SİTE YÖNETİCİLERİ İÇİN YENİ DÖNEM! ARTIK O ŞART ARANACAK

  • 26.05.2023 10:35

Site yöneticileri için yeni bir dönem başlıyor. Site yöneticisi olmak için bir dizi şart getiriliyor. Site yöneticileri artık sınava girecek, yeterlilik belgesi alacak.

Site Yöneticileri Derneği Başkanı Yahya Sağır, ‘’Federasyona bağlı tüm tesis site yöneticilerinin mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına dahil olup mesleki yeterliliklerinin sağlanması için karar aldık. Mesleki yeterlilik için sınavlar yapılacak’’ dedi.

Artık önüne gelen site yöneticisi olamayacak. Site yönetimi için bundan sonra mesleki yeterlilik aranacak. Sınava girip yeterli puanı alan yönetici olacak. Site yöneticilerine göre bu yeterli değil. Etkin bir denetimin de olması gerektiğini savundular.

‘’SİTELER SUİSTİMALE EN AÇIK YERLER’’

Site yöneticisi Ahmet Avcı, ‘’Siteler suistimale en açık yerler. Belirli testlerden geçirildikten sonra belge alarak bu görevi yapması uygun. Hizmet değil rant amaçlı görev yapılıyorsa yolsuzlukların yapılması kaçınılmaz’’ diye konuştu.

‘’MESLEKİ YETERLİLİK İÇİN SINAVLAR YAPILACAK’’

Yapılan açıklamaya göre Site Yöneticileri Derneği Başkanı Yahya Sağır, ‘’Site ve tesis yönetimlerinde liyakatlı kişiler yer alacak. Federasyona bağlı tüm tesis site yöneticilerinin mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına dahil olup mesleki yeterliliklerinin sağlanması için karar aldık. Mesleki yeterlilik için sınavlar yapılacak’’ dedi.

                                                            BAHAR  NEZLESİ

İlkbaharın gelmesiyle içinin kıpır kıpır olduğunu ve yaz mevsimi için sabırsızlanmaya başladığını biliyoruz. Baharın ılık esintisi, ağaçların mis gibi kokusu, doğanın canlanması, kuşların cıvıltısı seni yemyeşil parklara ve ormanlara çağırıyor.

 Ama bir sorun var? Bahar nezlesi ve mevsimsel alerji bu güzel günleri biraz can sıkıcı hale getirebilir.

Bahar nezlesi ve bahar alerjisi yani alerjik rinit, genellikle bahar aylarında ortaya çıkan faktörlere yanıt olarak bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonu ile ilişkilidir. Bahar nezlesi ve alerjisinin en yaygın nedeni polenler ve bitkilerdir.

ALERJİ NEDİR? Genel olarak alerji sağlıklı insanlarda herhangi bir anormalliğe neden olmayan bir faktöre karşı bağışıklık sisteminin en aşırı ve anormal bir tepkisi olarak tanımlanır.

Alerji gıda, soluma veya temas durumlarında ortaya çıkar. Aşırı duyarlılık semptomlarının şiddeti çoğunlukla zararlı bir maddeye maruz kalma ile ilişkilidir.

Alerjik hastalıklar, çevre kirliliğinin artması ve gıda sektöründe her geçen gün daha fazla katkı maddesinin kullanılması ile şiddetlenen, dünya çapında giderek ciddi anlamda sağlık sorunu ve sosyal sorun haline gelmeye başlamıştır.

Ülkemizde sadece çocuklarda değil erişkinlerde de tanı konulan alerjik hastalıklarda her geçen yıl artış görülmektedir. İstatistiklere göre, alerjik hastalıkların oranı son yirmi yılda üç kat artmıştır. Alerjiler ve alerjik hastalıklar coğrafi bölgelere göre farklılıklar gösterir.

Temel nedenler arasında kentleşme, yaşam koşulları, bitki örtüsü, iklim ve coğrafi özellikler bulunur.

BAHAR NEZLESİ Mİ? BAHAR ALERJİSİ Mİ? Bahar nezlesi ve bahar alerjisi ya da alerjik rinit belirtileri birbirine çok benzer ancak aralarında en büyük farklılık bahar nezlesi belirtilerinin bir hafta ve on gün aralığında kaybolmasıdır.

Bahar alerjisinde ise bu süren yaklaşık dört aya kadar yani polen mevsimi boyunca sürmektedir. Bazı durumlarda belirtiler dönem dönem kaybolup geri gelerek inişli çıkışlı bir şekilde seyreder.

 Eğer belirtilerin iki haftadan fazla sürüyorsa alerji olup olmadığı ile ilgili muayene olmalısınız.

BAHAR ALERJİSİ NEDİR? Semptomlar yılın belirli bir döneminde ortaya çıkıyorsa bahar alerjisi ya da mevsimsel alerjiden söz edilebilir.

 İlkbahar mevsiminde genellikle ağaçların, çiçeklerin ve otların tozlanmasıyla ilişkilendirilir. Mevsimsel alerjilerin ortaya çıkmasından çoğunlukla polenler sorumludur.

BAHAR ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR? Bahar nezlesi, alerjik bünyeye sahip olanlar için ilkbahar başından sonbahara kadar ciddi bir sorundur ve maalesef kişilerin yaşam koşullarını ciddi anlamda etkiler.

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yeşil alanlarda zaman geçirmeyi, yürüyüş yapmayı seviyorsan havadaki yüksek polen içeriği alerjiye sebep olabilir. Mevsimsel alerji belirtileri tipik olarak şöyledir:

Burunda kaşıntı ve kaşıntı hissi, Burundan sulu akıntı (saman nezlesi), Burun tıkanıklığı, Sinüs bölgesinde rahatsızlık, Tıkalı kulak hissi, Sık hapşırma, Sulu  ve kaşıntılı gözler, Konjonktivit.

Esenkalın…

     

    

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız