Prof. Dr. Celal ERBAY
Prof. Dr. Celal ERBAY

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Türkiye Yüzyılı!

 • 3.11.2022 12:50
 • (10)

Sevgili dostlar; sakın abartılı bulmayın “Türkiye Yüzyılı” başlığını… Zira bir zamanlar yurt içinde ve yurt dışında, emperyalistlerin, vesayetçilerin, darbecilerin ellerinde ne kadar kullanabilecekleri uydu ve uşakları varsa hepsini üzerimize salmış bizi çökertmek için her yola başvurmuşlardı…Yeri geldi bildiri yayınladılar, yeri geldi tuzaklar kurdular, yeri geldi terör örgütlerini harekete geçirdiler… Hatta bütün bunlarla yetinmeyip silaha bile sarıldılar.

İşte bütün zorluklar karşısında kökü mazide olan bu milletin evlatları çözümü hep, içeriden kopup geldiği milletin sinesinde ve iradesinde aradılar. Akl-ı selim doğrultusunda, ortak akıl, ortak irade ve ortak vicdanla bütün barikatları aşarak her türlü siyasal ve sosyal ayrışmaların ötesine geçtiler.

O kadar ki, bu milletin evlatları ya inancından, ya dilinden ya da meşrebinden dolayı dışlanıyor, ayrımcılığa uğruyor, ya da baskı görüyordu. İşte kökü mazide olan, millet iradesinin belirlemiş olduğu o serdengeçti kadrolar bu ülkede vesayetin kadrine uğrayan kim varsa, onun yanında oldular; onların kayıplarını telafi ile onların mücadelesine destek verdiler.

O kadar ki; o serdengeçti kadrolar tarafından bizim çocukluğumuzdan bu yana tarih şuuruyla mücehhez, kökü mazide olan her vicdan sahibinin hayali olan, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmed Han Hazretlerinin emaneti doğrultusunda yeniden Cami olarak hizmete açılmış olması, onların küresel vesayete karşı millet iradesini arkalarına alarak gerçekleştirmiş oldukları büyük bir meydan okumaydı. Yalnız bu meydan okuma bile “Türkiye Yüzyılı” başlığının haklılığını ispata yeterdi.

Onlar bununla da kalmadılar; millî iradeyi güçlendirerek, vesayetin her türlüsünü adım adım gerilettiler. Demokrasiyi kökleştirerek, darbelere zemin hazırlayan şartları birer birer ortadan kaldırdılar. Toplumun mal ve can güvenliğini sağlayarak, insanımızın köyünde, kentinde, hanesinde gününü huzurla geçirmesini, bununla beraber geleceğine de umutla bakmasını temin ettiler.

Daha ileri giderek, ekonomiyi büyütüp refahı tabana yayarak, ülkemizin bütün fertleriyle birlikte zenginleşmesine katkı sundular. O kadar ki; üretimi yaygınlaştırarak, sanayiden tarıma kadar, her alanda istihdamı geliştirerek halkın işe ve aşa erişimini kolaylaştırdılar.

DIŞ POLİTİKAMIZA ŞAHSİYET KAZANDIRDILAR!

Evet kökü mazide olan o kadrolar, devletimizin gücünü, bayrağımızın şanını, milletimizin itibarını yükselterek dış politikamıza şahsiyet kazandırdılar. Artık başkalarını takip eden değil, başkaları tarafından takip edilen bir ülke durumuna geldik. Dışta, devlete kazandırılan bu itibarla birlikte içeride, bu güne değin takip edilmekle tamamına erdirilen eser ve hizmetler bu yüzyılın “Türkiye Yüzyılı” olarak adlandırılmasının ne kadar isabetli ve haklı olduğunun en büyük dayanağı olarak karşımızda duruyordu. Böylece cumhuriyetimizin yüz yılına da güçlü bir başlangıç yapmış olacağız inşallah.

Türkiye yüzyılını, ak sakallı büyüklerimizin, gönül dünyamızdaki dostlarımızın, feryadına kulak verip kendilerine el uzattığımız mazlumların dualarıyla birlikte, millî ve manevî değerlerimizin temelinde, maziden atiye uzanan o asil köprüyü insanî ve ahlakî sütunlarla tahkim ederek yükselteceğiz.

 

 

“TÜRKİYE YÜZYILI” NEYİN ADIDIR;

Türkiye Yüzyılı; kimlik siyaseti yerine birlik siyasetinin adıdır… Bölüp parçalayıp kutuplaştırma siyasetinin yerine bütünleştirme ve kardeş kılma siyasetinin adıdır. İnkar siyasetinin yerine kucaklaşma ve kaynaşma siyasetinin adıdır… Nefret siyasetinin yerine, sevgi siyasetini hakim kılmanın adıdır… İnsanî değerleri, ideolojik aşırılıkların önüne geçirmenin adıdır… Gerçeklere sırtını dönenlerin yönünü, hakikate çevirmenin adıdır. Kısacası daha büyük hedeflere birlikte yürüyeceğimiz başlangıçların adıdır…

TÜRKİYE YÜZYILI, NASIL BİR TÜRKİYE VAAD EDİYOR

Türkiye Yüzyılı; siyasi istikrarını teminat altına almış; güvenliğini sağlamış; demokrasisini kökleştirmiş; insan haklarını benimsemiş; ekonomisini büyütmüş; sosyal devlet uygulamalarını yaygınlaştırmış, krizlere ve tehditlere karşı sosyal ve hukuki yapısını güçlendirmiş; akîl, adil ve hakim bir güç haline gelmiş; geçmişin bütün korkularından ve yoksulluklarından arınmış; hedefi “Kızılelma” olan bir Türkiye vadediyor.

ÖYLEYSE GELİN DOSTLAR!

Öyleyse gelin dostlar, bu Türkiye Yüzyılında, asırlardır gerilemeyle, duraklamayla, yıkılmayla anılan ülkemizin yükseliş dönemini birlikte başlatalım.

Gelin, Türkiye Yüzyılını fark edilen, fark atan, farkını hissettiren ve farklılıklarıyla zenginliğini ortaya koyan bir ülke haline gelişin sembolü yapalım.

Gelin, Türkiye Yüzyılını millî ve yerli değerlerle evrenseli kuşattığımız, sözümüzü çağa haykırdığımız bir dönem haline getirelim.

Gelin, yüzümüzü hem doğuya, hem batıya, ama asıl DOĞRUYA DOĞRU dönelim.

Zira bu vatan, bu bayrak, bu devlet ve bu gelecek hepimizindir.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (10)

 • Nadir Sulutepe
  Nadir Sulutepe
  19.01.2023 19:16

  Çok güzel harika, ülkem 20 yılda muazzam kalın kaymak gibi sıcak asvaltlı oto yolları tünelleri uzun köprüleri viyadükler alt üst geçitli yonca kavşaklarla muhasır medeniyet yolunu çoktan yakaladı, bu iktidar ne yaptı diyen heykelcilerin gözü görmez ama biz sokacağız, emeği geçen herkes için şükranlarımı sunuyorum, durmak yok çalışmaya eser üretmeye devam.

 • Arif Göğebakan
  Arif Göğebakan
  19.01.2023 19:11

  Savunma Teknolojileri daha fazla desteklenmeli daha çok özendirilmelidir.Türkiye silah sanayi ülkesi olmalıdır,olmak zorundadır.Mevcut silah üretimimizi ve stoklarımızı artırmalıyız.Emeği geçen tüm yetkilileri bir vatandaş olarak tebrik ediyor,Sizlerle gurur duyuyoruz.Millet olarak unutmamalıyız.Jeopolitik konumumuz nedeniyle düşmanı çok olan bir ülkeyiz.Unutmuyalım çünkü Su uyur düşman uyumaz.

 • Galip Türköver
  Galip Türköver
  7.01.2023 16:21

  Dünyada her yerde ekonomik kriz var. Kriz her tarafta, almanyada avrupada amerikada ... enflasyonun bir sebebi de firsatcilardir. Kazanacağım diye stokculuk yapan mi ararsın, vatandaşa aldığını 2 katına satan mi, bir gecede dairesini 2 katına çıkaran mi, arabasını 3 katına çıkaran mi, pazarda vatandaşa kazık atan mi ne ararsın da yok? Vergiden çalanı, devleti soyadı, hep bana hep bana diyen ne ararsın var.

 • Nadir Ferhatoğlu
  Nadir Ferhatoğlu
  5.11.2022 22:21

  Milli ve manevi değerlere önem verenler ancak bu memleketi kalkındırırlar. Gerisi boş lakırdıdır. Taş taş üstüne koyandan Allah cc. Razı olsun. Hayırlısı olsun ey Ülkem.

 • Hayrettin Sucu
  Hayrettin Sucu
  5.11.2022 22:19

  Türkiye Yüzyılı Ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı olsun.

 • Yener Doğrucu
  Yener Doğrucu
  5.11.2022 22:17

  Ülkede 100 yıldır yapılmayanlar yapıldı. Görmeyenler kör mü? Yiğidi Öldür Hakkını Yeme. Anlamı Yapılan bazı yanlışlar üzerinden bir insan tamamen yargılanamaz. O kişinin erdemli olduğu, dürüst olduğu ve her zaman iyiliği savunduğu bir kişiliği varsa, yapılacak herhangi bir hata onu daha kötü bir hale getirmez. Kısacası insanların yaptıkları bazı yanlışlar ve hatalar, onların dürüst, başarılı ya da iyi bir insan oldukları gerçeğini değiştirmez.

 • Servet Ünalan
  Servet Ünalan
  5.11.2022 07:34

  ülkemizin hayallerini rüyalarını gerçeğe dönüştüren dünya lideri ERDOĞAN sonuna kadar seninleyiz durmak yola devam gerekirse ölümüne kadar...

 • Yener Doğrucu
  Yener Doğrucu
  5.11.2022 07:32

  Vatanımızın refaha ulaşması için bizlerde elimizi taşın altına korsak, birlik beraberlik içinde inşallah ulaşırız... Yeter ki herşeye muhalif olmayalım. Yapılan iyi işleri destekleyip, olumsuzluklarıda edebli bir şekilde tenkit edelim... Niyetimiz HAK için olursa güzel olur...

 • Ramiz Şen
  Ramiz Şen
  5.11.2022 07:31

  İlk günden toprak olacağımız güne kadar seninleyim Reisim Fatih Sultan Mehmet Kanuni Sultan Süleyman Yavuz Sultan Selim 2.Abdulhamit Han Menderes Necmettin Erbakan Muhsin Yazıcıoğlu neyse bu Milletin kalbine nakşedillmişlerse bir gün seninde arkanda bıraktığın sevgi kıyamete kadar bu milletin kalbine nakşedilecek Allah yaşlandıkça gençleştirsin seni bu ülkeye senin gibi bir lider birdaha gelir mi bilmiyorum dualarımızda sen kalbimizdesin her zaman.

 • Naim Ertaş
  Naim Ertaş
  5.11.2022 07:27

  KURULSUN TÜRK Islam birliği, kendi Natomuz Askeri birliğimiz ,tek para birimi, Tek kimlik, bak o zaman dünyada bizim gücümüz nasıl güçlü oluyor.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız