Prof. Dr. Celal ERBAY
Prof. Dr. Celal ERBAY

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Peki Kılıçdaroğlu kimin adayı?

 • 30.03.2023 11:26
 • (14)

Sevgili dostlar; geçtiğimiz Pazartesi günü itibariyle 14 Mayıs 2023’de yapılacak olan Başkanlık seçiminde Cumhurbaşkanı adaylarının Yüksek Seçim Kurulu’na başvuru süreleri sona erdi ve YSK Başkanı sayın Ahmet Yener Cumhurbaşkanı adaylarının Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve Sinan Oğan olduğunu kamu oyuna duyurdu.

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakının adayı. Nitekim Ak Parti ve MHP parti gurupları, ayrı ayrı grup kararı alarak Cumhurbaşkanı adaylarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu YSK’ya bildirdiler.

Mecliste grubu bulunmamaları sebebiyle Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ı, her birini ayrı ayrı, 100 bin vatandaşımız müşterek imzalarıyla aday gösterdiler. Kemal Kılıçdaroğlu ise, her ne kadar formel olarak almış oldukları grup kararıyla CHP ve İyi Parti Grupları aday gösterdi iseler de, başta HDP olmak üzere Kılıçdaroğlu’nun adaylığını sahiplenenlerin sayısı bihayli kabarıktı.

6’lı Masa’nın kendi adaylarını belirlemeleri esnasında sergilemiş oldukları ayak oyunları karşısında HDP’nin takip ettiği süreç dikkat çekici idi. Başlangıçta HDP, kendi adayı ile seçime gireceğini açıklamış ve dikkatli bir şekilde 6’lı Masa’yı seyre koyulmuştu.

Devletin “son terörist kalıncaya kadar harekata  devam edeceğiz” açıklamasıyla birlikte, pratikte vatanın bütünlüğüne milletin birlik ve dirliğine kasdeden teröristleri sınır ötesinde olsa bile takip edip etkisiz kılmaya yönelik devam eden devletin ciddiyeti karşısında KANDİL’den beklenen haber gelmişti. Nitekim bizzat PKK elebaşı Mustafa Karasu “son terörist kalıncaya kadar harekata  devam edeceğiz” diyenleri durdurmamız lazım diyerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemiş ve HDP’ye “Millet İttifakı ile ortak hareket edin” talimatını vermişti.  Diğer iki elebaşısı Duran Kalkan, Murat Karayılan da onu desteklemişlerdi.

Ve nihayet masanın altında saklı tutulan HDP’nin etkinliği masanın üstüne abanıp, ayan beyan su yüzüne çıkınca masanın sakinleri arasında meydana gelen depresyon, yine dış aktörlerin araya girmesiyle yatıştırılmış ve 6’lı Masa, 6 Mart’ta Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklanmasıyla birlikte daha etkin bir tavır sergileyen Kandil, peş peşe yayınladığı videolarda adeta Kılıçdaroğlu’nun fahri rehberi olmuştu. Süreç şöyle devam etmişti; 8 Mart 2023’de Demirtaş, 6’lı Masa’yı sallayan Akşener’e parmak sallayan bir mektup göndermişti. Bunu müteakiben 12 Mart 2023’de PKK’nın Kandil’deki elebaşısı Mustafa Karasu’dan HDP’ye “Kılıçdaroğlu için gerekeni yapın” talimatı gitmişti.

Bu doğrultuda 18 Mart 2023’de, hem de Çanakkale Ruhu’nun dünyaya arz-ı endam edişinin yıl dönümünde, HDP’nin 27.09.2021 tarihli tutum belgesi Kılıçdaroğlu’nun önüne konulmuş ve böylece müteakip günlerde gerçekleşecek olan HDP-Kılıçdaroğlu görüşmesi öncesi, sayın ADAY’ın HDP’nin temel kabullenişlerini bellemesi hususunda kendisine yardımcı olunulmuştu.

Nitekim 20 Mart 2023’te TBMM çatısı altında HDP-Kılıçdaroğlu görüşmesi gerçekleşmiş, HDP heyeti Cumhurbaşkanı adayından, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı sıfatıyla “bütün sorunların TBMM çatısı altında çözülebileceği” sözünü aldıktan sonra 22 Mart 2023 tarihinde, Kılıçdaroğlu lehine HDP olarak Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik aday çıkarmayacaklarını iç ve dış kamuoyuna ilan etmişti. O kadar ki, gelmiş oldukları noktada Kandil’in elebaşlılarından PKK’lı Dursun Kalkan 23 Mart 2023 günü, “6’lı Masa’nın önünün açıldığı” şeklinde bir açıklama yapma zorunluluğu duymuştu.

Böylece HDP, 6’lı Masa’nın vaktiyle görünmeyen, ama şimdi varlığı aleniyet kazanan bir ortağı olarak, masanın diğer bileşenlerinden daha etkin bir şekilde, 6’lı Masa’nın değil de sanki sırf kendi adaylarıymış gibi sayın Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi için çalışmaya başlamış durumdalar.

DİKKAT ÇEKEN BİR HUSUS!

HDP’nin ADAY’A yönelik çalışmaları yalnız yurt içinde değil, belki de daha hızlı bir şekilde yurt dışında devam ediyor. Nitekim Paris’te HDP adına seçim çalışmaları yürüten Veysel Keser isimli şahıs, HDP’nin bu seçimde kilit parti olduğunu ifade ederek “Herkes bilsin ki, sayın Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını bile HDP’nin siyaseti sağladı” dedikten sonra devamla “HDP, Kılıçdaroğlu’nun dışındaki isimlerin aday olması durumunda onları desteklemeyeceğini sürekli deklare etti” vurgusunu yapan Veysel Keser, yandaşlarına bir de uyarıda bulunuyordu; “ Bu şansı kaçırmamamız lazım” diyerek.

Şimdi sormak lazım; doğru söyleyin beyler, Kılıçdaroğlu kimin adayı? 6’lı Masa’nın mı, yoksa gizlenmiş haliyle dahi masanın altında bile varlığı, masanın etrafında oturanlar tarafından inkar edilen, ama şimdi masanın üstünde arz-ı endam eden HDP’nin mi? Yoksa Allah korusun KANDİL’in mi? Yoksa Kandil’in de hamisi, CIA ve ABD patronu Biden mı? Artık onun kimin adayı olduğunu 14 Mayıs günü sandıkta, “yeter artık söz de karar da benimdir” diyen, kökü mazide olan bu asil millet, tarihi misyonu doğrultusunda belirleyecektir.

PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİDİR!

Yukarıda arz ettiğim endişeleri yalnız ben taşımıyorum.. ”Çocuk katilini övenle kazanmaktansa kaybedelim” diyen ve vicdanının sesine kulak veren sorumluluk sahibi erdemli insanlar da var karşı tarafın içinde…

Hatta “ben kendi adıma bu vebale ortak olamayacağım” deyip partisinden 28. Dönem milletvekilliği adaylık başvurusunda bulunmayan sayın Ağıralioğlu helalleşmek üzere, dün itibariyle sayın Genel Başkanından randevu talebinde bulunduğunu kamuoyuna açıklamış, görüşme talebi kabul edilmeyince de sayın Ağıralioğlu 29.03.2023 tarihli yazılı beyanıyla partisinden istifa etmişti.

Demek ki, güneşi balçıkla sıvamak, maddi hakikatleri gerçek dışı bir takım algı metodlarıyla örtmek öyle kolay değil. Karakter hamuru bu milletin ruh ve mana  kazanında yoğrulmuş, sahip olduğu hars ve değerlerini bilince dönüştürmüş şahsiyetler, her zaman o şuur ve bilincin sesini duyar. Sayın Ağıralioğlu’nun yaptığı da işte budur. Kamu vicdanının sesine kulak veren sayın Ağıralioğlu’nu tebrik ediyorum.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (14)

 • Cevat Çoban
  Cevat Çoban
  9.04.2023 21:30

  Bunların zihniyetini biliyoruz saygıdeğer hocam. İsrail nasıl cami basıyorsa, bunların zihniyeti de aynı, dün de böyleydi, bugün de.... Seccadeye basarlar, farkında değillermiş gibi davranırlar.

 • Adnan Uzuner
  Adnan Uzuner
  9.04.2023 21:27

  İsmini vermeyeyim malum zatın seccade ile sorunu var her gördüğü yerde ayakkabı ile basmış. Bi de haberi yokmuş gibi özür dilemeye başlamış yok haberim yokmuş da, yok kalabalık ortamdaymış da, yok korumaları uyarmamışmış da bilmem ne.

 • Halil Gürses
  Halil Gürses
  9.04.2023 21:25

  Bu kafa iktidara gelirse ifade özgürlüğü diye Taksim Meydanı'nda Kur'an yaktırırlar. Şayet Reis dışında biri seçilirse 2'nci İnönü fiyaskosu bekliyor Türkiye'yi. Rabbim terörle ortaklık yapana fırsat vermesin Vatanını ve dinini seven Cumhur İttifakı dışındaki ittifaklara oy vermez.

 • Mert Dalamanlı
  Mert Dalamanlı
  9.04.2023 21:19

  Açık ve net bir şekilde söylüyorum. Terör yasasını kaldıracağız, Demirtaş'ı hemen serbest bırakacağız, Kavalayı serbest bırakacağız.... diyen ve kısacası kısacası ülkeyi PKK'ya teslim edeceğim diyenlerden ülkeme hiçbir fayda gelmez. Bir gün kalbi bu vatan için, Türkiye için atan herkesin aynı gemide olduğumuzu anlayacağını umuyorum. Bu ülke bizim kader birliğimiz. Her şartta önce onu düşünmek zorundayız.

 • Türkiye Sevdalısı
  Türkiye Sevdalısı
  9.04.2023 21:14

  Millet İttifakı hani diyor ya değişeceğiz, helalleşeceğiz.... Geçmişte ezanla, camiyle kısacası İslam'la ve hatta geçmişle (ecdatla) sorunları olan bunlar değil miydi?. Bu yüzden tek parti faşizminden sonra 73 yıldır iktidar yüzü görmediler. Şimdimi değişecekler. "Kırk yıllık kâni, olur mu yani."

 • Deren Çınarlıdere
  Deren Çınarlıdere
  9.04.2023 21:11

  Bu seçim normal bir seçim değil, zira ülkemizin bekası var sandıkta. O yüzden sağcısı solcusu farketmeksizin bir araya gelmek zorundadırlar. ABD ve AVRUPA bu seçim sonucunda sevinirse Vatanımızın elden gitmesi söz konusudur. Kaybedilirse bugüne kadar yapılan kazanımlar teker teker çöpe daha doğrusu düşmanlarımızın eline geçecektir. İşte o zaman patates soğan patlıcanın fiyatının 1 liraya düşmesi hiç birimizin işine yaramayacaktır.

 • Savaş Karakoca
  Savaş Karakoca
  9.04.2023 21:09

  Muhalefetin adayının amacı Türkiye'yi nasıl bölerim, parçalarım. Tek amaçları bu, vaatlerine kendileri de inanmıyor, kişisel çıkar ve menfaat uğruna ülkemize yazık etmeyin. Adamlar resmen Avrupa ne derse onu yaparız diyor. Yani özerklik, toprak verme, emir alma ve s. Allah bunlara fırsat vermesin..

 • Ünal Taşpınar
  Ünal Taşpınar
  9.04.2023 21:05

  Muhalefet parti ve destekçileri mantığı ile bakarsak başörtüsü insanoğlu için bez parçası bayrak da bez parçası Para kağıt tuvalet kağıdı da bez parçası. E hani manevi ve dini değerlerimiz nerede kaldı? Seccade halı parçası ise evdekine de o zaman kirli ayakkabılarla basılabilir öyle mi? Bi de bunlar bizi mecliste temsil ediyor, hey Allahım ya...!

 • Emrah Kale
  Emrah Kale
  9.04.2023 21:01

  Millet ittifakı adayı açıklanırsa halk tarafından yıpranır demişlerdi Meğerse küresel sisteme ve emperyalizme hizmet edeceğim derken kendini "ZATEN YIPRATMIŞ" birisini çıkardılar halkın karşısına. Milleti enayi yerine koymak günah değil bunlar için.

 • Galip Türköver
  Galip Türköver
  9.04.2023 20:59

  Bu seçim vatanseverler ile ABD mandacıları arasındadır. Ülkenin bölünmesini, tekrar ABD mandası altına girmesini, kültürünün tekrar baskı altına alınmasını ve Türkiye'nin her alanda tekrar küçültülmesini istemiyorsan oyunu ona göre ver. Şeytan bu kez sizi patates soğan ile aldatmasın.

 • Nihal Aksoy
  Nihal Aksoy
  9.04.2023 20:57

  Millet İttifakı birleşenleri dillerine sakız gibi dolamışlar "demokrasi" "özgürlük" diye. Gelseler ilk yapacakları iş milletin öz evlatlarının inanç ve değerlerinin saldırmak, önünü kesmek. Gördük seccade olayında bunların samimiyetini. Beş senede bir yalandan da olsa imana gelir gibi oluyor ama keşke her gün öyle olsa. Gerçi söylediklerine kendisi de inanmıyordur.

 • Bahar Köstenceli
  Bahar Köstenceli
  9.04.2023 20:45

  Bilinmelidir ki, Dünya lideri Sn. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan her hangi bir müslüman ülkede ya da Türk Devletlerinin birinde seçime girse, yüzde 70'in altında kesinlikle oy almaz. Dünya liderini Türkiye'ye nasip eden Rabbime sonsuz şükürler olsun.

 • Cengiz Kartaltepe
  Cengiz Kartaltepe
  9.04.2023 20:43

  Rabbim hakkı hak, batılı batıl görmeyi nasip etsin. Benim gözümde şehit ağabeyine küfreden, sinkaflı kelimelerle bacısına küfreden bir millevekilinin ait olduğu parti benim cumhurbaşkanım olamaz. İsim vermeyeyim herkes biliyor o artinin yöneticisini. Yolda yürürken Bingöl'lü bir vatandaşımızın yakınına ağza alınmayacak küfürler etmişti. Hem de o kişi şehit yakınıydı. Şimdi onlar mı yönetecek bu ülkeyi.

 • Mehmet Ergün
  Mehmet Ergün
  9.04.2023 20:38

  Ya Rabbim sen güzel ülkemi koru, dünyanın en zor coğrafyasında yaşıyoruz. Şuna bak, ülkemi yönetmeye kimler talip. Buradan çağrım şu: Güzel insanlar, kendinizi gereksiz yere üzmeyin kırmayın aklın yolu bir herşey milletin gözünün önünde oluyor ve millet bunu görüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın etrafında safları daha da sıklaştırmalıyız.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız