücret desteği ve kısa çalışma gibi destekler deprem bölgesinde de OHAL süresince uygulanacak. İşte uygulamanın detayları…

Kısa Çalışma Ödeneği Hangi İşyerlerinde Uygulanacak?

Olağanüstü hal ilan edilen bölgeden Çalışma Bakanlığı’nca belirlenecek il/ilçelerde buluna işyerleri ve/veya deprem sebebiyle yıkık, acil yıkılacak, ağır veya orta hasarlı olduğunu belgeleyen işyerleri için uygulanacak. Hasar durumunu belgeleyen işverenlerin başvurusu doğrultusunda ödenek verilecek. Ödeneğin verilmesi için uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeyecek. Kısa çalışma olağanüstü hal süresince devam edecek.

Kısa Çalışma Kapsamındaki İşyerlerinde İşçilere Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

Kısa çalışma ödeneği sigortalının 12 aylık ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı oluyor. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemiyor. Ödenekten sadece damga vergisi kesiliyor.

Asgari ücretli bir işçiye örneğin Nisan’da bağlanacak

1 aylık kısa çalışma ödeneğinin tutarı 2022 Nisan-Aralık ve 2023 Ocak-Mart aylarındaki ücret ortalaması olan 7.355,25 liranın yüzde 60’ı olan 4.413,15 lira olacak. Çalışana damga vergisi kesilmiş olarak 4.319,65 lira yatırılacak. Faaliyetini durdurmuş işyerinde en fazla kısa çalışma ödeneği ise 15.012 lira olacak. Bu ödeneği alacak işçinin eline damga vergisi kesilmiş olarak 14.898,06 lira geçecek.

İşyeri Kapanan İşçiye Hangi Ödeme Yapılacak? Ne Kadar Verilecek?

Şartları sağlıyorlarsa işsizlik ödeneği devreye girecek. Şartları ağlamayanlar için nakdi ücret desteği verilecek. Son 3 yılda en az 600 gün primi olan ve son 120 günde iş akdi devam edenlere ödeme yapılacak.

İşsizlik maaşı son 4 aylık brüt maaş ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Bunun yüzde 40’ı veriliyor. Ancak işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 80’inden fazla olamıyor. Ödemeden sadece damga vergisi kesiliyor. Asgari ücretli bir çalışanın işsizlik maaşı son 4 aylık maaş ortalamasına göre hesaplandığı için Mart’ta bağlanırsa damga vergisi kesilmiş olarak 3 bin 621, Nisan’da bağlanırsa da (4 aylık maaş ortalaması 10 bin 8 lira olanlar) 3 bin 972 lira olacak. En yüksek işsizlik ödeneği de 7 bin 945 lira olarak verilecek.

Nakdi Ücret Desteği Hangi İşçiler İçin Uygulanacak?

Deprem illerinde 6 Şubat tarihi itibarıyla sigortalı çalışmakta olan işçilerden, kısa çalışma ödeneği ve işsizlik ödeneği için yeni bir hak sahipliği oluşmayanlara İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 133,44 lira nakdi ücret desteği verilecek. Ödeme kısa çalışma uygulanan dönemde veya işsiz kalınan süre süre kadar yapılacak, ancak olağanüstü hal süresini geçmeyecek. Aylık destek tutarı toplam 4 bin 3 lira olacak. Nakdi ücret desteği alanlar, sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

İşten Çıkartma Yasağı Ne Kadar Sürecek?

OHAL süresince uygulanacak. Yasağa aykırı şekilde iş akdini fesheden işverene, sözleşmesi feshedilen her işçi için aylık asgari ücret tutarında ceza verilecek. İş sözleşmesi ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerde, işyerinin kapanması, işin sona ermesi hallerinde feshedilebilecek.

Bölgede Toplu İş Sözleşmesi Yapılabilecek mi?

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler, OHAL ilan edilen illerde 6 Şubat’tan itibaren OHAL süresince uzatıldı.

Depremzedeye Ödeme Kolaylığı:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) depremzedeler için attığı adımlar hakkında bilgi verdi:

Depremin etkilediği illerde kredi kartları taksitlendirme süreleri bir kata kadar artırılacak. Kredi kartlarında limite bakılmaksızın, asgari ödeme tutarı dönem borcunun yüzde 20’si olarak belirlenecek. Kart limiti tespit edilirken bankalarca dikkate alınan sınırlar yükseltilecek. Asgari tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına, mal ve hizmet alımına kapatılmasına, iptaline ve borcun tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlenmemesine ilişkin hususlar bankaların insiyatifine bırakıldı. Kart borçlarının ötelendiği süre boyunca asgari tutar da dahil olmak üzere bankaların alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönemler tanımlayabilmelerine imkan sağlanacak. Kartlı ödemelerde yapacak ilk temassız işlemde şifre girilecek. Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin 6 ay sonraya kadar ötelenmesine karar verildi. Ortak ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsil edilmemesine yönelik karar alındı. Mücbir halin yaşandığı mahalde hesabı olan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılmasına karar verildi.

Çiftçilerin Borcu 1 Yıl Ertelendi:

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçilere verdiği müjdeyle depremzede çiftçilerin Ziraat Bankası’na olan düşük faizli kredi borçları 1 yıl ertelendi. Depremin vurduğu 11 ildeki çiftçilere sağlanan desteklemelerde ertelenen tarımsal kredi borçlarının erteleme dönemi süresince vadesinden itibaren faiz uygulanmayacak.

Kredi borçlarının anapara toplamı 250 bin lira ve altında olan depremzedelerin kredileriyle ilgili erteleme işlemleri, banka veya Tarım Kredi’ye başvurusuna veya hasar tespiti yapılmasına gerek kalmadan gerçekleştirilecek.

(TAKVİM Gazetesi’nden Alıntıdır)

Esenkalın…              

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız