Ömer Faruk KUBİLAY
Ömer Faruk KUBİLAY

Gazete: Düzce Postası

Kişisel Antrenör

Fiziksel aktivite ve günlük yaşam

  • 9.02.2022 10:38

ÇAĞIMIZDA yaşam koşullarının insanları daha az hareket eder duruma getirdiğini görmekteyiz. Çoğu kişi gün boyu oturarak çalışmakta, zamanlarının büyük bölümünü ise telefon, televizyon ve bilgisayar başında geçirmekte. Tüm bunlara dayanarak insanlarımızın günlük hayatında fiziksel aktivitenin yaşamlarına etkisinin pek de farkında olmadığını görüyoruz.

Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur.

Fiziksel aktivite, her yaşta sağlığa yararlıdır. Düzenli fiziksel aktivite, çocukların ve gençlerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde, yetişkinlerin çeşitli kronik hastalıklardan korunmasında, yaşlıların aktif bir yaşlılık dönemi geçirmelerinin sağlanmasında bir başka deyişle tüm hayat boyunca yaşam kalitesinin artırılmasında önemli farklar yaratabilmektedir.

Bununla birlikte aktivite/egzersiz alışkanlıklarınızı sağlıklı bir beslenme düzeni ile de desteklemeniz şart.

Egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında yeteri kadar su içmeyi unutmayın. Aç ya da tok olarak egzersize başlamayın. Egzersizden 4 saat önce ana öğününüzü tüketmiş olmalısınız. Televizyon izlerken, bilgisayar karşısında çalışırken veya sadece dinlenirken bir defada 30 dakikadan fazla oturmayın. Yapmaktan hoşlandığınız, yaşam şeklinize uygun ve uzun süre devam ettirebileceğiniz bir aktivite seçin. Esnek bir aktivite planınız olsun. Eğer bir, iki gün hiç egzersiz yapmazsanız kendinizi suçlu hissetmeyin. Unutmayın ki aktivitenin aylarca veya yıllarca istikrarlı bir şekilde sürmesi daha önemlidir. Egzersize başlamadan önce doktorunuza danışın ve kendinize birden yüklenerek çok zorlamayın.

Eğer çok hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa sağlıklı yaşama ilk adım olarak günlük yaşamınızda birkaç değişiklik yaparak başlayabilirsiniz.

Aracınızı park edin ve yürüyün. Yürüyüş için bütün olanakları kullanın. Günün sonunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Eve veya işyerine giderken otobüsten birkaç durak önce inerek geri kalan yolu yürüyün. Asansör yerine merdiven kullanın. Televizyon izlerken çeşitli egzersizler yapın. Ev işlerinizi yapmak için birini tutmak yerine kendiniz yapın.

“Vücudunuza iyi bakın. Yaşamak zorunda olduğunuz tek yer orasıdır.” J. Rohn

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız