Ağır hasarlı evin kirası istendi

  • 28.03.2023 10:22

HASTALIK olur da bu kadar kira parası hastalığı olmaz. Yıkılmış binanın kirasını isteyen kişi gündeme oturdu.

İskenderun’da çadırda yaşayan aileye haber geldi. Ev sahibi kirasını istiyor. Aman Allahım yıkılan evin kirasını isteyen ev sahibi de çadırda yaşıyor.

Ne hallere geldik değil mi? Ne hallere düştük değil mi? Her iki ailede çadırda yaşıyor. Biri ev sahibi diğeri kiracı…

Ev sahibi yıkılan evinden kira istedi. Gülelim mi ağlayalım mı? Kızalım mı acıyalım mı?

Ev sahibi yıkılan evin kirasını bence niye istedi? Çünkü kiracısının yıkılan evde eşyaları kaldığı için istedi. Bir nevi enkaz altında kalan eşyaları almadığı için ev sahibi kirayı istedi.

Yıkılan evde eşyanız varsa kirasını ödeyeceksiniz. İster oturun ister oturmayın. Sizin o dairede eşyalarınız kalmış. Eşyalarınız ister enkaz altında olsun isterse olmasın işgal parası ödeyeceksiniz.

Ev sahibi yıkılan dairenin kirasını ister tabii… Yıkılan daireden eşyalarınızı almazsanız ev sahibi kirasını ister kardeşim. Kızdırmayın adamı…

Böyle ev sahiplerini Allah ıslah etsin. Adam öyle bir hastalığa yakalanmış ki çaresi yok. Vallahi çaresi yok. Yakalandığı hastalıktan kendisinin de haberi yok.

Her ay şıkır şıkır para almaya alışırsan mutlu olursun. Havalı olursun. Heyytt lan dersin. Ama musluk kesilirse kafayı yersin. Kira kesilirse kafayı üşütürsün. Ne oldu lan dersin.

Hani kira alma alışkanlığı var ya ondan kira itiyor. Evin olsun olmasın önüne gelenden kira istersin. Hiç olmazsa kendinizi rahatlatırsınız.

Bu hastalık adamı ne yapar biliyor musunuz? Yıkılan evden bile kira istersiniz. Çünkü adam amansız bir hastalığa yakalanmış. Olmayan evden bile kira istiyor. Adam almaya alışmış vermeye alışmamış.

Hem çadırda yaşıyor hem kira istiyor. Kiracısı da çadırda yaşıyor yine kira istiyor. Allahım sen ihsan eyle… Allahım sen böyle ev sahiplerini ıslah eyle…

Adam neydi ne oldu? Adam böyle yaşamaya alışkın değil ki? Bir eli yağda bir eli balda iken iyiydi. Musluktan kira akarken iyi idi kesilince iş bitti.

Biz var ya biz hala akıllanmıyoruz. Hala olmayan evden kira istiyoruz. Nereden nereye geldik hala anlamıyoruz. Herhalde dünyanın sonu geliyor.

 

KIRMIZI ETİN FİYATLARI DURDURULAMIYOR

Mübarek Ramazan ayına birkaç gün kala kırmızı et fiyatları aldı başını gidiyor. Son 1 ay içinde 130 lira olan et fiyatları bir anda 250 liraya fırladı.

Ramazan ayı başladığı zaman et fiyatları ne kadar olur merak ediyorum.

Bir ürün ne zaman rağbet görmeye başlasa arkasından ya zam geliyor ya da bir afet geliyor. Yani bir aksilik oluyor.

Ramazan ayı geliyor diye et fiyatları fırladı. Belki de işin içinde bir oyun var. Belki de bilerek yapıyorlar. Belki de et fiyatları karaborsa olsun diye hesap kitap yapanlar var. Bunların hepsi benim için bir iddia tabii ki. Ama insanlar düşünmeden edemiyorlar. Gerçekten bile bile tezgaha mı geliyoruz bilmiyorum.

Ramazan ayı geldi diye ortalığa bir şap hastalığı çıkardılar. Buyrun işin içinden çıkabilirseniz çıkın.

Kırmızı et fiyatlarına zam üstüne zam geldi. Et fiyatları 3 ay içinde yüzde 60 zam gördü. Daha da göreceğe benziyor.

Yılbaşından bu yana kilosu 130 lira olan et 250 lira oldu. İstanbul’da kuşbaşının kilosu 380, kıymanın kilosu 310 liradan satılıyor diye öğrendim.

Yine edindiğim istihbaratlara göre arz talebi karşılamıyormuş. Yani et isteyen çok ama et bulmak zormuş.

Neredeyse kafayı yiyeceğim. Yıllardır et var, yıllardır kurbanlıklar var, yıllardır et tüketiliyor. Ne hikmetse ramazan ayı geldiği için arz talebi karşılamıyormuş.

Hani zam yapacaklar ya şap hastalığını bahane ederek ramazan sofralarına et koymayacaklar. Et koyacaklar da zamlı koyacaklar. Dertleri ve amaçları bu zaten…

Bu arada et fiyatları yükselirken vatandaşlar beyaz ete yüklenmeye başladı. Yani tavuk eti rağbet görmeye başladı.

Eee tavuk sektörü durur mu? Fırsat bu fırsat 50 liralık tavuk oldu 80 lira… Hadi buradan yakın.

Vatandaşların yerine ben olsam bir müddet ne kırmızı ne de beyaz et yemem. Bu arada lokantalar ne yapacak?

Onlar da pahalı aldığı etleri pahalı satacaklar. Olan yine tüketiciye oluyor. Olan yine vatandaşlara oluyor. Aşağısı sakal yukarısı bıyık misali bu işten en karlı çıkanları yazmaya gerek yok.

Sofralarımıza göz dikenleri de Allah ıslah etsin.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız