Prof. Dr. Celal ERBAY
Prof. Dr. Celal ERBAY

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Milletimizin başı sağolsun!

 • 17.11.2022 10:42
 • (17)

SEVGİLİ dostlar; sözlerime siz değerli dostlarımın şahsında aziz milletimize başsağlığı dileklerimle başlıyorum.

Geçen hafta itibariyle, Dünya Uygur Kurultayı, İstanbul Doğu Türkistan Se-Te-Ka.lar Birliği ve Avrupa Millî Görüş Teşkilatı’nın Belçika-Brüksel’de, Avrupa Parlementosu bünyesinde organize ettiği ve 9-10 Kasım Çarşamba-Perşembe, iki gün boyu devam eden Uluslararası Uygur Formuna iştirak etmiş, işgalci zalimler tarafından açık hapishaneye çevrilen özyurtlarında, temel hak ve hürriyetlerinden mahrum bir hayata mahkum edilen mazlum kardeşlerimizin ahının dünyaya daha etkin bir şekilde duyurulabilmesine yönelik bütün konuşmacılarla birlikte gönlümüzü ortaya koyduk, sözümüzü esirgemedik.  O günkü düşüncem, bu haftaki yazımda, açılış celsesi ve ilk iki oturumu Avrupa Parlementosu Binası’nda gerçekleşen bu formun detaylarına inmekti.

Yine 11 Kasım 2022 tarihinde Türk Devletler Teşkilatı, Devlet ve Hükümet Başkanları 9. Zirvesi, Özbekistan’ın tarihî Semerkant şehrinin “Ebedî Şehir” namıyla anılan kongre merkezinde toplanmış ve sayın Cumhurbaşkanımıza “Türk Dünyası Alî Nîşanı” takdim edilmişti. Aynı şekilde bu haftaki yazımda, Kuzey Kıbrıs Türk Devleti’ni de gözlemci üye olarak bünyesine alan bu ZİRVE’ye değinip, böylece toparlanıp kendine gelip dünyaya bir kere daha açılmış olan o, kadim eşsiz medeniyetin aydınlık pencerelerinden bütün dünyaya yansıyacak olan umut kaynağı ışınlardan ve o ışınların canlandıracağı sosyo-hukukî beklentilerden söz edecektim.

Ama 13 Kasım 2022 tarihinde, saat 16.30 sıralarında Beyoğlu İstiklal caddesinde, kanı bozuk, vicdansız, bekamıza, milletimizin birliğine, vatanımızın bütünlüğüne kast etmiş olan PKK ve onun üretim ve uydusu olan PYD, YPG’nin organize ve işbirliği ile gerçekleştirilen bombalı saldırıda 6 vatan evladı şehit oldu, seksenin üzerinde kardeşimiz de yaralandı. Ateş düştüğü yeri yakar misali, bu menfur saldırı her şeyin önüne geçti ve bizim yazıp-çizmeye yönelik bütün planlarımızı askıya almamıza “Beklenmeyen Hal” doğrultusunda vesile oldu.

Bu sebeple yukarıda arz ettiğim hususlarda detaya giremiyor, varlığımıza kast eden bu hain organizasyonun, bütün yandaş ve uzantılarından, hatta ileriye dönük hedeflerine ulaşabilmek için kendilerine umut bağlayanlardan almış oldukları cesaretle işlemiş oldukları bu menfur cinayetin, bütün uzantı ve delaletleriyle birlikte, bir daha unutulmamak üzere, her bir fendimizin hafızasında daha etkin yer edebilmesi için biraz daha bu cinayetin üzerinde durmaya çalışacağım.

“ŞECAAT ARZEDERKEN MERD-İ KIPTİ SİRKATİN SÖYLER”

Tam da, bu tekerlemeyi hatırlara getirecek şekilde Amerikan gazetesi The Newyork Times “Türkiye’de yıllardır süren sukünet paramparça oldu” başlığı altında mel’un cinayeti haberleştirirken “Turistlerin en çok uğradığı bölge olan İstiklal Caddesi terör eyleminin hedefi oldu.” cümlesiyle de adeta asıl endişesini bütün dünyaya ilan etmiş oluyordu.

Onlar için teröre kurban giden “CAN” onlardan ise o can kutsaldır. Eğer onlardan değilse, hiç de önemi yoktur. Gazetenin kurmuş olduğu bu cümlenin tersten ifade etmiş olduğu anlam şudur; “Size biz, bombayı İstiklal caddesi gibi daha çok bizim çocukların, yani turistlerin yoğunlukta oldukları yerlerde mi patlatın dedik! Niçin dikkat etmiyorsunuz?” demektir.

Nitekim gazete, ne demek istediklerinin anlaşılması sonucu yoğunlaşan kınama yorumları karşısında şuuraltı-iç dünyalarını ortaya koyan bu haberi sitesinden kaldırmıştı. Onlara göre kurguladıkları bu menfur saldırı sonucu, bu vatanın gerçek sahibi olan bir ananın körpe evladıyla birlikte çıkmış olduğu bir gezinti esnasında İstiklal Caddesinde teröre kurban gitmesi, velevki, o ikisi ile birlikte kurbanların sayısı altı da olsa onlar için hiçbir önemi yoktu. Zira onlar kullanmış oldukları bu cümle ile birlikte kurbanlar arasında turistin bulunmayışını bir sevinç kaynağı olarak bütün dünyaya ilan etmiş oluyorlardı.

YILLARCA SÜREN SÜKUNETİMİZE NİÇİN KASDETTİLER!

Türkiye artık eski Türkiye değil… Özüne dönme, ruh ve manasıyla bütünleşme sürecinde bihayli yola almış, hatta Ayasofya’nın minarelerinden yükselen Muhammedî sedalar Fatih’den, Selimiye’den yükselenlerle birlikte, bu aziz yurdun semalarında kucaklaşmıştı.

Bu birlikteliğin pratiğe yansımasıyla “mavi vatan” oluşmuş, Akdeniz’de çıkarlarımız korunmuş, güney sınırlarımızdan itibaren 30 km. derinliğine doğru mevcut zemin, vatanımızın bütünlüğü ve bekamız uğruna etkinlik icra edebileceğimiz alan olarak bütün dünyaya ilan edilmişti.

Bunun ötesinde savaşan komşularımız arasında tarafsızlığımızı korumuş, onların barış masası etrafında oturmalarına öncülük yapmış, bunu Antalya ve İstanbul’da iki kere pratiğe yansıtmıştık. Daha önemlisi; savaşan iki ülke arasında pekişen saygınlığımız sonucu, dünyanın karşılaşmış olduğu açlık krizini, tahıl sevkiyatının önünü iki kere açarak çözmüş olduk.

Üstelik Türk Devletleri Teşkilatının kuruluşuna öncülük etmiş, 9. Zirvenin gerçekleştiğini de bütün dünyaya göstermiştik. Elbetteki onlar her zaman karşımıza dikilen Emperyalist ve Siyonist birliktelik, yemlerini eksik etmedikleri, verdikleri görevi yerine getirebilmeleri için her türlü araç ve gereçlerini temin ettikleri uydu ve uşakları vasıtasıyla böyle bir TÜRKİYE’nin tekerine taş koymaktan geri kalmayacaklardı.

O kadar ki, bu menfur saldırıda kullandıkları fail şayet yakalanmış olmasaydı, kim tarafından nasıl kaçırılacağı, hangi ülkeye götürüleceği, kimlere teslim edileceği dahi belirlenmiş ve ilgilisine tebliğ edilmişti. Ama Rabbim, “İla-i Kelimetullah”ı kendisine şiar edinen bu milleti gözetir ve her daim korur. İşte O’nun lütfuyla fail kısa zamanda yakalandı ve hainlerin planı çorap söküğü gibi ortaya döküldü.

Şu son cümlem olsun; terör karşısında millet olarak tek vücut oluşumuzun ifadesi mahiyetinde, bu menfur cinayeti herkes kınadı. Elbetteki bu birliktelik hepimizi mutlu etti. Yalnız yuvarlak masaların etrafında toplanıp dağılanlar başta olmak üzere bazıları, geleceği düşünerek hatırını saydıkları gizli dostlarını gücendirmemek için cinayet olayını gerçekleştiren terör örgütünün adını; PKK, PYD, YPG şeklinde telaffuz etmemeye özen gösterdiler. Bir de terör örgütlerinin adını beyan etselerdi çok güzel olacaktı. İnşallah o günleri de görürüz.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (17)

 • Ramiz Şen
  Ramiz Şen
  20.11.2022 19:44

  Tel Rıfat şehrinde gizlenerek roket atan teröristler sıra size geliyor yaptığınıza pişman olacaksınız Allah ülkemi ve askerimizi ve tüm güvenlik güçlerimizi korusun.

 • Nadir Ferhatoğlu
  Nadir Ferhatoğlu
  20.11.2022 19:42

  Yarım bıraktığımız operasyonu Abd ve Rusyaya rağmen oraları teroristlerden temizlemeliyiz

 • Şemsettin Altın
  Şemsettin Altın
  20.11.2022 16:42

  Şimdi bazı sapıklar ve Fetö mensupları Taksim saldırısını hükümete yıkmaya çalışıyor da şunu unutuyorlar.Ulan çakallar devlet veya hükümet öyle bir düşünce taşısa,o bombayı oraya bırakarak masum vatandaşların ölümüne sebep olmaktansa sizin tepenize atmayı bilmiyor mu.

 • Galatasaraylı Sami
  Galatasaraylı Sami
  19.11.2022 21:22

  Bana göre Turkiyenin buna cevabi cok sert olmali artik böyle olaylar eskide kalmaliydi abd parmak gösterse bile en dogru yolu iki hareket 100 000 asker irak,suriye kacacak delik birakmayacagiz kim olursa olsun bu bir savas sebebi suriyenin tamamina girmeliyiz

 • Misafir 143
  Misafir 143
  19.11.2022 21:20

  Helal olsun polisimize ve teröristi bulmak için ugraşanlara. Şehit olanlara Yüce Allahım rahmet eylesin, yararı vatandaşlarımıza şifalar versin.

 • Veli Akarsoy
  Veli Akarsoy
  19.11.2022 21:18

  Ahlam Albashir isimli Suriyeli kadın teröristin bence 45 dakika beklemesinin sebebi zaman ayarlı bomba olduğu için, şayet erken terk etse bombayı herkes şüphelenecekti bomba var diye. Sahipsiz çantadan şupelenmesinler diye patlama saatine yakın bırakıp kaçtı pislik. Milletimin başı sağolsun.

 • Nuşirevan Qurbanzade
  Nuşirevan Qurbanzade
  19.11.2022 21:16

  Taksimde bombayı partladanlara Allah gün üzü göstermesin ona inşallah oda ölenler gibi azab çeksin inşallah. Qardaş ölke Türkiyeye İrandan, Cenubi Azerbayca olan Tebrizden başsağlığı ve sebrler dileyirem. Başımız sağolsun hamımızın. Hocam sizin de başınız sağ olsun. Yazınız gözel ve bir o qeder de bizi hüzne qerq etdi.

 • Bora Dorukhan
  Bora Dorukhan
  19.11.2022 21:09

  Kadın resmen eve yerleşmiş. Kadına dolap dahi verilmiş oda verilmiş biz tanımıyoruz diyor ev sahibi. Hiç inandırıcı değil. Hepimizin evi var hangimiz evimize tanımadığımız kişileri evimize alıyoruz? Çok saçma bir savunma. Resmen dalga geçiyorlar. Ama yemezler... Allah patlamada vefat eden vatandaşlarımızın ailelerine sabır versin. Rabbim bir daha böyle olaylar yaşatmasın. Emniyet güclerimize de çok teşekkür ve onları tebrik ediyorum hemen buldular. İyi ki varsınız bu Vatan size minnettar!

 • İhsan Tevfik Şenkaya
  İhsan Tevfik Şenkaya
  19.11.2022 21:06

  O kadın terörsiti ve ona yataklık edenleri idam etseler meydanda bir daha öyle bir şey yapmazlar. Hem kendi hayatını mahvetti hem onca insanın canına kıydı değer miydi? Bu insanlıktan çıkanları yemeksiz susuz birakin hepsi de ölsun açliktan susuzdan. Ya da Taksim meydanında sallandirmali kısasa kısas yapilmali. Allahım tüm şehitlere rahmet eylesin yaralı kardeşlerimize şifalar ihsan eyle ve vatanımızı milletimizi devletimizi koru. Hocam hepimizin başı sağolsun.

 • Berkay Kandemir
  Berkay Kandemir
  19.11.2022 21:00

  Ya insan neden böyle birşey yapar ki anlamıyorum. Teröristleri yakalayan polislerimize de çok teşekkür ediyorum.. helal olsun polisimize devletimize fareyi nasıl izliyorlar buluyorlar işiniz gücünüz rast gitsin. Ben oralarda hep dolaşırım. Taksimde hep böyle 2 günde bir yürürüm taksimden hep böyle tipler olur güvenlik yok en kötü her sokakta bir tane sivil polis olsa belki bir şeyler olduğunu anlardı çantayı gördü an giriş ve çıkışında en az 6 güvenlik olsa kötü mü olur...

 • Nergis Şenay Sulutepe
  Nergis Şenay Sulutepe
  19.11.2022 20:53

  Allah'ın belası bu kadın terörist kadın cehennemin dibine girsin. Hiç yazık değil mi hiç utanmıyor mu kendinden hiç mi acımıyor insanlara nasıl ölüyorlar nasıl acı çekiyorlar Dünya ne kadar değişmiş ya ne kadar zalim olmuş

 • Cengiz Kartaltepe
  Cengiz Kartaltepe
  19.11.2022 20:52

  Allah ölen türk milletimizin mekanını cennet eylesin geride kalanlara da sabır versin .terör suclularinada idam gelsin artık caydırıcılık gelsin devleti yöneten büyükler duyun artık .

 • Halil Esneklikale
  Halil Esneklikale
  19.11.2022 20:51

  Ölenlerimize Allah Rahmet Eylesin, ne acı aralarında çocuklar bile var. ALLAH BÖYLE VAHŞET BIR DAHA YAŞATMASIN INŞALLAH..Üzgünüz

 • Aslı Kocabay
  Aslı Kocabay
  19.11.2022 20:50

  OYLE BİR CANİM YANİYOR Kİ COK ÜZÜLÜYORUM SEHİTLERİMİZİN MEKANİ CENNET OLSUN. ah canlarım yaa hepsinin ne hayalleri vardı da gitti hepsi Allah'ım cennetine kavuştu

 • Mert Dalamanlı
  Mert Dalamanlı
  19.11.2022 20:49

  Hayatlarını kaybeden şehitlerimizi Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun!!! Eylemi gerçekleştiren teröristler yakalandı çok şükür. Asmanız lazım bu teröristleri ibreti alem olması için.

 • Hasan Kudal
  Hasan Kudal
  17.11.2022 15:09

  İdam cezası olacak. Orada asacaksın. Haln, hırsız, soysuz ların itibar gördüğü yerde bunlar normal. Alıp basacaksın iğneyi sessizce geberecek. Devlet sormasın bu necip millet bunu halleder. Vatan Allah millet sevgisi olmayan dan ne beklenir.. Yarın hak iddia edecek.. Temizle gitsin. Hayırlı cumalar..

 • Recep Çetiner
  Recep Çetiner
  17.11.2022 11:31

  Daha güzel bir gelecek için mücadeleye devam.

E-Gazete

 • 31.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız