HEDEF BÜYÜKŞEHİR OLMAK

  • 31.05.2023 10:16

Eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Gazeteci-Yazar Metin Köseer ile özel bir görüşme yaptı. Başkan Özlü Köseer’e özel açıklamalarda bulundu.

Köseer, Başkan Faruk Özlü ile yaptığı görüşmeyi kaleme alarak sizlerle paylaştı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Gazeteci-Yazar Metin Köseer’e ani bir ziyarette bulunarak sürpriz yaptı.

Tabii biz de bu sürpriz ziyaret karşısında gazetecilik mesleğimizi kullanarak Başkan Özlü’yü karşılıksız bırakmadık.

Kısa bir sohbetin ardından sorularımıza geçtik. Fırsat bu fırsat diyerek Düzce ile ilgili ne varsa dedikodu olarak değil resmi ağızdan duyalım dedik.

Hemen sohbete başladık. ‘’Başkanım Düzce’de ne var ne yok? Hedef nedir? Neler yaptınız ve daha neler yapacaksınız? Bana bu işlerin özünü anlatır mısınız?’’

Başkan Özlü’nün programları dolu olmasına rağmen koyu bir sohbete başladık. Başkan kısa ve öz olarak anlatmaya başladı.

‘’Merhaba Metin bey… Hep aklımdaydınız. Uzun zamandır sizi ziyaret etmeyi istiyordum. Bugün nasip oldu. İnanın bana Müsteşarlık yaparken, Bakan olduğum zaman ve şimdi bile yazılarınızı takip ediyorum. İnanın bana bazen yazılarınızdan aldığım ilham ile çalışmalar yapıyorum. Bana yol gösteren yazılarınız olmuştur. Sizin kaleminiz diğer yazarlara göre biraz daha farklı oluyor. Dikkatimi çekiyor ve her fırsatta okumaya devam ediyorum.

Düzce’ye gelince yapılacak çok işimiz var. Düzce’nin her köşesinde çalışmalar yapıyoruz. En ufak isteklere bile özen gösteriyoruz.

Şehir içinden geçen asar deresinde çalışmalarımız hızlandı. Asar deresi yeni vizyonuna kavuşacak. Bittiği zaman herkes memnun kalacak. Yani asar deresi kendi kimliğine kavuşacak.

Düzceliler kitap okumayı sevmeye başladı. Kütüphane sayısını artıracağız. Şu anki kütüphane sabahtan akşama kadar doluyor. İnşaatları devam eden binalarımızdan bazılarını kütüphane olarak açacağız.

Mevcut stadyumu yıktık. Doğrudur. Buranın yıkımı için gerekli görüşmeleri yönetimle yapmıştım. Yıkılan yerin seyirci hasılatını karşıladım. Yeni stadın yetişmesi için mücadele verdik. Ne yazık ki havaların elverişsiz olmasından dolayı yeni stadyumu zamanında yetiştiremedik. Yeni sezonda stadyum hazır olacak. Fenerbahçe ile görüşüp açılış maçının yapılmasını isteyeceğim.

Düzceliler yeşil alanları seviyor. Eski adı yeşil Düzce’yi tekrar kazandırmak istiyorum. Millet bahçesi takdir gördü. Bu bahçelerin sayısını artıracağız.

Düzce’yi Safranbolu, Beypazarı modeline kavuşturmak en büyük hayalimiz. Herkes üstüne düşen görevi yaparsa bunu başarırız. Biz belediye olarak tüm imkanlarımızı kullanacağız.

Eski ulaştırma alanında bulunan zabıta müdürlüğü binası ve yanındaki tek katlı binayı turizme kazandırmak istiyorum. Tek katlı binada bulunan odaları dizayn edeceğiz. Urfa sıla geceleri gibi her odaya yer kilimleri ve sedirler sereceğiz. İsteyen herkes burada yemek yiyip dinlenebilecek. Odaların kimi 2’şerli kimileri 4’erli olacak. Halkımız bu gibi hizmetleri ve değişiklikleri istiyor. Biz de bunun için çalışıyoruz.

Günümüzün yarısını halkımızı ziyaret ederek geçirmek istiyorum. Halkımız ne derse not alıp sırası ile yapmaya çalışacağız. Kapı kapı gezeceğiz. Düzce’yi Düzce yapmak için vatandaşlarımızın isteklerini dinleyeceğiz. Bugün buraya geldiysem yine gelmeliyim. Kimseyi yarı yolda bırakmayacağız. Düzce Belediyesi halka hizmet etmek için vardır. Düzce benim değil hepimizin.

Düzce’yi uçurmak istiyorum. Şu anda Düzce sınıf atlıyor. Hedefimiz Düzce’nin Büyükşehir Belediyesi olmak. Düzce’nin Büyükşehir Belediyesi olması için çalışıyoruz. Bunu herkes istiyor. İstanbul, Kocaeli, Sakarya oldu da Düzce niye olmasın? Hep beraber bunu başaracağız. Yeter ki Düzceliler bizi anlasınlar. Yine söylüyorum hedefimiz Büyükşehir Belediyesi olmak. Bunu başardığımız zaman herkes bizi tebrik etmek için sıraya girecek. Ben değil Düzce kazanacak.

Millet bahçesi için çok mücadele verdik. Bize karşı gelenler şimdi burada oturuyorlar. Her tarafı açık bir bahçe oldu. Düzce halkı bizlere dua ediyor.  Millet bahçelerinin sayılarını artıracağız. Vatandaşlar burada otururken çok mutlu oluyorlar. Ben de onları görünce mutlu oluyorum.

Bilbordları belediye bünyesine kazandırmak istiyoruz. Kanunlar ve yasalar çerçevesinde ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bilbordlar için eksik ne varsa tamamlayıp belediye adına çalıştırmayı hedefliyoruz. Belediyemizin üretim alanlarını genişleteceğiz. Gerekirse baskı makinaları alacağız. Bundan sonra belediyenin işlerini dışarılarda değil kendi atölyelerimizde yapacağız.

Çarşı içindeki eski vergi dairesinin olduğu yer boş duruyordu. Burası mahkemelik olmuştu. Mahkeme sonuçlandı ve inşaatı en kısa zamanda başlayacak. Hatta buraya bir kütüphane yapmak istiyoruz. Bu alana yapmak istediğimiz inşaat işyeri hanı olacak.

Cedidiye cami önündeki meydan inşaatı tamamlanmak üzere. Burası bittiği zaman Düzce’ye ayrı bir hava verecek. Her şey bir tarafa Düzce adım adım güzelleşiyor. Hedeflerimiz bittiği zaman Düzce Türkiye’nin göz bebeği olacak.

Düzce zabıta müdürlüğü binasını boşaltacağız. Zabıta Müdürlüğü’nü otobüs terminali tarafına alacağız. Şu anki düşüncem bu yönde olacak.

Asar deresine modern bir köprü yapacağız. Bu köprü şekilli ve gösterişli olacak. Halkımız bu köprüyü görmek ve üstünden geçmek için gelecektir. Görkemli ve modern köprü klasiği Düzce’de olacak.

Devamlı aldığım sorulara bir kez daha cevap vereyim. Birim müdürlerini neden aralıklarla değiştiriyorsun diyorlar. Ben puanlamaya göre karar veriyorum. Hangi müdürümüz başarılı hangi müdürümüz ne kadar puan almış ona göre sonuca gidiyoruz. Bu şu anlama geliyor. Her müdürümüz daha iyi çalışacak, daha iyi hizmet verecek, daha iyi puan alacak ona göre değiştiriyoruz. Bunu niye yapıyoruz? Düzce kazansın diyoruz. Oturan değil çalışan müdürlerimiz gelsin istiyoruz öyle değil mi?

Başkan yardımcılarım hakkında çok konuşmalar olmuştu. Ben şu anki belediye başkan yardımcılarından memnunum.

Okan bey gece gündüz çalışan bir arkadaşımız. Çok başarılı işler yapmıştır ve yapmaya devam ediyor. Okan beyin performansından çok memnunum. Bana güç veriyor.

Hasan bey çok dürüst bir arkadaşımız. Bu sıra onu siyasette çok yorduk. Kendisi ile çalışmaktan memnunum.

Oya hanım değerli bir insan. Her konuda görüşürüz. Avukat olması avantaj. Oya hanım belediye için mücadele vermeyi seviyor. Memnunum.’’

Başkan Faruk Özlü’ye belediye başkan yardımcılığından ayrılarak ve Düzce Üniversitesi’ne danışman olarak giden Dr. Cengiz Tuncer’i sordum.

Başkanın verdiği cevap: ‘’Çok çalışkan bir arkadaşımdı. Bana destek oluyordu. Düzce Üniversitesi’ne gelen yeni rektörümüz Nedim bey rica etti. Cengiz’i üniversiteye almak istedi. Ben de Cengiz beyle görüştüm. Gidip gitmeyeceğini sordum. Üniversitenin ve rektörün Cengiz bey gibi adama ihtiyacı vardı. Rektörümüzün Düzce’yi tanıması için Cengiz bey gitti. Kendisine şunu söyledim. Düzce belediyesinin kapıları sana her zaman açıktır dedim. Cengiz beyin belediyeye ve Düzce’ye çok emekleri olmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.’’

Başkan Özlü bana ‘’Bir gün Düzce’yi gezelim’’ dedi. ‘’Size yapılan ve yapacağımız çalışmalar ile hedeflerimizi göstermek istiyorum. Siz müsait olunca bana haber verin gezelim’’ dedi.

Belediye Başkanı Faruk Özlü Ankara’dan telefonla aranınca ayrılmak zorunda kaldı. Bir daha buluşmak üzere vedalaştık.

Bilindiği gibi Dr. Faruk Özlü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı iken beni bakanlığa davet etmişti. Hatta meclisi gezdirip bana unutamayacağım bir anı yaşatmak istemişti. Mazeretimden dolayı gidememiştim.

Esenkalın…   

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 29.09.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız