ÖZLÜ SAYESİNDE DÜZCE YEŞİLLENİYOR

  • 6.06.2023 10:27

Türkiye’nin bir çok yerlerinde millet bahçeleri yapılıyor. Düzce’de de millet bahçesi yapıldı. Ben memnun değilim diyen çıkmadı.

Bırakın öyle diyenleri hava iyi olduğu zaman millet bahçesinde oturacak yer bulamıyorsunuz.

En son yaşadığımız depremde çadırlar buraya kuruldu. Eskiden daracık ve küçük olan parklarda çadır kurmayı bırakın yürüme bile yürüyemezdik.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü yeşilliğe ve bahçelere çok özen gösteriyor. Elindeki fırsatları değerlendiriyor. Başkan Özlü sayesinde Düzce yeşilleniyor.

Düzce’nin önemli noktalarına parklar kuruyor ve kurmaya devam ediyor. Halkın rahat etmesi için çabalıyor.

Biz Düzceliler bu hizmetlere önce karşı geliyoruz. Ondan sonra kem kum ediyoruz. En sonunda da ne oluyor biliyor musunuz?

Yapımı biten bu millet bahçelerine herkesten önce biz koşarak oturmaya gidiyoruz. Bize oturacak yer kalmaz korkusu yaşıyoruz.

Düzce eski adını almaya başladı. Eskiden Yeşil Düzce diye anılıyorduk. Ondan sonra ismimiz beton Düzce oldu.

Başkan Özlü gelince tekrar yeşil Düzce olmaya başladık. Yani Başkan Özlü Düzce’yi eski adı ile Yeşil Düzce yapmaya çalışıyor.

Üzüldüğüm tek şey yapılanlara zarar veriyoruz. Millet bahçelerine su çeşmesi konuluyor. Çeşmeler ya çalınıyor ya da kırılıyor.

Millet bahçeleri temizleniyor biz kirletiyoruz. Çöpleri kovaya atacağımıza yerlere atıyoruz.

Çocukların eğlenmesi için oyun aletleri konuluyor. Biz kırıp döküyoruz. Çocuklar eğleneceğine biz büyükler oyun aletlerine binmeye çalışıyoruz.

Spor yapılması için konulan spor aletleri maalesef gücünü ispatlamak isteyenler yüzünden parçalanıyor.

Dikilen ağaçların kabukları soyuluyor, ağaçlara uçarak tekme atarak devirmeye çalışanlar var.

Yine millet bahçelerinde oturdukları oturakları çizenler, kıranlar, boyamaya çalışanlar var.

Allah aşkına bu kadar para harcanıyor, bu kadar hizmet veriliyor, bu kadar ter akıtanlar var, insanlar, vatandaşlar rahat etsin diye uğraşanlar var. Kendini bilmez kişiler ortaya çıkıyor ve bu milli servete zarar veriyor.

Allah bunları bildiği gibi yapsın. Hayatı düz değil eğri yaşamayı seven bu tip insanları Allah ıslah etsin.

Efendim Başkan Özlü’ye ve ekibine bu gayretlerinden dolayı ben teşekkür ederim. Düzce’yi yeşil Düzce yapmaya çalıştığı için binlerce teşekkür ederim.

Türkiye’de en büyük millet bahçesi nerede? Ve içinde neler var okuyun.

Tamamlandığında dünyanın en büyük 5’inci şehir parkı olacak. Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi; vatandaşlarımızın dinlenebileceği, bir cazibe merkezi oluyor.

İlk etabı 29 Mayıs 2022’de açılan ve 5 milyon 61 bin metrekarelik bir alana İstanbul’un fethini temsilen, 145.300 ağaç dikiliyor.

Örnek bahçeye ise, 350 yıllık zeytin ağacı, 50-60 yıllık ıhlamur ağaçları ve çınar ağaçları dikildi. Bu alanda koku ve gül bahçeleri de yer aldı.

Burada, yayadan daha hızlı bir ulaşım aracı olmayacak. Böylece anneler, çocuklar, yaşlılar ve engelli vatandaşlar güvenli bir alanda, bahçenin keyfini sürüp yürüyüş yapabilecek.

Türk bahçe kültüründe olduğu gibi, pınar başı ile başlayarak bütün bahçeyi boylu boyunca geçen bir derenin de yer aldığı projede, dere boyuna inen basamaklar ile ziyaretçilerin suyla temas etmelerine, çocukların su ile oynamalarına imkan sağlanıyor.

İğneli ve yapraklı ağaçların birlikte dikilmesi ile Millet Bahçesi dört mevsim yeşil kalacak. Büyük bir çayır ise, 28 bin kişi kapasitesi ve dev bir ekranı ile ilgi odağı oldu.

 Ayrıca, 2 bin kişilik seyirci kapasiteli spor alanında aynı anda 300 kişi spor yapabiliyor. 10 bin metrekarelik alanda 7 adet çocuk oyun alanlarında da, çocuklar kendi oyunlarını kurabilecekler.

Bütün eski binalar, peronlar, hangarlar restore ediliyor. Havalimanı’nın bir pisti duruyor. Burası, devlet adamlarının geliş-gidişi, ambulans uçakları ve sivil havacılıkta kullanılacak.

Yerli ve uluslararası fuarlar düzenlenecek, muhtemel bir afet durumunda İstanbul’un afet toplanma alanı, deprem toplanma alanı olarak kullanılacak.

 Millet Bahçesi’nin yapım bedeli 2 milyar 100 milyon TL olarak hesaplandı. Yurdumuzda yapımına başlanan 445 Millet Bahçesi’nin en büyüğü oluyor.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 29.09.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız