Prof. Dr. Celal ERBAY
Prof. Dr. Celal ERBAY

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Rabbim bize bir daha böyle bir afat yaşatmasın!

 • 9.02.2023 10:45
 • (32)

Sevgili dostlar; daha dün denecek kadar yakın bir geçmişte 23 Kasım 2022’de, yine sabaha karşı saat 04.08’de, benzer sarsıntının biraz daha hafifiyle Düzce’li kardeşlerimiz uyanmışlardı. Hamd olsun ki, herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmamış, mala gelen zararlarla birlikte, zeminin 6 km derinliğindeki bir noktadan yukarıya doğru vuran sarsıntı hepimizi tedirgin etmişti.

Ama bu sefer, 06.02.2023 Pazartesi, yine sabaha karşı, Düzce’deki sarsıntıdan tam dokuz dakika sonra saat 04.17’de merkez üstü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7,7 büyüklüğündeki müthiş sarsıntı, sanki “Büyük Duruşma”ya doğru giden ömür çizgisinde, bütün ünlem işaretlerini beşer idrakinin karşısına çıkarır nitelikteydi.

O kadar ki o şiddetli sarsıntı, Kahramanmaraş Pazarcık merkez olmak üzere Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Adana, Osmaniye, Hatay, Diyarbakır, Urfa, Malatya ve Elazığ’da mal ve can kayıplarına sebep olacak şekilde etkisini göstermiş, bununla birlikte Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde de hissedilmişti.

Bunun yanında, bu güne kadar beşerî tahminleri aciz bırakırcasına, emsaline pek rastlanmamış bir şekilde MUTLAK İRADE’nin tecellisi mahiyetinde, 7,7 şiddetindeki depremin üzerinden dokuz saat yedi dakika geçmesine rağmen, bu sefer merkez üstü Elbistan olacak şekilde, 7,6 şiddetinde ikinci bir büyük sarsıntı meydana gelmişti.

AFAT GERÇEKTEN BÜYÜKTÜ!

Geçtiğimiz Salı günü, saat 14.00 itibariyle sayın Cumhurbaşkanımız, birbirini takip eden bu iki büyük sarsıntıya yönelik kamuoyuna bir açıklamada bulunmuştu. Sayın Erdoğan’ın da, ifade ettiği şekliyle bu felaket, yalnız Türkiye’nin bu güne kadar yaşadığı depremler itibariyle değil, bütün dünya açısından bakıldığında, bugüne kadar gerçekleşmiş olan en büyük, en yaygın felaketlerden birisiydi.

Yalnız devletimiz, büyük bir kararlılıkla sarsıntının gerçekleştiği ilk andan itibaren bütün imkanlarıyla birlikte, seferberlik ruhu içerisinde çalışmaları başlatmıştı. Özel ekipler, sıkıntılı bölgelere ulaşmak için fedakarca mücadele etmiş ve fizikî şartların zorluğuna bakmaksızın tüm imkanlarını kullanarak arama-kurtarma çalışmalarını, aksatmadan en hızlı bir şekilde sürdürmeye koyulmuşlardı.

Depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bütün tedbirler en serî şekilde hayata geçirilmiş, bu doğrultuda; 07.02.2023 saat 14.00 itibariyle bölgeye 54 bin çadır, 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç maddeleri gönderilmişti. Bununla birlikte Devlet, felaketin yaşandığı her ilimize, vatandaşlarımızın taleplerinin karşılanarak, ihtiyaç ve sıkıntılarının bir an önce giderilmesi için, o il ve ilçelere, orada görevli olan vali ve kaymakamlara yardımcı olarak ilaveten birer vali ve kaymakam göndermişti.

Üstelik depremden etkilenen her bir ilimize, oradaki işlerin aksamadan yerine getirilmesine yönelik bir Bakan’ın nezaret edeceği kararlaştırılmıştı. Ayrıca bölgeye 1000’e yakın ambulans, iki ambulans uçağı, beş bin sağlık personeli aktarılmış, acil yardım ve destek faaliyetleri için 100 milyar liralık bir kaynak ilgili kurumların emrine tahsis edilmişti.

 

 

NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN!

Sevgili dostlar; biz tarih boyunca hep mazlumun yanında durmuş, onu düştüğü yerden çekip kaldırmışızdır. Ecdadımız her gittiği cephede karşısına çıkan zalime karşı, hep şu cümleleri tekrarlamıştır; “Siz, idareniz altındaki mazlumlara zulmetmeseydiniz, bizim buralarda ne işimiz olurdu? Biz, mazlumun üzerindeki zalimin zulmünü sona erdirmekle görevli Allah erleriyiz.”

Tarih boyunca bugüne değin, hep bu misyonun peşinde olduk. Dünyanın neresinde olursa olsun, bir felaketin vukuunda, mağdur olan insanların ızdırabını yüreğimizde hissettik… Onların ızdırabını dindirmek, yaralarını sarmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık.

Bu gün ise biz, dünyanın hatırı sayılır bir afatıyla karşı karşıya kaldık. Hem de mal ve can kaybının yoğun olduğu bir afet… Elbetteki, “beterin beteri vardır” kabullenişi içerisinde mevcut halimize şükredip, yaşadığımız olaydan gereken dersi çıkarıp, bundan böyle realitenin gerektirdiği tedbirleri almakta gecikmeyeceğiz.

Fakat, bütün bu can ve mal kayıplarına rağmen teselli bulduğumuz husus ise; başımıza gelen bu afet sonucu, karşılaşmış olduğumuz bu fiilî durumun, bizimle beraber komşularımızı, hatta bütün dünyayı hüzne boğmuş olmasıdır. Onlar da bizimle beraber üzüldüler, arama-kurtarma ekiplerini ülkemize, olay mahalline göndererek arama-kurtarma çalışmalarına bizzat katıldılar. İşte o ülkelerden bir kaçı; Azerbaycan, Pakistan, Kosova, Özbekistan, Kırgızistan, Meksika, Fransa, Japonya, Cezayir, Rusya, Hırvatistan, Macaristan, Almanya, Gürcistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Sırbistan, Tayvan, Çekya, Lübnan ve Malta. Onların bu davranışı Türkiye’nin, “Dünya Devletler Ailesi” nezdindeki saygınlığının ifadesidir.

MASKELERİ DÜŞÜREN DEPREM!

Olay Gaziantep’te meydana geldi… 6 Şubat Pazartesi günü saat 13.24 sıralarında yaşanan ikinci depremde, kurtarma ekipleriyle birlikte, onlara yardımcı olmaya çalışan vatandaşlar, can havliyle, adeta “imdat” dercesine “Allahu Ekber” diyerek yüksek sesle tekbir getirmeye başlamışlardı.

Ama gel gör ki, vatandaşların en savunmasız anlarında Allah’ı anmaları, Millet İttifakı’nın bir numaralı savunucusu bir televizyonun Genel Yayın yönetmenini çok rahatsız etmişti. Hatta o kadar rahatsız olmuşki, vatandaşın “Allahu Ekber” demesine tepki göstermiş ve Twitter hesabından “Kurtarma çalışmaları sırasında “Allahu Ekber  diye slogan atmak nasıl bir zihniyettir?” diye paylaşımda bulunmuştu.

Fakat Anadolu insanının yaşamış olduğu bu olağanüstü hal karşısında Allah’ın yüceliğini haykırışına tepki gösteren o hasta zihniyete en güzel cevabı yine Gaziantep’te, depremden 30 saat sonra, enkaz altından çıkarılan bir hanımefendi bacımız vermişti. Bacımız, enkazın altından kurtarılınca, kendisini koruyup kollayan, onu yavrularına bağışlayan Allah’ın yüceliğini “Allahu Ekber, Allahu Ekber” nidalarıyla dile getirmiş, kurtarma ekibi dahil, oradaki kalabalık da tekbir getirerek ona eşlik etmişti.

İşte o hanımefendinin, tebrikler eşliğinde ortaya koymuş olduğu o hayat sevinci, yalnız adı “millet” olan, fakat özünde milletin değerlerine karşı duran bir oluşumun mensuplarına, Müslüman Türk Milleti adına verilmiş olan en net ve kesin cevaptı.

 

BİR BAŞKA ÖRNEK DAVRANIŞ!

 

Olağanüstü olaylar, şuur altı kabullenişlerin, baskılanmış sosyal değerlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan çok önemli olgulardır. Bu sosyolojik realiteye örnek teşkil edecek, sosyal medyada dolaşan bir paylaşıma rastladım;

Deprem bölgesine mensup illerimizden birinde, kurtarma çalışmaları devam ederken ekip, derinden gelen bir bayan sesinin varlığını tesbit eder ve çalışmalarını o yöne doğru yoğunlaştırır. Uzun gayretlerden sonra sese ulaşırlar. Dikkatli bir şekilde enkaz ayıklandıktan sonra, artık sıra hanım efendinin, olduğu yerden çıkarılmasına gelmişti.

Tam o esnada enkaz altındaki hanım efendi seslenir “bana bir başörtüsü verin” diye… Enkazı ayıklamaya çalışanlar ise aldıkları talimatı “Başörtüsü istiyor, Başörtüsü” şeklinde arkaya doğru aktarırlar. Kökü mazide olan bir asaletin, köklü bir imanın tezahürü olan bu talebe, hiç gecikmeden “Tamam, Tamam” diye cevap gelir.  Hatta, hayatî tehlike içerisinde olup bir an önce rahat nefes alıp verebileceği bir ortama ulaştırılması gereken bir hanımefendinin bu talebi karşısında, kurtarma ekibinden “imanını seveyim ben, imanını” sesleri yükselir.

Getirilen başörtüsü ile başını bağladıktan sonra, Kurtarma ekibi “gel abla gel” diyerek hanım efendiyi enkazın altından çıkarır, tekbirlerle birlikte battaniyeye sararak sedyeye koyulan hanfendi ambulansa teslim edilir.

İşte, Müslüman Türk kadınının ana vasfı bu! İşte ailenin direği, evladı Mehmed’in, Hasan’ın, Ali’nin, Kemal’in saçına kına yakarak onu Çanakkale’ye, Sakarya’ya, Dumlupınar’a, Azez’e, Zeytin Dalı ve Barış Pınar harekatına gönderen, istikbalimizin teminatı ordumuzun insan unsurunun ana kaynağı, aile ocağımızın temel direği, analarımızın temel vasfı işte bu!

Rabbim bizi her daim öz değerlerimizle, temel vasıflarımızla yaşatsın, bizi o değerlerimizle haşreylesin.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (32)

 • Şevket Usta
  Şevket Usta
  16.02.2023 08:12

  Depremde kaybettiğimiz bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum yaralı kardeşlerimize acil şifalar yakınlarını kaybedenlere de başsağlığı diliyorum devletimize ve milletimize Rabbim bir daha böyle acıları yaşatmasın. Yardım kampanyalarla bir kez daha milletimle gurur duyuyorum bizde bu bütünlük olduğu sürece Allah'ın izniyle hiçbir kuvvet bizi yıkamaz. Ülkemizin önde gelen iş insanlarımızın ve meclisimizin yapmış olduğu yardımları Allah kabul etsin.

 • İlker Tonyalı
  İlker Tonyalı
  13.02.2023 11:43

  Bu ülkenin sağlık ekibinden tutun kurtarma ekibine, madencilerinden tutun jandarmasına, polisine, operatöründen tutun oduncusuna... herkese çok şey borçluyuz. Çok. Allah onlardan razı olsun. Çok canlar kurtardılar. Allah bir daha böyle afetler, acılar yaşatmasın.

 • Baki Edremit
  Baki Edremit
  13.02.2023 09:41

  Deprem Dünyanın doğasında var ve zaman zaman olacaktır da. Önemli olan ehil kişi ve kurumların bu binaları yapması Toki gibi kurumlar oluşturulmalı işler ehil insanlar tarafından olması gerektiği gibi yapılmalı Bütün binalar Devletin gözetiminde insan yaşamını koruyacak şekilde inşaa edilmeli. Bu kesin bir bilgidir. Aksi halde olacak olanlar belli değil mi.

 • Mehmet Ergün
  Mehmet Ergün
  13.02.2023 08:21

  Oraların şu an en çok ihtiyacı BATTANİYE ve ÇADIR. Allah yardımcıları olsun.

 • Nergis Şenay Sulutepe
  Nergis Şenay Sulutepe
  13.02.2023 08:09

  Dua etmekten başka bir şey gelmiyor elimden Allah yardımcıları olsun inşallah

 • Hülya Gayret
  Hülya Gayret
  10.02.2023 23:25

  Rabbim Ümmeti Muhammedin yardımcısı olsun inşallah. Rabbim depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet eylesin. Yaralanan kardeşlerimize de acil şifalar versin. Enkaz altında kalan kardeşlerimize yardım etsin imdat etsin.Ülkemizin ve milletimizin başı sağ olsun. İnşallah en kısa sürede bu yaraları sararız.

 • Bahattin Sevim
  Bahattin Sevim
  10.02.2023 17:54

  Çok ağır bir felaket yaşadık ,vefat edenlere rahmet dilerim ,kalanlara sabırlar.Ancak bu deprem bize çok önemli dersler vermeli.Bizi yönetenler ve devlet elinden geleni yaptı .çok gayret gösteriyorlar. Biz de onlara gereken desteği vermeliyiz.

 • Kamil Sarıadalı
  Kamil Sarıadalı
  10.02.2023 17:48

  Çok geçmiş olsun, Türkiyem. Allah beterinden saklasın. Depremin sabahından itibaren yardımlar başladı. Zaten yardımların çoğu depremden hemen sonra gitti. Bu deprem 10 ili kapsayan bir sarsıntıymış ve 1000 Yılda bir olan depremmiş, yani küçük bir kıyamet. o da bizim yüzyılımıza denk geldi. Allah sonumuzu hayretsin.

 • Galip Kırabatan
  Galip Kırabatan
  10.02.2023 12:23

  Rabbim sen yardım et devletimize zeval verme yardıma koşanlardan razı ol amin amin.

 • Serkan Divriği
  Serkan Divriği
  10.02.2023 12:18

  Yazıyı okudum ve deprem haberlerini görünce gözümden yaşlar geldi. Allahım sen bu millete acı, sen bu millete hidayet nasip et, doğru yoldan ayırma. Gerisi gelir zaten.

 • Vahit Sümenlidağ
  Vahit Sümenlidağ
  10.02.2023 12:16

  Vallahi ben oturduğum yerde çok acı çekiyorum içim yanıyor ciğerim yanıyor Allah devletimize milletimize 81 vilayetimize sonsuz teşekkür ediyorum.Allah yaralılarımıza sağlık sıhhat versin inşallah enkazdan kalanlar güzel haberleri bekleriz.Allah'tan umut kesilmez

 • Umut Naci Saran
  Umut Naci Saran
  10.02.2023 12:13

  Türk milleti, iyigünde de kötü günde de kim yanındaysa unutmaz. İyilik yapana da kötülük yapana da ziyadesiyle iade eder. Yardım yapanlardan Allah razı olsun.

 • Eyüp Çınarcık
  Eyüp Çınarcık
  10.02.2023 12:06

  Yardıma devam kardeşlerim bugün cuma diyanet camilerimizden yardım toplamalı konu çok ciddi acilen hareket etmeliyiz edrefımız düşman la dolu iç ve dış çabuk toparlanmalıyız reis her şeyin farkında millet olarak elimizden ne geliyorsa yapmalıyız hemde ivedilikle

 • Hasan Yenici
  Hasan Yenici
  10.02.2023 12:05

  Hocam ben Hataylıyım. Orada çok şiddetli sarsıntı oldu. Biz depremi yaşadık sanki daire şeklinde dönüyordu bina üç gün arabada yattık bir günde baraka gibi biryer bulduk oda çatı üzerimize aktı biz dayanırızda çocuklar elini kolunu bağlıyor.

 • Yener Doğrucu
  Yener Doğrucu
  10.02.2023 12:03

  Salgın,yangınlar,seller sonrasında büyük depremler.Peş peşe gelen bu kadar felaket. Hepsinden dersler çıkaralım. Tövbe edelip Allah a dönelim inşallah.

 • Nadir Ferhatoğlu
  Nadir Ferhatoğlu
  10.02.2023 12:01

  Hocam birlik ve berberlik Allah'ın izni ile en son depremzedenin en ufak ihtiyacı giderilene kadar devam etsin dualarımızla elimizdeki en ufak maddi imkanımızla bir toz zerresi kadar da olsa yardımlarımızla devam etsin Allah bereketini katı ile verir. Bu beraberlik ile Allah'ın izni ile kimse topum tüfeğim var diyerek bize yan gözle bakamaz afette elimiz ile durduramayız başka durumlarda adamı ezeriz biz Müslüman Türk milletiyiz Kürdüz Çerkeziz Lazız Romanız ama nihayetinde biz biriz.

 • Şahin Mehdiyev
  Şahin Mehdiyev
  10.02.2023 09:13

  Allah yardimcimiz olsun Turk kardeslerimizi korusun ölenlere Allah rahmet eylesin çok acı bi durum uyuyamaz olduk Azerbaycanda.

 • Gaye Çörekçi
  Gaye Çörekçi
  10.02.2023 08:58

  Bu acı günde Meclis Başkanı Sayın Mustafa Şentop 3 aylık maaşını afetzedelere bağışladığını duyurdu. Böyle güzel duyuruları tüm milletvekillerimizden bekliyoruz. Parti gözetmeksizin tüm milletvekillerinden. Herkes tek yürek olmalı.

 • Adnan Uzuner
  Adnan Uzuner
  10.02.2023 08:53

  Şu an Adıyaman'dan yazıyorum. Deprem anında insanlar çok korkmuştu ve o an gerçekten kurtulamayacağımı düşündüm çok çok zor bir durumdu. Allah kimseye yaşatmasın böyle bir acıyı bir daha.

 • Songül Özkan Diyarbakırlı
  Songül Özkan Diyarbakırlı
  10.02.2023 08:49

  Diyarbakır depreminde arkadaşımı kaybeden biri olarak yazıyorum ve çok ama çok acı da olsa bu depremler sonucunda öğrendiğim tek şey var: İnsanoğlunun Yüce Allah'ın kudreti karşısında Ne kadar zayıf olduğu. Para makam şan şöhret hepsi yalan, geriye kalan iki parça kefen ve akıttığımız göz yaşları ve tabii ki amellerimiz.

 • Mehmet Yiğit Kaya
  Mehmet Yiğit Kaya
  10.02.2023 08:44

  99 depreminde de benzer şeyler yaşadık , herkes seferber olup yaraları sardık. Lakin gelin artık bir çözüm bulalım bu işe ülke olarak bu sahneleri birdaha yaşamamalıyız . Bu yüzden kalıcı çözümler üretecek projeler geliştirmeliyiz . Bu iş için özellikle üniversitelerden sizin gibi profesörler toplanıp fikirler alınmalı, çalıştaylar daha çok yapılmalı, biz zaten vatandaş olarak üstümüze düşenleri yaparız. Böylece insanları evlerinde güvenle oturmalarını sağlayacak iyi projeler üretebiliriz.

 • Ruşen Alioğlu
  Ruşen Alioğlu
  10.02.2023 08:39

  AFAD ve kurtarma ekiplerine ben YAŞAM ORDUSU diyorum. Allah onlardan razı olsun. Kar kış demeden enkazdan insanları çıkarıyorlar. Özellikle Azerbaycan ve Türk Cumhuriyetlerine, Pakistan'a ve diğer ülkelere teşekkür ediyorum. Acımıza ortak oldular. 100.saatte bile canlı insan çıkarmayı başarabiliyorlar. Depremin 5.gününde ve 100.saatin sonunda Hikmet adındaki bir vatandaşımızı (sizin de yazmış olduğunuz gibi o meşhur sloganlarla, ALLAHU EKBER sedalarıyla) canlı çıkarmayı başardılar. Çok şükür!

 • Savaş Karatepe
  Savaş Karatepe
  10.02.2023 08:30

  Bu iki depremi, Van depremi ve Elazığ depremini yaşamış biri olarak söylüyorum.Bu bambaşkaydı dehşet vericiydi.Elazığ depremi alttan vurur gibiydi artçıları da dahil.Van depremi sağa sola yalpalıyordu.Bu deprem hem sağa sola yalpalıyordu, hem dairesel hareketlerle sallıyordu.Korkunç uzundu, hani bazen bir buçuk dakika çok önemsiz ya bizim için, bunu yaşadıktan sonra anladım ki her saniye çok kıymetli.Uyandık, yataktan çıktık, koştuk, çocukları aldık, dışarı çıktık ama deprem hala sürüyordu hocam

 • Ünal Taşpınar
  Ünal Taşpınar
  10.02.2023 08:27

  Bu zorlu günde bizleri yanlız bırakmayan devlet büyüklerimize, AFAD, UMKE, Emniyet, Jandarma, TSK, Diyanet, Valilikler ve bu bünyelerde çalışan ve hatta dışarıdan destek olan veya olmak isteyip de olamayan tüm kurumlara, ekiplere, gönüldaş vatandaşlarıma çok ama çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız! Bu soğukta canla başla çalışıyorlar, sabırla çalışıyorlar ve enkazdan sadece insanları değil, diğer canlıları da çıkarıyorlar. İşte dayanışma budur, işte Türkiyem budur. Hep böyle olalım lütfen.

 • Yakup Çorlu
  Yakup Çorlu
  10.02.2023 08:23

  ABD'de ve özellikle Avrupa'da THY çok önemli bir prestije sahip. Özellikle spor organizasyonlarına da zaten sponsor olmaktadır kendisi. SMS kampanyası başlatarak depreme milyonlarca dolar yardım başlatabilir bence. Gidenleri geri getiremeyiz ancak soğukta evsiz kalanlar için, yaralılar için bir nebze olsun acı dindirici, sevindirici bir durum olur böyle kampanyalar.

 • ŞABAN DAĞ
  ŞABAN DAĞ
  10.02.2023 08:19

  Ben Hatay depreminde 2 kızımı nasıl o harap olmuş evden alıp çıktım hatırlamıyorum bir çok akrabamız hayatını kaybetti güzel şehrim yerle bir oldu Rabbim kimseye yaşatmasın. Hocam inanın hala şoktayim ne yemek yiyebiliyorum ne bişey icebiliyorum nede uyuyabiliyorum çok zor Rabbime hamdolsun şükürler olsun bugünümüze. Arama-kurtarma ekibine de buradan çok teşekkür ediyoruz. Onlar olmasa işimiz çok zor olurdu. Pakistan'a da çok teşekkür ediyoruz. Hep birlikte seferber oldular. Allah razı olsun.

 • Aşır Çakmak
  Aşır Çakmak
  10.02.2023 08:04

  İnternet çekmediği için yazınızı zor da olsa okuyabiliyorum. Gaziantep Islahiye'den yazıyorum. Minderde güreştiğim arkadaşlarım enkazdan sağ kurtuldular ama hastanede iç kanamadan vefat ettiler. Ben de hasta annemi deprem anında dışarı çıkarmak için kaldırdığımda elimi kırdım ama o deprem dehşetini yaşayınca ve sözkonusu anne (insan) olunca hiçbir acı hissetmedim, kendi acımı unuttum resmen. Çünkü çok korkunç ve yıkıcı depremdi. Ben sağ çıktım ama arkadaşlarım ne yazık ki vefat etti hocam.

 • Muhsin Karatepe
  Muhsin Karatepe
  10.02.2023 07:59

  Sayın hocam sizin de vurguladığınız gibi 06 Şubat 2023 tarihinde yüzyılın en büyük depremini yaşadık. Pazartesi günü, dünyanın hatırı sayılır bir afatıyla karşı karşıya kaldık. Hem de mal ve can kaybının yoğun olduğu bir afetle... Çok geçmiş olsun. Türkiye'nin her bir yanından çok yardım geliyor ve gelmeye devam edecek. Tüm Türkiye hatta dünya tek yürek olmuş yardımlar toplanıyor gönderiliyor. Yakınlarını kaybedenlere sabır dileriz, mekanları Cennet olsun.

 • Hasan Özdemir
  Hasan Özdemir
  10.02.2023 07:52

  Saygıdeğer hocam verdiğiniz örnekler gerçekten çok etkiledi bizi. Böyle bir yazı yazdığınız ve duygularımıza tercüman olduğunuz için size ayrıca çok teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi, Hele o teyzenin BAŞÖRTÜSÜ hassasiyeti var ya! Bu nasıl kuvvetli bir iman Allah'ım! Yüce Allah'tan tüm kardeşlerimiz, büyüklerimiz ve yavrularımız için acil şifalar; vefat eden canlarımıza da rahmetler diliyorum, cennet yuvanız olsun, nurlar içinde yatın.Enkazlardan mucizeler bekliyoruz. Rabbim yardım etsin ülkemize

 • Süleyman Toptaş
  Süleyman Toptaş
  10.02.2023 07:47

  Yazmış olduğunuz gibi bu depremde bile bizi dincilikle, ALLAHU EKBER diye haykırdı diye suçlayanlar var malesef. Neyse hocam boşverin. Türk milletine geçmiş olsun. Allah, bir daha böyle afetler insanlığa göstermesin. Çok zor bir durum, çok ağır bir imtihan; ancak yaşayan, çeken bilir. Vefat eden kardeşlerimize Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Geride kalanlara sabr-ı cemil nasip etsin; güçlerini artırsın, zorlarını kolaylaştırsın, eksiklerini tamamlasın, yitiklerini buldursun. Amin.

 • Muammer Yenisoy
  Muammer Yenisoy
  10.02.2023 07:44

  Hocam yazınızı okudum, ne diyeceğimi bilemedim. O kadar üzülmüşsünüz ki siz de. Ben de üzüntünüze katılıyorum. Ne denilir bilmiyorum ama yediğimiz sıcacık yemekten, girdiğimiz sıcacık yataktan, bu acı tabloyu izledikçe utanır olduk, gözümüz yaşlı, TV ekranlarına bakıp, dua etmekten başka birşey gelmiyor elimizden, Benim Canım Güzel Ülkem başın sağolsun çok geçmiş olsun. Allah bir daha böyle acı yaşatmasın, çok zor ve çok büyük bir acı yaşadık ve yaşıyoruz. İnşallah bu deprem son olur.

 • Emre Yaprakçı
  Emre Yaprakçı
  10.02.2023 07:41

  Hala şoktayız hala inanamıyoruz hocam. Nefesimiz kesiliyor izlerken, yutkunuyoruz, kalbimiz sıkışıyor.. Bir çok yorum var gelecekte yaşanacaklar bu gibi olmasın diye, umarım bu bizim için çok çok acı bir ders olur ve ileride bu kayıpları yaşamayız. Kelimelerin bittiği noktadayız, bundan sonrası için en azından sağ çıkanlara güzel bir hayat yaşatalım demekten başka bir şey gelmiyor aklıma. Çok üzgünüz çok hocam. ALLAH BİR DAHA BÖYLE BİR AFAT YAŞATMASIN DUANIZA AMİN DİYORUZ HEP BİRLİKTE.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız