DÜZCELİLER 99 DEPREMİNİ UNUTMADI

  • 26.09.2023 09:43

Sevgili hemşehrilerim, ülkemizin karşı karşıya kaldığı en önemli tabii afetlerden biri depremdir. Ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde yer almaktadır ve ülkemizin hemen her bölgesinde deprem riski bulunmaktadır. Bizler de bu deprem riskinin en yüksek olduğu şehirlerden birisi olan güzel Düzce’m de yaşıyoruz.

En son yaşanan ve büyük depremlerden biri olan Kahramanmaraş depremi hepimizi derinden etkiledi. Özellikle bizler 99 depremlerini geçirmiş biri olarak orada ki kardeşlerimizin durumunu en iyi anlayan illerden biriydik.

Hepimizin aklında olan soru;

Acaba Düzce’yi etkileyecek bir deprem daha yaşayacak mıyız? Bu endişe hepimizi sarmış durumda.

Peki, bu endişemizi ne azaltabilir? En azından deprem yönetmenliğine uygun yapılmış binalar eminim ki bu endişemize tuz serpecektir.

Peki, Düzce’de her bina deprem yönetmeliğine uygun mu yapılıyor? Maalesef ki her müteahhidimiz bu konuda bu kadar hassas değil. İnşaatta kullanılan malzemenin uygun olmaması, statiğin hesaplanmaması, plan ve projenin uygun olarak çizilmemesi gibi birçok eksik veya hatalı işlemlerin sonucunu can kayıplarımızla ağır şekilde ödedik.

Sizlerin de bildiği gibi inşaat sektörü Türkiye’de en yaygın olan sektörlerden birisi. “Parası olan müteahhit oluyor” sözünü doğrulayan bir çok deprem gördük. Bu duruma maalesef Düzce’mizde de şahit olduk. Kolon ve kirişlerin bağlantısında sorun olması, etriye demirinin eksik kullanılması, beton kalitesinin düşük olması, yıkanmamış deniz kumu kullanılması, kolonların gereğinden fazla kısa olması, ucuz işçilik gibi sebeplerden dolayı 99 depreminde onlarca bina enkaz yığınına dönüşmüştü.

Acımız daha dün gibi... Peki ders alındı mı? Hayır. Kısa bir süre sonra her şeyi unutuyoruz. Sanki hiç deprem yaşanmamış gibi. 10 ay önce Düzce’de yaşanan 5.9’luk depremde bile beşik gibi sallandık ve ilimizde bazı müteahhitlerin binaları çatladı.

Düzce’miz aynı acıları bir daha yaşamak istemiyor. Hepimizin bildiği gerçeğe kulak asamıyorum. Deprem öldürmez, binalar öldürür! Bu yüzden denetimler sıklaştırılmalı.

Sözüm, işini gerçekten ehliyle yapan müteahhitlerimizin dışında kalan diğer kişilere. İnsan canının kıymetini bilen ve gerçekten işini iyi yapan müteahhitlerimize ise saygım sonsuz.

Sevgili okuyucularım, son olarak deprem her ne kadar önlenemeyen bir tabii olay olsa da sonucunda oluşabilecek zararların en aza indirilmesini sağlamak hepimizin görevi.

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın..

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız