Prof. Dr. Celal ERBAY
Prof. Dr. Celal ERBAY

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

2022’de iz bırakan icraatlar!

 • 5.01.2023 10:22
 • (15)

Sevgili dostlar; şahıs olarak değil de, il il veya bölge-bölge 31 Aralık 2022’den itibaren geriye doğru dönüp baktığımızda, mesela bizler Düzce’liler olarak, yaz sağanakları karşısında geçirdiğimiz endişeli günleri ve daha dün denilecek kadar yakın zamanda, 23 Kasım 2022’de, adeta 1999’un endişe ve korkularını güncelleştirircesine gerçekleşen 5.9 ölçeğindeki sarsıntıyı unutmamız mümkün değildir.

Elbetteki karşılaşmış olduğumuz bu sıkıntıların her biri karşısında, “beterin beteri var” deyip, halimize şükretmiş, beklenmeyen hal karşısında birbirimizle bütünleşmiş, karşılaşmış olduğumuz sıkıntıları yalnız konu-komşu vasıtasıyla değil, Millet-Devlet bütünleşmesi içerisinde aşmıştık. Böylece “bizi biz yapan” değerlerin potasında bir kere daha erimiş, birbirimizle yeniden kaynaşmış ve hep birlikte Türkiye olmuştuk.

Beşer iradesi dışında meydana gelen bu olaylar karşısında kaderin kıskacında yoğrulmuş olmanın tabiî sonucu, yüreğimizde pekiştirip davranışlarımıza yansıttığımız kökü mazide olan o kabulleniş ve ilkelerimiz doğrultusunda geride bırakmış olduğumuz seneyi, bir de fizik boyutta yapılanlar açısından gözden geçirdiğimizde;  yüzümüzü güldürecek, gençlerimize umut bahşedecek, herbirimizin gururunu okşayacak büyük işlerin yapıldığına şahit oluyoruz.

 

GENÇLERİN YÜZÜ GÜLDÜ!

3,3 milyon gencimiz, yüksek öğrenimleri süresince KYK’dan burs almış ve ancak bu şekilde okullarını tamamlayabilmiş, ama devlete borçlu olarak hayata atılmışlardı. Elbetteki bir öğrencinin mezun olur olmaz iş bulması ve bu şekilde borcunu ödeme imkanını elde etmesi her zaman mümkün olmuyordu. Dolayısıyla, yürürlükteki mevzuat gereği, zaman içerisinde gençlerin borcu katlanmış oluyordu. İşte devletimiz 2022 yılında 3,3 milyon gencin 27 milyar tutarındaki kredi borcunu tamamen sildi.

TÜRKİYE ARTIK KENDİ DOĞALGAZINI, PETROLÜNÜ KENDİSİ ÇIKARIYOR!

Dünyada bir devletin bağımsızlığının ve bu doğrultuda ülkesinin toprak altı, toprak üstü varlığı üzerindeki hükümranlığının en belirgin tezahürü, toprak altı zenginliklerini, bilhassa petrol ve doğalgazını bizzat kendisinin çıkarabilme güç, kuvvet, imkan, alt yapı ve pratiğine sahip olmasıdır.

İşte Türkiye, bu doğrultuda; ilk olarak sondaj flosunu oluşturmuş, bundan birkaç ay önce de flosuna kattığı son sondaj gemisi ABDÜLHAMİT HAN ‘ı görev yeri Akdeniz’e uğurlamıştı. En son geçtiğimiz günlerde Karadeniz’de 58 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfederek toplam rezerv miktarını 710 milyar metreküpe yükseltmişti. Türkiye bununla da kalmadı, Avrupa’nın en büyüğü olan Silivri Doğalgaz Depolama tesislerini açtı. Aynı şekilde Türkiye, Karadeniz gazını vatandaşımıza ulaştıracak olan boru hattını da bu süre içerisinde denize indirdi.

Bir zamanlar kendilerini etkin kabul eden güçler, “el elin yitiğini nasıl ararsa” aynen o misal bizim ülkemizde de petrol aramışlardı. Ama her seferinde “burada petrol yok” deyip, açtıkları kuyulara beton dökmüşlerdi. Ne zamanki; “hür doğdum, hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış; şaşarım” haykırışıyla kendimize geldik, emperyalist alçakların beton döktüğü kuyuların yanı başında yaptığımız sondajlardan elimiz boş dönmedik. Adana’da, en son olarak da, terörden temizlediğimiz Şırnak Gabar dağında 150 milyon varil kapasiteli petrol keşfettik.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK SOSYAL KONUT HAMLESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

Yine bu yıl, “İlk Evim, İlk işyerim” adı altında yürürlüğe konulan projeyle, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi başlatıldı. Bu doğrultuda 5 bin 615 konutun temeli atıldı, bunun yanında tam 45 bin afet konutu ile 20 bin sosyal konut tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.

KRONİKLEŞEN BÜTÜN SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTU!

Yatırım, İstihdam, Üretim, İhracat kavramlarının birlikteliği içerisinde ifade edilen yeni ekonomik modelini tercih eden Devlet, yalnız sanayici ve turizmcinin büyümesini ön planda tutmuyor, aynı zamanda sosyal devlet olma sorumluluk ve bilinci içerisinde sermaye dengesini göz önünde bulundurarak işçi ve memur kesimini enflasyonun altında ezdirmemek için 2022’nin tamamı itibariyle, asgarî ücrete yüzde 95, memur maaşlarına yüzde 87, memur emekli aylıklarına ise yüzde 86 zam uyguladı.

En önemlisi çalışan kesim ve emekliler için kangrene dönüşen ve çözüme kavuşturulması hayal bile edilemeyen, 3600 Ek Göstergesinin kabulü ve bunun bütün memurlara yansıtılması ve yaş haddi olmaksızın EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile Taşeron İşçilerin probleminin çözülmesi de 2022’de gerçekleşmiş oldu.

VE SON MÜJDE!

3 Ocak Salı günü sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı; Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdık. 2022’de, bir önceki yıla göre ihracatımız, ortalama yüzde 12.9 artarak 254,2 milyara ulaştı.

Daha da önemlisi millî paramızla ihracat yaptığımız ülke ve bölge sayısı 197’yi buldu. Türk lirası ile gerçekleşen dış ticaret hacmimiz ise 350 milyar liraya ulaştı. Artık, azımsanamayacak miktarda kendi millî parasıyla ihracat yapan bir Türkiye var…

Daha nice ufuklara… Yolumuz açık olsun, Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (15)

 • Gürkan Hasanoğlu
  Gürkan Hasanoğlu
  19.01.2023 22:34

  İlk yerli otomobili trafiğe çıkarmak büyük bir devrim ve heyecan. İlk defa Türkiye denizlerinde doğalgaz bulmak bunlar büyük bir değişim ve heyecan. Bunlar bile çok büyük büyüme göstergesi.

 • Hanzade Kurtuluş
  Hanzade Kurtuluş
  19.01.2023 19:02

  Şu Yunan'ı bi tasmalayabilseydik, 36 yaşındayım, ömrümün sonuna dek bu anı bekleyeceğim, eşime vasiyette bile bulundum ben gideceğim; dönemezsem vasiyetim şudur diye. Kurtuluş savaşı'nda, Mora Yarımadasında, Atina'da, Selanikte bize yaptıkları mezalimin soğumayan intikamını Allah'ın izniyle alacağız.

 • Korhan Sesigüzel
  Korhan Sesigüzel
  19.01.2023 19:01

  Helal olsun gururdan hingir hingir izliyorum ama dayasiya ağlayarak çünkü milli gururum çok felaket ordu ve mühendislerimiz elde guruluyuz teşekürler emeği geçen herkim varsa selamlar

 • Misafir Ünal
  Misafir Ünal
  7.01.2023 22:31

  2002 de nüfus 65 milyon. Trafikteki araç sayısı 8,5 milyon. 2022 nüfus 84,6 milyon, trafikteki araç sayısı 26,1 milyon. 20 yılda nüfüsumuz yaklaşık % 30 artmış, trafikte ki araç sayısı ise yaklaşık % 300 artmış. Öyle birahanede içip, kahvehanede okeyde, çanakta para kaybedip... "Egonomi battı, öldüh, bittih" dedikodularıyla değil... sayılarla gelin. Ha! Bu arada, 2002'de net.asg.ücretle sadece 110 litre benzin alabiliyorken şimdi 425 litre benzin alabileceğiz(Ocak 2023 ay sonu.)...

 • Ali Sarp
  Ali Sarp
  7.01.2023 16:51

  yazınız güzel. her zaman bu hükumete helal olsun. Bu yapılanları görmeyen taş olur. Yapacağız dediler yaptılar ne varsa. dünyanın korktuğu bizim içimizden bazıları tarafından ne yazık ki bi türlü beğenilmeyen cumhurbaşkanımız RECEP TAYYİB Erdoğan yapıcam dediği her vaadini yaptı ve yapmaya devam ediyor.

 • Okan Altıneli
  Okan Altıneli
  7.01.2023 16:28

  Adamın birisi ismini vermeyeyim bir ilimizin Şehir Hastanesi'nin önünde çorba dağıtan belediyeye bir sürü dua ediyor, ancak koca şehir Hastanesi'ni yapana dua etmiyor. Dua edeceksin ama şehir hastanesini yapanı unutacaksın! Öyle bir şey var mı. Edeceksen her ikisine et.

 • Bahar Köstenceli
  Bahar Köstenceli
  7.01.2023 16:24

  Bu dava Turgut Özal'a Necmettin Erbakan'a Alparslan Türkeş'e Adnan Menderese, Abdülhamit Han'a Fatih Sultan Mehmet'e Alparslan'a taa 600 lü yıllara dayanıyor. Bu davayı bilmeyen vizyonsuzlar, patates domates hesabı yapar.

 • Temel Salur
  Temel Salur
  6.01.2023 18:34

  İktidar şimdiye dek bir vizyon geliştirdi ve bunun ürünlerini verdi. Vizyonsuzlarin seçmen tabanıda aynı vizyonsuzlukta bir birileriyle yarışır durumdalar bunlardan memlekete faydadan çok zarar gelir burada yazıyorum kalsın.

 • Habil Kahraman
  Habil Kahraman
  6.01.2023 18:32

  Altılı masanın 60-70 yıldır ne eseri var ki konuşuyorlar. Bir büyük eser göstersinler, yok, işleri güçleri din düşmanlığı, Erdoğan düşmanlığı, iftira, karalama, düşmanlık, iyi işlere takoz olmak, iyi işleri kötülemek.. Allah akıl fikir versin.

 • Veli Akdamar
  Veli Akdamar
  6.01.2023 14:26

  Sayın Cumhurbaşkanımızın uluslararası alanda bu yıl yaptıklarının çeyreğini hıristiyan bir lider yapsaydı kesinlikle nu yılın nobel ödülü verilir ve yılın insanı seçilirdi. Cumhurbaşkanımıza güveniyoruz, Allah yardımcısı olsun.

 • Nadir Kastamonulu Vatandaş
  Nadir Kastamonulu Vatandaş
  6.01.2023 14:25

  Âlem-i İslamın ve tüm dünyanın sahip olmak istediği tek lider Recep Tayyip ERDOĞAN (Fakat ülkemizde yeteri kadar kıymeti bilinmemektedir) İnşallah çok geç olmadan ülkemizde en az dünyamız kadar kıymet ve değerini anlamış olur.

 • Hasan Kandemir
  Hasan Kandemir
  6.01.2023 14:08

  CELAL HOCAM hatırlarsanız iki sene Antalya'da yangın çıkmıştı ve Manavgat ilçesinde çıkan ve 10'uncu gününde söndürebilen yangında Kalemler Mahallesi gibi birkaç mahallede yanan evlerin yerine TOKİ tarafından evler yapılmıştı. Şu an o evler de tamamlandı. Devletimiz vatandaşının yanında her zaman.Biz de her zaman devletimizin yanındayız. Bu yüzyıl Türkiye yüzyılı olacaktır inşallah.

 • Ayhan Bilge Kağan
  Ayhan Bilge Kağan
  6.01.2023 09:50

  Hocam yazınızı tek solukta okudum bitirdim. Ben de bir üniversite öğrencisi olarak şunu söyleyeyim ki, bu iktidar döneminde üniversitelere girişte katsayı zulmü bitti. Başörtü engelli tamamen kalktı. 3,3 milyon öğrencinin 27 milyar liralık KYK kredi borçlarındaki faiz silindi. Harç parası da bu hükumet döneminde kaldırıldı. Yakın zamanda sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan ailelere çocuklarının örgün öğrenimine devam edebilmesi için çeşitli maddi yardımlar yapıldı ve yapılıyor.

 • İsimsiz Vatandaş
  İsimsiz Vatandaş
  6.01.2023 09:44

  Arabada yolculuk yaparken Sayın Cumhurbaşkanından hep şikayet eden, Erdoğan düşmanı birine sordum; "Namusun ve şerefin üzerine doğru söyle REİS ne yapsa takdir edersin ve seversin? Ya da ne yaparsa oy verirsin?" Cevap aynen şöyle idi: "Ne yaparsa yapsın, asla sevmem, oy vermem, takdir de etmem!" İşte böyle insanlar var ne yazık ki güzelim ülkemizde.

 • Salih Karadeniz
  Salih Karadeniz
  6.01.2023 09:35

  Hocam EYT'ye de değinmişsiniz sağolun varolun. Eyt'yi Meclisimiz nekadar çabuk yasalaştırırsa okadar iyi. Eyt ilaç gibi geldi. Moraller yükseldi. Şimdi bu ilaç hemen kullanılmalı. Bekletmeden yasalaşmalı. Emeği geçenlerden ve vesile olanlardan Allah razı olsun.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız