Prof. Dr. Celal ERBAY
Prof. Dr. Celal ERBAY

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Dün Washington Post, Bugün İngiliz The Economist!

 • 19.01.2023 12:49
 • (23)

GEÇEN hafta “6’lı Masa’nın Görünmeyen Ortakları” başlığı altında ABD medyasının, bilhassa Washington Post’ta yayınlanmış olan bir analizi üzerinde durmuştuk. Söz konusu analiz, kendilerinden 10.175 km uzaklardaki bir ülkede gerçekleşecek olan bir seçim… Sanki onları çok ilgilendiriyormuş gibi ABD, bizim 2023 seçimlerimizi dünyanın en önemli seçimi olarak ilan ediyordu. Adama sorarlar; sana ne, seni ne ilgilendiriyor, diye.

Kendilerini dünyanın sahibi sanan ve bu doğrultuda bütün alemi sevk ve idare etmeye kalkan ANGLOSAKSONLAR ve onların öncüsü ABD, Türkiye’de Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesinden çok rahatsız olmuşlardı. Zira Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle, Türk milletinin kökü mazide olan ruh ve mana bütünlüğü içerisinde, millî hars ve karakteri doğrultusunda, bütün katmanlarının iştirakiyle, aynı temel ilkeler dahilinde bütünleşmiş bir millî yapı içinde, kısacası “hep birlikte Türkiye” olarak milletin iradesi bir noktada temerküz etmiş, buluşmuş, bütünleşmiş ve millet iradesinin açık seçik olarak bir noktada tecelli etmesi ile birlikte DEVLET’in gücüne de güç katılmıştı.

Nitekim kendilerini dünyanın sahibi sananlar, Türkiye’de gerçekleşen ve kısa zamanda etkinliğini göstermiş olan bu güçlü ve bir noktada temerküz etmiş olan millet iradesinin sonuçları doğrultusunda Ankara’nın dünya meseleleri karşısındaki etkinliğini itirafla kalmamış, “Erdoğan liderliğindeki Türkiye gittikçe güçleniyor” diyerek, asıl rahatsızlıklarını ortaya koymuş ve böyle bir sonucu asla istemediklerini de bütün dünyaya ilan etmişlerdi.

Emperyalistler o meş’um emelleri doğrultusunda, dünyanın dört bir tarafında akıttıkları mazlum kanına karşılık “biz oralara demokrasi götürüyoruz” kalkanını kullanıyorlardı. Bu güruh, bu günlerde de yeninden demokrasi havarisi kesilmiş ve bizim 2023 seçimlerimize yönelik, kendi gayretleri ile birlikte içimizdeki işbirlikçilerinin sadakatlarına güvenerek hedef belirlemiş ve ne yapıp edip “Erdoğan’ı engellemeliyiz” noktasında karar kılmış, bunu da “Analiz” adı altında yazılı medyalarında bütün dünyaya açıklamışlardı.

BUGÜN DE İNGİLİZ THE ECONOMİST DERGİSİ!

Diğer bir Anglosakson olan İngiltere, ABD’den geri kalır mı? Elbette ki, o da, sahip olduğu tarihi entrika derinliği doğrultusunda “hem nalına, hem mıhına” dedirtecek şekilde bir şeyler diyecekti. Nitekim Londra merkezli The Economist dergisi son sayısında, Türkiye’nin dış politikasını  agresif” likle vasıflandırdıktan sonra “NATO, Türkiye’yi kaybetmeyi göze alamaz” cümlesiyle, Türkiye’nin gönlünü alma gayretini gösterdikten sonra, dolaylı olarak Suriye operasyonuna ilişkin Türkiye’nin, Kasım ayında “Kimseden izin alacak değiliz” açıklamasından duymuş oldukları rahatsızlığı ima etmeye çalışıyordu.

Yine Türkiye’nin son 10 yıldan bu yana Afrika’da sürdürdüğü diplomatik yapılanma ve bunun sonucu, Afrika ülkeleriyle Türkiye arasındaki kültürel ve ticarî ilişkilerin gelişmesine yer vermişti. Aynı şekilde Orta Asya’da Türk Devletleri Teşkilatı bağlamında Türkiye’nin kardeş ülkelerle arasındaki ilişkinin konusunu ve kapsamını gittikçe genişlettiğine üzüntüsünü ima eder tarzda vurgu yapmıştı.

Bu arada, Türk SİHA’larını almak için bir çok ülkenin adeta sıraya girdiğini ifade ederek Türkiye’nin savunma sanayiinde elde etmiş olduğu gelişmeye dikkat çekmişti. The Economist’in vurgu yaptığı diğer bir husus da, bilhassa Balkanlar, Orta Doğu, Orta Asya toplumları söz konusu olduğunda, Türkiye’nin buralara yönelik, müşterek kültür ve tarihî verilerin konu edinildiği dizilerle bu coğrafyada ülkesinin saygınlığına katkı sunmuş olmasıydı.

Yine, Ukrayna’ya yönelik Rusya’nın deniz ablukasını hafifletmesi, tahıl ihracatının yeniden başlaması, gerçekleşen esir takası sürecinde Türkiye’nin üstlenmiş olduğu fonksiyon ve etkinlik dergi tarafından “iyi iş çıkardınız” şeklinde vasıflandırılmış ve Türkiye’nin bütün dünya tarafından takdir edildiğine vurgu yapılmıştı.

Hem nalına, hem mıhına belirlemesine örnek teşkil edecek diğer bir İngiliz analizi ise; “Türkiye’nin NATO için önemi” ifade edilirken, Türk askerinin Afganistan, Baltık, Bosna, Kosova ve Makedonya’da sergilemiş olduğu fonksiyon ve görev memnuniyet kaynağı olarak ifade ediliyor… Ancak NATO’ya bu denli katkı sunan Türkiye bu gün, Finlandiya ve İsveç’,in PKK ve FETÖ terör örgütüne mensup teröristleri kendi ülkelerinde barındırmakta olmalarına rağmen, Batı onların bu halini görmemezlikten gelerek, yine de Türkiye’yi bu ülkeleri NATO’ya katılma hususunda engellemekle itham etmektedir. Londra kaynaklı The Economist yapmış olduğu bu yorumuyla, ancak Batı’nın iki yüzlülüğünü ortaya koymuş oluyor. Zira herşey dünyanın gözü önünde gerçekleşiyor, dolayısıyla güneşin balçıkla sıvanması mümkün olamayacaktır.

Bu durum karşısında bize düşen görev ise; geçmişte ecdadımızın, onların dediğinin tam aksine yön belirledikleri gibi, biz de bizi çökertmek isteyenlerin arzu ve söylemlerinin tam aksine, ruh ve mana bütünlüğü içinde birlik ve beraberliğimizi pekiştirip, tarihi misyonumuz ve aklı selim doğrultusunda ülkemizi gerek ihracatta gerek savunma sanayiinde ve gerekse doğal gaz ve petrolümüzü bulup çıkarmada daha ileri noktalara taşımak olacaktır. Bu istikamette milletimizin yolu açık olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (23)

 • Derman Merdan
  Derman Merdan
  24.01.2023 12:08

  Hocam tarih de netleştiğine göre bu seçim PKK ve bütün yapılarının tarihe gömüleceği seçim olacaktır İnşaallah!!!

 • Fuat Elmalı
  Fuat Elmalı
  23.01.2023 17:19

  Parmaklarında oynattıkları bir Türkiye yok artık. Sayın Cumhurbaşkanımızı da bu yüzden hazmedemiyorlar. Eğer yeniden seçilirse Türkiye ve bölge üzerindeki tüm hesaplarının son bulmasından korkuyorlar. 100 yıldır Türkiyeyi kontrol altında tutup yağmalamaya o kadar alışmışlar ki, son 10 yılda memleket hayrına yapılan her iş ağırlarına gidiyor ve kabullenmek istemiyorlar. Bu sebeple de pyd/pkk, fetö, ekonomi, ambargolar gibi silahlarıyla son sürat üzerimize geliyorlar.

 • Halil Umut Esinova
  Halil Umut Esinova
  23.01.2023 15:43

  Sayın yazar, bu kafirlerin güruhunun karın ağrısı belli. Türk milleti bağımsızlaştıkça Türkiye güçlendikçe kuduruyorlar, hazmedemiyorlar.

 • Ferhat Küçükçağlayan
  Ferhat Küçükçağlayan
  23.01.2023 15:33

  ALTILI MASA iyi ki iktidar değiller. İktidar değiller ve ellerinde avuçlarında birley yok ama olmayan şeyi de paylaşamıyorlar. Birde bunlara yetki verilse, ellerinde biraz imkan olsa nasıl paylaşacaklar şaşıyorum. 11 defa bir araya gelmişler yensin içilsin muhabbet edilsin. Devletin veya milletin sorunlarına ilaç olacak bir konuşma, plan proje ve sonuç yok. Herkes kendi çıkarını peşinde öylece eyleşiyorlar

 • Uluğbey Sınacı
  Uluğbey Sınacı
  23.01.2023 14:54

  Terör devleti ABD ve siyonizm destekçileri, sizin karşı çıkmanız hiçbir şey ifade etmez. Ayrıca Cumhur İttifakı dışındaki ittifakların dertleri seçimi kazanıp sorun çözmek değil, özüne dönmeye başlayan toplumu kendi ideolojileri doğrultusunda hizaya getirmek. Bunun için her şeyi yaparlar. Dertleri Erdoğan da değil aslında: İslamdır.

 • Zerrin Yener
  Zerrin Yener
  23.01.2023 14:42

  NE YAPSALAR BOŞ Göklerden inen Bir KARAR vardır. ALLAH ın iznilye topunuz gelin.!!!

 • Kürşat Asyalı
  Kürşat Asyalı
  23.01.2023 12:55

  Altılı Masa Ankara BB Başkanını aday göstermek için uğraşıyor ama şahıs Ankara'ya geldiği günden beri herşeye zam yapıyor. Özellikle suya Allahın suyu diyordu ama en pahalı suyu içiyoruz. En pahalı toplu taşımayı kullanıyoruz. Hiç çalıştığını görmedim. Sadece iş makinelerinin üzerinde Büyükşehir Çalışıyor yazıyor ama nerede çalışıyor göremedim.

 • Türkiye Sevdalısı
  Türkiye Sevdalısı
  23.01.2023 11:52

  Hocam geçen hafta kutsal kitabımızı İsveç'te yaktılar, hem de polis koruması eşliğinde. İsveç diye bir devlet artık yok hükmündedir artık bizim için. Bizler kutsal kitabımız Kur'an'ımız için dünyayı ateşe veren Osmanlı torunlarıyız..

 • Aslı Kocabay
  Aslı Kocabay
  23.01.2023 11:48

  Hocam bunların dede babaları da 100 sene Turkiyenin kalkinmasina izin vermediler darbe üstüne darbe, Türk milletini yurddişinda çalışmaya mecbur bıraktılar. Adamlar Turkiyenin kalkınmasını istemiyorlar, ipleri bizim elimizde olsun diyorlar. NATO'ya Turkiyeyi niye aldılar, savaş çıkarsa ilk çepeye Türk askerini sürerek bize zarar vermek isteyecekler.

 • Mehmet Emin Demirci
  Mehmet Emin Demirci
  23.01.2023 10:00

  Yazınız çok güzel hocam. Gerçeklere temas etmişsiniz. Bu şunu göstermekte: İslam düşmanlığı, Peygamber düşmanlığı hat safhada hele hele memleketimizi dizginlemek istemeleri milletimizi el altından zincirlemek istemelerinin göstergeleridir tüm Türkiye tek yürek olup kendi seçtiği Cumhurbaşkanının yanında durmalıdır. Batı'ya, siyonizme, ABD ve destekçilerine bu sevinci yaşatmamalıdır.

 • Ceylan Demirci
  Ceylan Demirci
  23.01.2023 09:49

  Sırf Batı üzülsün diye, Türkiye karşıtları sevinmesin diye inadına ve ölümüne Recep Tayyip Erdoğan

 • Bahattin Sevim
  Bahattin Sevim
  23.01.2023 09:45

  Burada iş vatanını milletini bayrağını ezanını neslinin geleceğini düşünen her vatandaşa düşüyor yani ülkesine sahip çıkmak. Dünyalıklar çabuk gelir gider ülke elden gittimi geri gelmez mesela Osmanlı'nın kaybettiği bölgeler ve Yunanistana verilen adalar hadi geri gelsin.

 • Baki Edremit
  Baki Edremit
  23.01.2023 09:42

  ABD'nin, Avrupanın gerçek yüzünü alenen görmüş oluyoruz. Eğer Millet İttifakı bu seçimleri kazanırsa ülkeyi kazanan yönetmeyecek. Seçilen Avrupanın, ABD'nin kuklası olacak. Ülkemizi eski günlere çevirmek istiyorlar. Karşılarında herşeye TAMAM diyen, el pençe duran yöneticiler istiyorlar. Bu aralar Avrupanın canını çok sıkmış olmalıyız ki acayip kudurdular. Sömürge devlet istiyorlar. Müslüman uyanık olup bu gerçekleri görecek inşaAllah. Geç olmadan, yarın değil, HEMEN ŞİMDİ UYANMAMIZ LAZIM.

 • Yusuf Toprak
  Yusuf Toprak
  23.01.2023 09:37

  Economist, WS Journal, W. Post, CIA reise karşı tavır alan bu kuruluşlar...Müslüman evlatları bir dk. oturun düşünün bu ülke için bu kadar iyi olan birini avrupa "Gitsin" diye niye uğraşıyor demekki Avrupanın zararına Türkiyenin yararına bir şeyler üretiyorki bunlar bukadar reisle uğraşıyor sen bunları göremiyormusun be benim müslüman Türk kürt kardeşim elin gavuru uyandı siz uyanamadınız yazık bu ülkeye uyanın hep birlikte gavura karsı reise destek çıkalım gavura tekrar köle olmayalım. Vesselam

 • Ramiz Şen
  Ramiz Şen
  23.01.2023 09:07

  Saygıdeğer hocam, Cumhurbaşkanımız Erdoğan karşıtı sadece Washington veya Economist dergileri yok. Bunların yanında Reuters, BBC, Wall Street Journal gibi siyonizm sermayeli medya kuruluşları da var. Bu kuruluşlar hemen hemen her gün Türkiye’yi konu edindiği siyasi mühendislik operasyonlarını yayına sokuyorlar. Reuters’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı “düşmanlık” içeren yayınlarını çok iyi biliyoruz biz. Allah bunların şerlerinden korusun ülkemizi.

 • Rafadan Tayfa
  Rafadan Tayfa
  23.01.2023 09:01

  Yorumumun devamı.... Hatta 13 Mayıs’ta açıklayın da açıklanan aday sosyal medyada paylaşılmadan 14 Mayıs seçiminde yara almasın. Hatta 14 Mayıs sabah namazından hemen sonra, yani oy kullanmaya 1 saat kala açıklayın. Onu da Twitter'den açıklayın ki çoğu insanın haberi olmasın. Allahım, ne günlere kaldık?!!!!

 • Züfer Helvacı
  Züfer Helvacı
  23.01.2023 08:56

  Altılı Masa'ya (pardon 7'li masa diyecektim) tavsiyem: Ocak'ta da Şubat'ta da açıklamayın, zira kar yağacak, yağmur yağacak ortalık çamur balçık olacak aman o sır gibi sakladığınız zat-ı muhterem adayınız bu yağışlı havalarda ıslanmasın, yıpranır yoksa. En iyisi mi siz havaların güzel olduğu, güneşin bol olduğu, deniz ve kumsal mevsiminde açıklayın. Hani seçim tarihi belli olur olmaz adayınızı hemen açıklayacaktınız? Yoksa belli değil mi daha?

 • Vahit Sümenlidağ
  Vahit Sümenlidağ
  23.01.2023 08:50

  Makalenizde de değindiğiniz üzere en çok da Türk SİHA ve Savunma sanayisi onları korkutuyor. Bu kadar saldırmalarının, hatta kutsal kitabımız Kuranı Kerim'i yakmalarının ana sebebi bu. İslam, Cumhurbaşkanının her seçimde zaferle çıkması, Türk halkının kararlı duruşu, 15 Temmuz ruhunun asla kaybolmaması ve ülkemizin her alanda şahlanması. İşte bu ve daha bir sürü değindiğiniz hususlar onlara batıyor. Karada ve havada güçlendikçe The Washington Post, The İndependit, The Economist çıldırıyor.

 • Doğrucu Davut
  Doğrucu Davut
  23.01.2023 08:43

  Hocam bu seçim acayip şeyler oluyor 7 parti birleşip 6'lı masa adı altında ittifak kuruyor buna Türkiye düşmanı PKK ve içimizdeki hdp ile fetö yapılanması gizli ve açık destek veriyor, dahası İngiltere ve ABD bu yapıyı makaleleriyle, söylemleriyle oyunlar kuruyor dış odaklar Türkiye'nin yükselen gücünün önünü keserek sömürge yapmak, terör örgütleri kendilerini kurtarmak için bu oyunun parçası oluyor partilerde hükümette yer alabilme sevdasıyla bu güçlerin kuklalığını kabul ediyorlar.

 • Fikir ve Demokrasi Avcısı
  Fikir ve Demokrasi Avcısı
  23.01.2023 08:34

  Cumhurbaşkanı her seçimde kazandıkça adamların suratına bakın hocam ya … Nasıl da düşüyor, şekilden şekile giriyor. Bu hazımsızlık onların sonu olsun inşallah. Allahım sen bizi doğru yola ilet sapıkların yoluna değil.

 • Nadir Ferhatoğlu
  Nadir Ferhatoğlu
  23.01.2023 08:30

  Ey domuzların ülkesi ABD ve İngiltere, cehennem sizleri sabırsızca bekliyor. Emellerinize ulaşamayacaksınız.

 • Rüstem Alioğlu
  Rüstem Alioğlu
  23.01.2023 08:26

  Baştan sona soluksuz, dikkatlice okudum. Ülkemizin dünyadaki konumuna, özellikle Orta Asya ülkeleri, Suriye, Rusya-Ukrayna savaşındaki rolü, petrol ve doğalgaz arama faaliyetindeki çabaları, İsveç ve Finlandiya'nın teröristleri barındırdığı, anglosakson ABD ve İngiltere kaynaklı 2 popüler derginin Türkiye'yi karalama ve güçsüz düşürme çabaları, ülkemizin NATO için ne kadar önemli bir konumda olduğu, 6'lı masanın aday belirsizliği ve 2023 seçimlerin mühimliğinden bahsetmişsiniz. Ağzınıza sağlık!

 • Ahıskalı Raşit
  Ahıskalı Raşit
  20.01.2023 02:52

  Saygıdeğer hocam, 2023 seçimiyle ilgili ve bu denli önemli seçimle alakalı 1 yıldır titizlikle gündemi takip ediyoruz. Tabii ekonomide enflasyon sebebiyle düşüşler elbette yaşandı, yaşanması da normaldir ama zannımca ekonomi, özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz politikası da buna etkin olarak faizi sabit tutarak kendini toparladı diye düşünüyorum ve gittikçe enflasyon yüzde 20, 10 gibi rakamlara doğru iniyor. Milletin de güveni var tabii.Bakalım sonuç ne olacak! Hayırlısı olsun!

E-Gazete

 • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız