EYT’DE EKSİK PRİM GÜNÜ DETAYI

  • 19.05.2023 11:56

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) başvuruları 1.8 milyonu aşarken bunun 1.2 milyonu için süreç tamamlandı. İşlemleri hala devam eden EYT’lilerin ise en çok dikkat etmesi gereken konu eksik prim günü. Geçmiş yıllardan kalan 1 liralık borç ya da eksik prim günü varsa emekli maaşı alamayacak olan EYT’liler için yol haritası ise net. SGK ve Emekli Sandığı kapsamındaki memurlara göre Bağ-Kur’luların dikkat etmesi gereken en önemli konu ise GSS borcu.

İşte haberin detayları!

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin yasalaşmasının ardından 3 Mart itibarıyla başvuruda bulunan 1 milyon 200 bin vatandaşın emekli aylığı bağlandı. Başvuru sayısı ise 1 milyon 800 bini geçti, 450 bin kişi de eksik primini tamamlayarak emekliliğe hak kazandı. EYT başvurusunda bulunup da emekli aylığı henüz bağlanmayanların e-devlet veya çağrı merkezi üzerinden bunun nedenini sorgulamasında fayda bulunuyor. Ancak geçmiş yıllardan kalan 1 liralık borç ya da eksik prim günü varsa emekli aylığı bağlanmıyor.

EYT’LİNİN İKİNCİ BAYRAM İKRAMİYESİ İÇİN GERİ SAYIM

EYT kapsamında yapılan başvuruların yıl sonuna kadar 2.5 milyona, ilerleyen yıllarda koşulu tamamlayacaklarla birlikte 4 milyon 800 bine ulaşması bekleniyor. Emeklilik işlemleri tamamlananlar peşin ödeme, emekli aylığı, bayram ikramiyesi ve promosyon dahil tüm haklarını alıyor. Mart ayında müracaatta bulunup emekli aylığı en düşük emekli aylığına tamamlananlara da farkları ödeniyor. Aylıklar ve farklar emeklilik başvurusu yapılırken Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen banka hesaplarına yatırılıyor. Aylık işlemi tamamlayıp banka bildirmeyenler de ikametgahın olduğu bölgedeki Ziraat Bankası’na giderek kimlik numarası ile aylığını, ikramiyesini alabiliyor.

2.000 liralık ikinci bayram ikramiyesi de Kurban Bayramı’nın başlayacağı 28 Haziran’dan önce yatacak.

SGK’LILAR İLK SIRADA

EYT ile emekliliğe hak kazananların yaklaşık 1 milyon 665 bini SGK’lı, 88 bin 650’si Bağ-Kur, 496 bini de kamu çalışanlarından oluşuyor. Başvuru ve emekli bağlanmada SGK’lılar başı çekiyor. İkinci sırada Bağ-Kur’lular yer alıyor. Emekli Sandığı mensubu Memurların EYT’ye ilgisinin düşük olduğu görülüyor. Bu yıl için emekli EYT’den yararlanma hakkına sahip 2 milyon 250 bin kişi olmasına karşın başvuruda yoğunluk olmadı. Özellikle kamuda emekliliği hak edenler emekli olmak istemiyor. Bugün itibarıyla öğretmen, polis gibi kamu çalışanları 20 bin liranın üzerinde maaş alırken emekli olup gelirlerinin düşmesini istemiyor.

BAĞ-KUR’LULAR GSS BORCUNU KAPATMALI

GSS borcu bulunması SGK ve Emekli Sandığı kapsamındaki sigortalılara emekli aylığı bağlanmasına engel olmuyor. Ancak Bağ-Kur kapsamında emekli aylığı bağlanacak sigortalıların GSS borcunu ödemesi gerekiyor.

BORCUN ÖDENDİĞİ TARİHİ TAKİP EDEN AYIN BAŞINDA YATACAK

Kısmi ve yarı zamanlı çalışanlar için primler tamamlanabilecek. SGK mevzuatına göre 2008’den sonra isteğe bağlı sigorta priminin sigortalılık süresine sayılması için 12 ay yatırılması gerekiyor. Emeklilik dilekçesi de borcun ödendiği tarihte geçerli olacağı için emekli aylığı borcun ödendiği tarihi takip eden ayın başında yatacak.  

SAĞLIKLI SANILIYOR AMA KOLESTEROL SEVİYELERİNİ MAHVEDİYOR!

Sinsice ilerleyen ve birçok kişinin hasta olduğunu fark ettirmeyen kolesterol, kalp krizi ve felç gibi çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Kolesterolün oluşmasına yol açan en önemli etkenlerin yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam olduğu biliniyor.

Bir kardiyolog kolesterol riskini artıran sağlıklı olduğunu düşündüğümüz o gıda hakkında uyarılarda bulundu.

Sağlıklı beslenme için meyve ve sebzelerin yanı sıra bakliyatlara, bitki bazlı yağlara da ihtiyaç duyuyoruz. Sağlıklı yağlar denildiğinde ilk akla gelen yağlardan olan Hindistan cevizi yağının birçok farklı kullanım alanı bulunuyor.

 Yiyeceklere ve içeceklere özel aroma katan Hindistan ceviz yağı sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişilerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Ancak bir kardiyolog, bitki bazlı işlenmiş gıdaların genellikle kolesterol seviyelerini yükseltebilen Hindistan cevizi yağı içerdiğini söyledi.

BU YAĞI KULLANANLARIN KOLESTEROLÜNÜN DAHA YÜKSEK OLDUĞU GÖZLEMLENDİ: Hindistan cevizi yağının, doymuş yağ oranı tereyağından daha yüksektir, bu da onu kalbiniz için daha az sağlıklı bir seçim haline getirebilir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 29.09.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız