Prof. Dr. Celal ERBAY
Prof. Dr. Celal ERBAY

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Türkiye tek yürek!

 • 16.02.2023 11:04
 • (26)

Sevgili dostlar; sakın her hafta aynı konudan bahsettiğimi düşünmeyin. Gerçekten asrın e etkin ve en yaygın sarsıntısıyla karşı karşıya kaldık. O’nun iradesi olmadan, daldaki yaprağın bile kıpırdamayacağı kabullenişi karşısında Rabbimin iradesine yönelik saygıda temerrüde düşme endişesiyle “felaket” kelimesini kullanmamaya özen gösteriyorum, ama Türkiye’nin karşılaşmış olduğu bu olay, asrın felaketi olarak tarihteki yerini alacaktır.

Bir biri ardına meydana gelen bu iki büyük sarsıntı, yer-küre olarak her ne kadar 10 vilayetimizi fizik boyutta sarsıp, oradaki kardeşlerimizin mal ve can kaybına sebep olduysa da, aramızdaki gönül bağı doğrultusunda hepimizi engin ve etkin bir hüzne gark eylemiştir. Bir tek örnek vereyim; Kahramanmaraşlı bir öğrencim, stajını tamamlamış, genç avukat olarak mesleğini icraya başlamıştı… Hayatın seyri doğrultusunda staj esnasında nişanlanmış, bizim de iştirakimizle yaz tatilinde, kurulacak olan düğün alayını bekliyorlardı. Depremin ilk gününde aradığımda talebeme ulaşamamıştım. İkinci gün aradığımda Furkan’ın sesini duydum ama, ne acıki nişanlısının rahmete gittiğini öğrendim.

Elbetteki, o büyük sarsıntının aramızdan alıp götürdüğü bir tek o evladımız değildi… An itibariyle bütün bölgeden, toplam 35.418 canımızı alıp götürmüştü deprem… Rabbim he birine rahmet eylesin, geride bıraktıklarına ve bütün milletimize sabır ve metanet versin, Rabbim onlara af ve mağfiretiyle muamele edip, makamlarını alî, mekanlarını cennet kılsın inşallah.

Şu anda yaşadığımız ruh hali itibariyle her birimiz, gönlümüzün Sultanı, fiil ve davranışlarımızın şahit örneği Efendimizin, bizim ruh halimizi ne kadar güzel tanımladığını bir kere daha görmüş olduk…Aynı zamanda dünyanın en büyük sosyoloğu olan o mümtaz REHBER şöyle demişti; “Benim ümmetim, başına gelen tasa, keder ve acıyı algılamada ve ona tepki vermede, aynen bir insan vücudu gibidir. Nasılki bir dişimiz, gözümüz veya kulağımız ağrıdığında, vücudumuzun diğer organları onun acısını hissedip, onun hüzün ve kederine uykusuz kalmak suretiyle hep birlikte iştirak ederse, aynen onun gibi bir Müslümana veya bir bölgeye bir musibet isabet ettiğinde, diğer bütün Müslümanlar onun ızdırabını duyar ve onun acısına iştirak ederler.

 İşte biz de asrın en etkin bu, iki sarsıntının sebep olduğu yaraları sarmak için bütün Türkiye olarak “TEK YÜREK” olduk. En kısa süre ve etkinlikte, sarsıntının dumura uğrattığı şehirlerimize ulaşmak için devlet ve millet olarak seferber olduk. Türkiye’nin diğer 71 ilinden gelenlerle birlikte 250 bin kamu görevlisi bölgedeki çalışmalarda yer aldı.

Bununla birlikte, kamu personelinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve uluslararası yardım ekipleriyle birlikte arama-kurtarma çalışmalarına iştirak eden personel sayısı 35 bini aştı… Kurtarma faaliyetlerinin bir an önce sonuca ulaşabilmesi için bölgede; 12 bin 235 iş makinası, hastaların komşu illerdeki hastanelere ulaştırılması için 76 uçak, 121 helikopter, 26 gemi, 45 İnsansız Hava Aracı hazır bulundurulmakta.

Aynı şekilde bölgede deprem mağduru kardeşlerimize, 320 seyyar mutfakla her gün sıcak yemek dağıtılıyor. Geçtiğimiz Salı günü itibariyle yalnız Kızılay 20 milyon kap sıcak yemek dağıtmış. Dağıtılan ekmek sayısı 22 milyonu, su şişesi sayısı ise 15,5 milyonu bulmuş. Tek kelimeyle Allah devletimize zeval vermesin.

 

İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZ!

Bütün bunlara rağmen “meşe çakalsız olmaz” misali elbetteki birtakım aykırı söz ve davranışlar olacak… Biz can derdindeyken, yıkılan hanelerin sönen ocakların ihyası yolunda mahzunlaşan gönüllerin üzerinde yoğunlaşan keder bulutlarını dağıtmakla meşgulken bazıları da SPK önünde siyaset yapacak, öğrencilerimizi kışkırtarak, halkımızı devletine karşı tahrik ederek, ihyaya yönelik canla başla yürütülen faaliyetleri sabote etmeye çalışacak.

Ama hiç kimsenin şüphesi olmasın; bu millet, karşılaşmış olduğu felaketten ikbal devşirmeye çalışanları asla unutmaz ve onlara yapmış oldukları bu densizliğin hesabını en ağır bir şekilde sorar.

Bir de, devlet ve millet el ele verip mağdur kardeşlerimizin “konteynır kent seferberliği” içinde iskan ve barınma zorluklarını gidermeye yönelik canhıraş bir şekilde gayret ederken, bu anlayış, milletin başına gelen bu felaketten gelecek devşirmeye yönelik hiç sözü sohbeti edilmediği halde “SEÇİM” sözcüğünü yoğunlukla kullanmaya başlamış durumda. Kısacası millet can derdinde onlar ise “kasap” misali et derdinde.

Ama bilmiş olsunlarki MİLLET öyle demiyor.

İKİ DEVLET, AMA BİR MİLLET OLMANIN FARKLILIĞI

İki büyük depremin ardından uluslararası yardım statüsünde ilk aynî yardım kafilesi kardeş Azerbaycan’dan gelmişti. Yardım tırlarından birinin şöförü, sanki tarihe tercümanlık yapıyordu… Gümrük kapısından giriş esnasında sormuşlardı ona: “Niçin geldiniz Türkiye’ye” diye… O da, cevap vermişti, adeta zaman geri dönmüş, orada dinelmiş ve dile gelmişti; “Ömer ağabeyimizin, Ömer Halisdemir’in borcunu getirdik… Kazım Karabekir başkumandanımızın borcunu getirdik. Biz buraya yardım getirmedik. Biz vatanın borcunu getirdik.

Biz bir ananın bir babanın çocukları olarak geldik buraya. Biz orada içimiz yandı. Sabaha kadar kimse uyumadı evlerinde. İnşallah bu da geçer, bunu da atlatırız. Düşmanlarımız sevinmesin. Başın sağolsun Türkiye.”

Bunları duyduktan sonra “Karabağ”da ne işimiz vardı” diyenler, utanacaklar mı acaba? Hiç zannetmem… Ama onlar ne derse desin; biz bir millet iki devletiz.

HEP BİRLİKTE ŞAHİT OLDUĞUMUZ MUCİZE

Depremin dokuzuncu günüydü… Antakya ilçesi Cebrail Mahallesindeki Murat Apartmanının enkazında bir baba ile kızına sağ olarak ulaşılmıştı…Uzun gayretler sonucu önce baba kurtarılmış, ardından da kızı Fatma… Fatma, enkazdan tam 209 saat sonra çıkarılmıştı… Fatma, enkazdan çıkarılırken varlık aleminin dikkatini çekercesine, değişmeyen mutlak hakikate bağlı olduğunu, “Eşhedü en la İlahe İllalah ve eşhedü enne Muhammeden abduhü ve resuluhu” şehadet cümlesiyle birlikte bu gerçeği bir kere daha bütün dünyaya haykırmıştı.

Bu kadar sözden sonra, nasib olursa yarın, öbür gün Hatay’da olacağım. Haftaya müşahedelerimi sizlerle paylaşacağım.

Rabbim milletimizi, vatanımızı ve devletimizi her türlü tehlikeden korusun. Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (26)

 • Ferdi Akyürek
  Ferdi Akyürek
  22.02.2023 05:47

  Çok büyük acı yaşadık hocam, hele ki deprem bölgesinde olanlar zaten kendine gelemez herkesin psikolojisi bozulmuş durumda artık kaç tane atlatıcaz böyle depremleri bilmiyorum Allah herkesin yanında olsun kimseye bir şey olmasın. Hocam gerçekten eski binaları yeniden inşa edelim hatta inşa ederken gerekirse japon mühendisleri çağıralım, bilim adamlarına kulak vererek bilimsel verilerle gidelim. Neden aponya'da deprem oluyor hiç binalar yıkılıyor? o kadar da katlı binalar var, bunu araştıralım.

 • Raşit Alioğlu
  Raşit Alioğlu
  22.02.2023 05:17

  Çok teşekkür ediyorum hocam değerli katkılarımızla ötürü. Deprem artık ülkemizin bir gerçeği, bundan kaçış yok. Deprem ülkesiyiz ve iç içe yaşıyoruz depremlere. Muhtemelen bundan sonra da yaşamaya devam edeceğiz. Önemli olan DEPREM DİRENÇLİ EVLER, BİNALAR YAPMAK VE TEDBİRİMİZİ ALMAK. Ve tabii ki de DUA ETMEK, BİRLİĞİMİZİ KORUMAK, DAYANIŞMA İÇİNDE YER ALMAKTIR. Kalın sağlıcakla hocam. Hepimizin başı sağ olsun.

 • Cahit İNAN
  Cahit İNAN
  22.02.2023 05:09

  Allah'ım! Yıkıntı altında kalmaktan sana sığınırım, yüksek yerden düşmekten sana sığınırım. Çok korkutucu bir deprem yaşadık Antakyada herkese perişan hava gene yağmurlu ve soğuk hepimize geçmiş olsun.

 • Mecit Şentürk
  Mecit Şentürk
  22.02.2023 04:59

  Hepimizi yasa boğdu bu deprem. 90 saniye süren bir depremdi. Allahım nasıl bir acı yaşadık nasıl iyileşeceğiz eskisi gibi bilemiyorum. Bir daha yaşamamak dileğiyle. Allah beterinden korusun Geçmiş olsun hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum Yaralılara acil şifalar diliyorum.

 • Mehmet Emin Demirci
  Mehmet Emin Demirci
  21.02.2023 09:24

  Değerli hocam çok zor günler, haftalar geçirdik ve halen de geçiriyoruz. Dün de 2 büyük deprem yaşadık Defne ve Samandağ'da. Şu an herşey gerçekten o kadar zor ve o kadar üzücü ve acı ki sanki bu bir rüyaymış ya da ölmüşüz de hayatı ekranlardan izliyormuşuz gibi geliyor inşallah bu kadar büyüklükte başka hiç deprem olmaz bundan böyle. Dua edelim hocam.

 • Nurettin Şimşek
  Nurettin Şimşek
  21.02.2023 09:20

  Allah beterinden korusun enkaz altındakileri de sağ bir şekilde ailesine kavuştursun Rabbim. Çok büyük geçmiş olsun Türkiyem. Sadece bir gün, iki gün değil, HER GÜN TEK YÜREK OLALIM.

 • ÖKKEŞ ONUR
  ÖKKEŞ ONUR
  21.02.2023 09:17

  HOCAM BU KOLAY BİRŞEY DEĞİL YA DÜN BİR AMCA CEBİNDE BİSKÜVİT TAŞİYORMUŞ COCUKLARINA VERECEKMIS BILIYORSUNUZDUR ZATEN O TANIMADIĞIMIZ AMCA İÇİN BİLE 1 SAAT İÇİM İÇİM AĞLAYAN İNSANLARIMIZ OLDU. HİÇ AKLIMIN UCUNDAN BİLE GEÇİRMEMİŞTİK ALLAH SABIR VERSİN

 • Begüm Fincancı
  Begüm Fincancı
  21.02.2023 09:13

  Allah'ım sen enkaz altında kalan insanlarımıza sabır ver onların nefeslerini arttır, dayanma gücü ver. Tsunamilerden de koru Rabbim. Amin

 • Albert Driaj
  Albert Driaj
  21.02.2023 09:04

  Rabbim hepinizi korusun hocam, şehitlerimize rahmet eylesin sizleri, ailenizi, Türk halkını korusun kollasın dualarımız sizinle Allaha emanet olun. Arnavutluk'tan yazıyorum, sizden ve birkaç okul arkadaşım dışında Türkiye'den hiç kimseyi tanımıyorum ama hepiniz bizim canımız ciğerimsiniz Allah yardım etsin hepinize. Böyle tek yürek olduğunuz sürece ve kenetlendiğiniz sürece büyük acıları da atlatacaksınız inşallah. Dua ediyorum sizlerle.

 • Ruşen Alioğlu
  Ruşen Alioğlu
  21.02.2023 08:52

  Allah bir daha yaşatmasın böyle bir acı hocam. Bir tane Türkiye var birbirimize kenetlenme zamanı sım sıkı sarılıp bunun da altından kalkacağız inşallah. Allah'ın izniyle tüm bu travmaları atlatacağız. Yeter ki birliğimiz, dayanışmamız hep güçlü olsun. Tıpkı TEK YÜREK olduğumuz gibi. Hepimizin başı sağ olsun. Dün de iki müstakil deprem oldu ve büyük bir fay hattı kırılmış oldu. İnşallah bir daha olmaz bu bağımsız veya artçı sarsıntılar. Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum

 • Salih Okuyucu
  Salih Okuyucu
  21.02.2023 

  Ülkemiz bir deprem ülkesi neredeyse her yerden fay hattı geçiyor başka illere göç etmek, başka bir yerlere gitmek birşey değiştirmeyecek. İzmir depreminde ölen insanları görünce canımız yanıyor her türlü canımız yanıyor onun yerine binaları baştan düzgün bir şekilde Japonya'nın yaptığı gibi kendi ülkemize uygun bir şekilde uygulamalıyız yoksa çok zor. Allah’ım senden başka bir ilah,daha büyük bir güç yoktur. Sen bu vatanımızdan merhametini esirgeme Allah'ım.

 • Çorumlu Emrah
  Çorumlu Emrah
  20.02.2023 23:55

  Hocam TEKYÜREK kampanyası ve Evim Yuvan Olsun gibi buna benzerlerini ilk günden beridir böyle bir kampanyaları bekliyordum.Bölgedeki dostlarımdan ihtiyaçlı çıkmamıştı.Şimdi kampanyaya 4 ay bedelsiz tam donanımlı boş bir tane evimle katıldım. Bu 4 ayı daha da fazla uzatabilirim. Allah milletimize ve devletimize başka zevaller vermesin. Milletimizin başı sağolsun.TÜM HALKIMIZA ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN.

 • Orhan İlimdar
  Orhan İlimdar
  20.02.2023 23:50

  Başınız sağ olsun kardeş ülke Türkiyem.Allah korusun sizleri yüreğimiz sizinledir, kardeşlerimiz!

 • Pars Asiltürk
  Pars Asiltürk
  20.02.2023 23:47

  Kahramanmaraş depreminden sonra kendimi burada buldum. Milletmizin başı sağolsun. Hepimize geçmiş olsun. Vefat edenlere Allah rahmet eylesin. G

 • Süleyman Fatih Ulus
  Süleyman Fatih Ulus
  20.02.2023 23:44

  Allah'ım sen koru bizi Ya Rabbim kaçıp kurtulma şansımız hiç yok binalar anlık yerle bir oluyor böyle durumlarda. Deprem büyük, sarsıtıcı. Bazı evler karton gibi dağılıyor. Kıyamet gelmeden önce halimizi düzeltelim Rabbimize gönülden boyun eğip güzellikle kulluk edelim. Başımız sağ olsun Rabbim rahmet eylesin.

 • Veli Emre Sürmeneli
  Veli Emre Sürmeneli
  20.02.2023 23:35

  Evet millet tek yürek oldu hocam. 1999 depremine kıyasla 6 Şubatta böylesine büyük bir depremde hiç acizlik göstermeden işini yürüten devletimize Allah güç kuvvet versin Aradaki fark kıyas dahi edilemez

 • Jale Kemaneci
  Jale Kemaneci
  20.02.2023 23:13

  Bu hava şartlarında ellerinden gelenin en iyisini yaptı devletimiz. Her saniye yavaşlatmak isteyen muhalefe rağmen. Olmaz olsun boyle muhalefet. Yazıklar olsun.

 • Ebrar Mutludağ
  Ebrar Mutludağ
  20.02.2023 23:10

  Gardaş Azerbaycan gelmiş, sahra hastanesi açmiş,, 23 kişilik ekip göndermiş,, yığınla ilaç getirmiş,, tabibler birliği denen hain örgüt ortada yokk,, nerde bu vatansever ulusalcı doktorlar,, inlerinine mi saklandılar yoksa.

 • İbrahim Karadaş
  İbrahim Karadaş
  20.02.2023 23:09

  Sismik İzolatör kolonlara takılması zorunlu olsun lütfen destek olun kimse ölmesin eski ve yeni binalara Sismik izolatör kolonlara takılması zorunlu olsun

 • Numan Taş
  Numan Taş
  20.02.2023 23:07

  Cok gecmis olsun Türkiyem afad ve kizilaya yardimlarin devam etmesi gerekir, hepbirlikte Devletimizin yaninda olmaya devam etmeliyiz.

 • Şahin Esentepe
  Şahin Esentepe
  20.02.2023 23:05

  Afad ve Kızılay a bağışların devamı gerekir. 11 şehirden bahsediyoruz. Milletvekilleri en az 3 maaş tutarı bağış yapmalıdır ve yapanlardan Allah razı olsun. Herkes elini taşın altına koymalıdır. Küçükte olsa elele verirsek bu yardımlar büyür.

 • Misafir Kalemşör
  Misafir Kalemşör
  20.02.2023 23:03

  Hatay Belediye Başkanı niye tutuklanmıyor? Kentsel dönüşümü engelleyip bir de miting yapan bu adam değil miydi? ranta karşı durduk deyip rönesansı inşaatın sahibini idealist diyen bu adam değil mi? hiç mi suçu yok. umarım ölümüne sebep olduğu insanların vebalini nasıl ödeyeceğini düşünür. aşağıdaki yorumlara bakınca Suriyeli ve Afganlardan bahsedilmiş. Siz nasıl insanlarsınız? bu ülkede ingilizler, almanlar vb bir çok ülkenin insanı da yaşıyor. onları da gündeme getirsenize; yoksa ....

 • Bahattin Altın 22
  Bahattin Altın 22
  20.02.2023 22:59

  Sayın yazar ülke tek yürek olmuş durumda. Herkes tek yürek. Hükümet milletine yardıma konsantre olmuş durumda.Muhalefetin derdi hükümetin konsantresini bozup başka işlerle uğraştırmanın peşinde.Bırakında hükümete yardımcı olun.Böyle durumda bari muhalefet olmayın.Bu kırizden de bu hükümetten başkasının çıkması zaten çok zor.

 • Kamil Sarıadalı
  Kamil Sarıadalı
  20.02.2023 22:51

  Asrın en büyük depreminin üstesinden ancak Dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gelebilirdi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a Devletimize Sayın Devlet Bahçeli'ye Allah sağlıklı uzun ömürler ihsan etsin Allah başımızdan eksik etmesin.

 • Davut Tarlabaşı
  Davut Tarlabaşı
  20.02.2023 22:49

  Adıyaman’da 12 gece enkazlarda, umut bekleyenlerin yanında, soğuk sokalarda, çadırların yanında, parklarda, köylerde, mezralarda insanların acı dolu çığlıklarını dinledim. Ağladık ve sarıldık birbirimize. Ben hayatımda bu kadar sarsılmadım. Bu zelzeleyi ölene kadar unutamayacağım

 • Azer Abdurrahman
  Azer Abdurrahman
  17.02.2023 17:36

  Ellerinize sağlık hocam. Milletimizin başı sağ olsun. Vefat edenlerin mekanı cennet olsun sağ kalanlara Allah sabır versin cok geçmiş olsun. Bizim tek vatanımız iki devletimiz var derdiniz derdimiz sevinciniz sevincimizdir. Bu her daim böyle olacak.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız