ÖNÜNE GELEN EMLAKÇI OLMUŞ

  • 20.09.2023 09:54

Şu Düzce ne garip yer. Ekonomik kriz baş gösterdikçe insanlar çeşitli yollara başvuruyor.

Şu anda en güzel meslek emlakçılık…

Ağzınız azıcık laf yapıyorsa edebiyatınız biraz varsa sizden üstün kimse olamaz. Çünkü bu beceri ve kabiliyet sizde olduktan sonra ekonomik kriz sizi etkilemez.

Son zamanlarda Düzce’de önüne gelen emlakçılık yapıyor. Yani satıcıdan söz alıcıya teslim eden emlakçılar var.

Sadece emlak konusunda değil araç konusunda da aracılık yapanlar var. Bu iş güzel iş olduğu için herkes emlakçılığa soyunuyor.

Düzce Emlakçılar Derneği var mı bilmiyorum. Bir zamanlar bir yazı yazmıştım. Bu yazıma karşılık Ömer Kaya diye bir arkadaş beni aramıştı.

Düzce Emlakçılar Derneği Başkanı olduğunu söylemişti. Yazımla ilgili olarak çalışma yapacaklarını ifade etmişti.

Düzce’de korsan emlakçılığa savaş açacaklarını beyan etmişti. Herkesin emlakçılık yapamayacağını belge alması gerektiğini savunmuştu.

Hatta emlakçılık konusunda kurs verileceğini ve herkesin emlakçı bürosu açamayacağını belirtirken konunun takipçisi olacaklarını söylemişti.

Aradan yıllar geçti. Düzce’de emlakçı sayısı her geçen gün arttı. Resmi olarak emlakçılık yapan ve yapmayanların olduğu iddia edildi.

Yani 2 masa 2 sandalye koyup emlakçıyım diye büro açanların olduğu iddia edildi. Bu kişilerin resmiyette yerleri var mı yok mu belli değil deniliyor.

Bu kişilerin emlakçılık belgesi alıp almadıkları bilinmiyor. Bu kişilerin derneğe üye olup olmadıkları bilinmiyor. Bu kişilerin fatura kesip kesmedikleri bilinmiyor. Bu kişilerin devlete kaydı olup olmadıkları bilinmiyor diye bir çok iddialar ortaya atılıyor.

Özellikle Düzce merkez ve üniversite bölgelerinde korsan emlakçıların yoğunlukta oldukları belirtiliyor.

Kahve köşelerinde ve 2. katlarda korsan emlakçılık yapanların olduğu iddia ediliyor. Bu konuda emlakçılar derneğinin nasıl bir çalışma sergilediğini bilmiyorum. Bildiğim tek şey önüne gelen alım-satım yapıyor.

Efendim bazen sosyal medyalarda denk geliyorum. Bazı emlakçılar tapu müdürlüğü önünde yaptığı satışların reklamını yapıyor. Yani satılacak mülkünüz varsa bizleri tercih edin diyor.

İşte burada nokta koymamız lazım. Bu kişiler bu işleri resmi olarak mı yapıyor merak ediyorum. Ne cesaretle reklam yapıyorlar değil mi?

Benim bildiğim tek şey denetimlerin ve kontrollerin sık sık yapılması gerekir. Özellikle Düzce’de 2. ve 3. katlarda bir çok emlakçı büroları var. Düzce’nin hangi köşesine giderseniz gidiniz emlak bürolarına rast gelirsiniz.

Yine emlakçıyım diyen bir çok emlakçı büroları Konuralp ve Orhangazi Mahallesi’nde bulunuyor. Üniversite ve Araştırma Hastanesi yolunda ve etrafında onlarca emlakçı var.

Yine bir çok emlakçının sosyal medyada sayfaları var. Düzce’den ev, arsa, tarla, fındıklık, 1+1, dükkan, işyeri almak isteyenler bu sayfaları takip ederek Düzce’ye geliyorlar.

Bu olay sadece konut satışlarında değil, araç alım satımlarında da yaşanıyor. Sizlerin samimiyetine güvenerek aklıma ne geliyor biliyor musunuz?

Bir büroda ben açayım. 2 sandalye 2 masa ile emlakçılık yapayım. Satandan da alandan da komisyonumu alayım.

Vallahi nasip te ne varsa o olur. Bakarsınız müşterilerim çok olur. Nasıl olsa önüne gelen emlakçı oluyor. Benim neyim eksik.

Arkadaşlar sadece şaka yaptım. Ben emlakçılık falan yapamam. Neden?

Ben de o kabiliyet yok. Ben çene çalamam. Ben laf anlatamam. Ben edebiyat yapmayı beceremem. Bu işler bana kalırsa ben zarar ederim.

En önemlisi de ben çok duygusal bir insanım. Müşterim azıcık duygu sömürüsü yapsa hemen kanarım. Bu işler bana göre değil.

Emlakçı arkadaşlara işlerinde kolaylıklar dilerim.

Esenkalın…  

   

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız