Prof. Dr. Celal ERBAY
Prof. Dr. Celal ERBAY

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Çanakkale geçilmez!

 • 23.03.2023 10:03
 • (13)

SEVGİLİ dostlar; bundan tam 108 yıl önceydi… Aylardan Mart… Mekan Gelibolu sırtları ve Çanakkale boğazıydı… Dünyanın en kesif ordularının saldırıyordu dördü beşi… Hem de yol bulup geçmek için Marmara’ya, bilemezsiniz kaç donanma ile sarılmışlardı ufacık bir karaya…

Sanki, büyük bir emperyalist ittifak kurulmuş, etkin-yaygın bir vahşet uğruna, eski dünya yeni dünya bir araya gelmiş, çehreler başka, lisanları farklı, derileri rengarenk; kimi hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela olan o güruh Çanakkale'de, Tevhid Kahramanı, yer yüzünde mazlumun tek savunucusu olan Mehmetçiğin karşısına dikilmiş onu boğmak istiyordu.

Taun’a bile zül sayılan bu rezil istila, mehmedciğin karşısında aylarca durup karnındaki esrarını kusmuştu… O kadar ki, top tüfekten daha sık gülleler yağdırıyordu gökyüzü... Ama o kahraman orduya bak ki bu tehdide gülüyordu… O kadar ki; ne hasmından siniyor, ne de sığınmak için çelik tabyalar ve sığınaklar istiyordu… Hiç alınır kalemiydi, onun göğsündeki kat kat iman.

Hatta, “Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer. Ama "Kahraman orduyu seyretti ki bu tehdide güler.Zira  “devlet-i ebed, müddet” mefkuresine yönelik onun göğsündeki kat kat imandan müteşekkil olan o kale, bizzat Yaradan tarafından eşsiz bir şekilde, en muhkem haliyle koruyucu kale olarak inşa edilmişti. Hiçbir kuvvet onu devre dışı bırakamazdı. İşte Mehmedciğin şahsında pratiğe yansıyan, onun göğüs kafesinde varlığı kabul edilen bu iman kalesine, Yaradan’ın “ebedi serhaddi” denilmiş, bizzat Yaradan tarafından da, Mehmedciğin şahsında tecelli eden, bu cesaret, şecaat ve kahramanlık kaynağı “iman kalesi”ne, “o, benim sun’u bedi’im=(eşsiz eserim), onu çiğnetmem” denilmişti.

O kadar ki, Mehmedcik; iman ve şecaatinden almış olduğu güç ve kuvvetle, Çanakkale örneğinde olduğu gibi cepheden cepheye koşmuş, Kosova’da, Mohaç’ta, Ridaniye’de, Çaldıran’da, Anafartalar’da, Sakarya’da bu topraklar için toprağa düşmüş ve bu uğurda akan kanıyla bastığı yerleri sulayarak oraları vatana dönüştürüp, milletinin namusunu çiğnetmemiş, bayrağını yere düşürmemiş, milletinin onur ve izzetini hep ucalarda tutmuştu.

Ey güneş misali, bir Hilal uğruna batıp ebediyet yolculuğuna çıkan Yiğit! Sen ne kadar büyüksün ki, Yedi Düvel’e karşı akan kanın zalimin hevesini kursağında koyup kurtardı Tevhid’i… Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın… Gel, seni tarihe gömelim desem, sığmazsın… Senin, yeryüzünde sona erdirdiğin zulüm, örnekleyip etkin kıldığın insanlık ilkeleri, dünyada yaygınlaştırdığın adalet uygulamaları o kadar çok ki; bunların hepsi yazılsa onları kitaplar almaz… Şimdi seni ancak ebediyetler sonsuzluk alemi, kuşatıp huzura erdirebilir.

Sen ki; son ehl-i salibin, o azgın empertalist birlikteliğin , Müslüman Türk milletini yok etmeye yönelik teşebbüs ve hamlesini kırarak, Doğu’nun en sevgili Sultanı Selahaddinî Eyyubi’yi ve Kılıç Arslan’ı kendine hayran bıraktın.

Sen ki; İslamı kuşatmış boğuyorken hüsran, demirden bir çember misali, o etkin kuşatmayı göğsündeki imanla kırıp parçaladın.

Sen ki; asırlara gömülsen taşacaksın… Sen bu halinle ufuklara sığmazsın, bu yönler, bu cihetler dar gelir sana, seni kapsayıp sınırları içine alamazlar.

Ey şehit oğlu şehit, isteme benden Makber… Çünkü sen bu halinle Bedrin arslanları kadar şan ve şerefe ulaştıktan sonra benim, seni kucaklayıp huzur ve mutluluğunu “vel’ba’su ba’del mevt”e kadar canlı tutacak bir mekanı hazırlayıp sana sunmam imkansız. Zaten buna gerek de yok. Zira seni sarıp sarmalayıp bağrına basmak üzere bekleyen Hz. Peygamber var.

Bu haliyle Çanakkale savunması, mü’min ve muvahhid Anadolu insanı’nın ruh ve manasını, öz iradesine hakim kılan, onu faziletinin zirvesine taşıyan ve nihayet bu aziz yurdu, ebedî olarak bize vatan kılan bir aktivitenin adıdır.

O kadar ki; bu millet  Çanakkale’de, Yedi Düvel’e “dur” diyerek,  özgürlüğünü muhkemleştirdiği gibi milletimizin geçmişte sahip olduğu, mazinin hamaset ve azametini güncelleyerek, bu aziz milleti öz değerleriyle, “kökü mazide olan bir ATî” olarak  bütün dünyaya bir kere daha ilan etmişti.

İşte, Çanakkale’yi geçilmez kılan ve bu gün itibariyle sosyal realitenin “Çanakkale Ruhu” diye adlandırdığı bu ruh ve mana bütünlüğü, bizi canlı tutan, birbirimizle kaynaştırıp bütünleştiren, kendimiz için istediğimizi diğer kardeşlerimiz için de isteme erdemliliğine erdiren değerler bütünlüğümüzün taa kendisidir.

Biz, bugüne kadar karşılaştığımız her sıkıntı ve zorluğu, kısaca “Çanakkale Ruhu” diye adlandırdığımız bu değerler demetine sığınarak aştık. Bu değerler sayesinde, sıkıntılarımızı geçici kılıp huzurlu günlere kavuştuk. Bundan 108 sene önce, karşılaştığımız  o büyük sıkıntılar karşısında, millet olarak nasıl omuz omuza vererek imkansızı başardıysak, yine aynı ruhla, “Biz birlikte Türkiye’yiz” anlayışı içerisinde, 6 Şubat’ta karşılaştığımız asrın felaketinin de üstesinden geleceğiz inşallah.

Hal böyleyken, seçim sürecine girdiğimiz şu günlerde, adı “Millet İttifakı” olan bir siyasî birlikteliğin Cumhurbaşkanı adayının, Çanakkale’de bu milleti çökertmeyi hedefleyen Yedi Düvel’in, 108 sene önce başaramadıklarını, günümüzde başarabilmek için tetikçi olarak kullandığı  ve tek özelliği bu aziz Milletin şehitler kervanına şehit katmak olan PKK terör örgütünün TBMM’ne düşen gölgesiyle 18 Mart Cumartesi günü görüşeceğini ilan etmiş olması, millet nezdinde “Çanakkale Ruhu” nu zedelemişti. Nitekim pratiğe yansıyan tepkiler doğrultusunda görüşme takvimi değiştirilmiş, daha sonraki günlerde taraflar TBMM çatısı altında görüşmüş, nihayetinde kanaatlerini kamuoyu ile paylaşmışlardı.

Bu doğrultuda dikkat çeken husus “Millet İttifakı”nın Cumhurbaşkanı adayı, bütün sorunların TBMM çatısı altında görüşülüp çözülebileceğine yönelik kabullenişine vurgu yaparken, PKK terör örgütünün TBMM’deki gölgesinin müşahhas görüntüleri, sokakta dillendirdikleri söylem ve arzu demetlerini artık Meclis çatısı altına taşıyabilecekleri umudu içerisinde etrafa gülücükler saçıyorlardı. O kadar ki, gölgenin uzantıları müşahhas şahsiyetler tarafından, bebek katili terörist başının bile serbest bırakılmasına yönelik yaygın söylemlerinin  gündeme taşınacağı günlerin gelip çattığı dillendirilmeye başlanmıştı. Nasıl olsa “Millet İttifakı”nın Cumhurbaşkanı adayı, TBMM’ni her türlü sorunların görüşülüp tartışılacağı yer olarak ilan etmişti.

Bu güne kadar karşılaştığı her sıkıntıyı “Çanakkale Ruhu” ile aşan bu aziz millet, inşallah önümüzdeki seçimlerde  yine “Çanakkale Ruhu” ile hareket edecek, dış emperyalist birlikteliklerin uzantı ve işbirlikçisi oluşum ve gölgelere göre değil, ruh ve mana bütünlüğü içerisinde, değerleriyle bütünleşmiş, o değerler demeti doğrultusunda sadakatini ortaya koymuş millî karakter ve şahsiyetlerin öncülük ettiği yerli ve millî oluşumların önünü açarak devletimizin istikrarı doğrultusunda  Millet İradesi’ni ortaya koyarak, emperyalist birlikteliğin yerli işbirlikçileriyle birlikte üretmeye çalıştıkları sıkıntıların hepsine millet iradesi son verecektir inşallah.

Her birinizin Ramazan ayını kutlarken Çanakkale Deniz Zaferinin 108. yıl dönümüne kavuşmanın mutluluğu içerisinde, bize bu şanlı zaferi armağan eden bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (13)

 • İlkay Serinsu
  İlkay Serinsu
  28.03.2023 07:10

  14 Mayıs seçimlerini ben aynen Çanakkaledeki gibi Kurtuluş Savaşına benzetiyorum. FETÖ, YPG, PYD, HDP, Batı, PKK, ABD ve destekçilerini ilkönce sandığa gömmek, sonra da ülkeden kovmak lazım. Böyleleri yüzünden güzel ülkeme yazık oluyor.

 • Süleyman Toptaş
  Süleyman Toptaş
  27.03.2023 07:35

  İslam için, Tevhid için, Osmanlı için, Türkiye için ve yer yüzündeki tüm müslümanların huzur ve sükunu için savaşanlara, canından geçenlere, savaşıp hayatta kalanlara, savaşamayıp savaşmayı içinden geçirenlere, dua edenlere, dualarından mahrum bırakmayanlara, yardım edenlere, eserleriyle ve şiirleriyle destanlar yazanlara SONSUZ TEŞEKKÜRLER İLETİYORUM. İyi ki sizinle aynı yoldayız. Umarım bütün savaşları TÜRKİYE ve Kardeş Ülkelerimiz kazanır Sizi özlemle anıyoruz

 • Onur Bulam
  Onur Bulam
  27.03.2023 07:31

  Ne güzel söylemiş merhum milli şairimiz: Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl! Kahraman ırkıma bir gül... ne bu şiddet bu celâl? Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl, Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl.

 • Hasan Özdemir
  Hasan Özdemir
  27.03.2023 07:29

  Hocam yazınızı okurken bile tüylerim diken diken oldu ve çok duygulandım. Allah bize, bu Anadolu topraklarına bir daha böyle feci savaşlar yaşatmasın diye dua ediyorum. Allah vatanını seven o güzel kadın, erkek, çocuk şehitlerimizin mekânlarını cennet etsin. İyi ki yaşıyoruz, iyi ki düşmanlarımızı yendik. Allah'ım ne şanslıyız biz ya! Ne güzel şehitlerimiz ve vatanımız varmış, yoksa yok olur giderdik.

 • Veli Akarsoy
  Veli Akarsoy
  27.03.2023 07:26

  İşte bu vatan böyle zorluklarla kazanıldı ki biz burada savaşsız bir şekilde huzur içinde yaşayalım diye. Allah'a sonsuz şükürler olsun ki Çanakkale Savaşı'nı ve diğer savaşları kazandık. Allah şehitlerimizden bin kere razı olsun.

 • Zeynel Kurtbasan
  Zeynel Kurtbasan
  27.03.2023 07:23

  Hocam, o gün Çanakkale'de Seyit Onbaşı sadece bir mermi taşımadı, bir milletin kaderini taşıdı sırtında. O ne güzel bir askerdi!!!

 • Berkay Kandemir
  Berkay Kandemir
  27.03.2023 07:21

  108 sene önce Cumhuriyetimizin ilel ebed var olması için ve Bayrağı için, dini için, kimliği için, toprağı için, insanı için savaşan BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİ MİNNETLE, ŞÜKRANLA YAD EDİYORUZ. ALLAH RAHMET EYLESİN HEPSİNE.

 • Cengiz Kartaltepe
  Cengiz Kartaltepe
  27.03.2023 07:18

  Ezan oldum dinmedim, Bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim, adım Müslüman, soyadım Türk benim. Şehit olan tüm askerlerimizi ve komutanlarımızı saygıyla anıyoruz, Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun, nurlar içinde yatsınlar. Hepsinden Allah razı olsun. Biz hâlâ bu toprakların üstünde yaşıyorsak onların sayesinde.

 • Aslı Kocabay
  Aslı Kocabay
  27.03.2023 07:02

  Unutmayın güçlü tüfeklerimiz, güçlü toplarımız olmasa bile bizim kahraman askerlerimiz ve kahraman halkımız var. İyi ki bu toprakların evladıyız!

 • Mert Dalamanlı
  Mert Dalamanlı
  27.03.2023 06:51

  Hani bir söz vardır ya: Can verilen topraklardan asla vazgeçilmez. Dünya o gün bir kahraman ordu seyretti ve tabii o orduyu yöneten kahraman bir komutan seyretti. Mustafa Kemal Atatürk. Çanakkale'de büyük başarılar elde eden komutanımıza, komutanlarımıza, zafer kazanan asker ve sivil vatandaşlarımıza, dünyanın dört bir yanından gelen ve canından geçen şehitlerimize buradan yorumumla şükranlarımı sunuyorum. Yüce Rabbim rahmet eylesin. Ne güzel yazmışsınız: Biz, kökü mazide olan bir milletiz.

 • Raşit Ahıskalı
  Raşit Ahıskalı
  27.03.2023 06:41

  Dedelerimiz, şehit ve gazilerimiz 108 sene önce bizlere nasıl da güzel VATANIMIZI bırakmış saygıdeğer hocam! Onlara sonsuz minnet borcumuz var. Bütün duyguları bir arada yaşıyoruz: acı, gözyaşı, dua.... ama aynı zamanda Çanakkale zaferi sebebiyle müthiş bir gurur, sevinç... her bir zerremle, her seferinde kalbimin en derin yerinden, en samimi ve en coşkulu bir şekilde rahmet okuyorum şehitlerimize, asker ve komutanlarımıza. İyi ki savunmuşlar bu güzelim Vatanı. Onlar olmasaydı halimiz ne olurdu!

 • Ruşen Alioğlu
  Ruşen Alioğlu
  27.03.2023 06:36

  Evet, aynen öyle. Bu millet Çanakkale’de 7 düvel dünyanın kaç bucak olduğunu ve Türk milletiyle, Cumhuriyet ile, Osmanlı torunları ile başa çıkılamayacağını gösterdi ve onlara "DUR!" diyerek bağımsızlığını pekiştirdi. Topraklarımızın tek karışına göz dikenin gözünü oyar, şanlı al kırmızı Bayrağımıza uzanan elleri kırar, değerlerimize dil uzatanların dilini koparırız. ÇANAKKALE GEÇİLMEZ. Çanakkale savaşında ölen komutanlarımız ve cesur askerlerimize ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANLARI CENNET OLSUN.

 • Mehmet Ergün
  Mehmet Ergün
  27.03.2023 06:30

  Sizin de yazdığınız gibi, inşallah milletimiz ÇANAKKALE RUHU ile hareket edecek önümüzdeki seçimlerde de. Masada görünmese bile şimdiden özerklik sözünü aldığı HDP ve destekçilerine bu necib milletimiz fırsat vermeyecek ve şehitlerimiz mezarlarda rahat uyuyacaklardır inşallah. EZAN DİNMEZ, BAYRAK İNMEZ ,ŞEHİTLER ÖLMEZ, VATAN BÖLÜNMEZ.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız