Rana Setenay KUBİLAY
Rana Setenay KUBİLAY

Gazete: Düzce Postası

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Ruhumuzu da doyuralım

  • 19.05.2022 12:12

MERHABALAR,

Beslenme bilimini aktarmak bazı zamanlarda zorlayıcı olabiliyor. Mesleki hayatımda da kurallar ve ödül-ceza yöntemi ile ilerlemeyi hiçbir zaman istemedim. Şuan kliniğimin kapısından giren her hastama da enerjik bir ifade ile işin özünü anlatmaya çalışıyorum. Bu yolculuklarda gözlemlediğim bazı beslenme hataları da var ve kişiler bunu günlük hayatında oldukça sık kullanıyor. Kan tahlili değerlendirmelerinizin iyi olması, sağlığınıza kavuşmuş olmanız, bırakılan ilaçlar ve düzelen hastalıklar benim yüreğime her zaman gülücük bırakıyor olacak. DİYET kelimesi kişiye aç kalacağım korkusunu aşılıyor sanırım. Ancak işin aslı bu değil. Bazı tanımlamalar üzerinden anlatmaya çalışayım.

Sağlıklı olmak istiyorum diyoruz ancak bunun için elimizden geleni yapıyor muyuz? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlığı “sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunma değil, sakatlık hali olmaksızın, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali” olarak açıklar. Bunları bir bütün olarak görmeli hassasiyet göstermeliyiz.

Yemek seçerken de karnımızı değil ruhumuzu da doyurmalıyız. Misafir için hazırlanan sofraları kaçımız kendimiz için her gün hazırlıyoruz. Bence bugünden itibaren sizlerde kendiniz için aynı tabakları ve sunum malzemelerini kullanın. Elbette her öğün olmayacaktır ancak kendinize hazırlanan öğünlerde de gözlerimizi doyuralım. Psikolojik olarak kendinize izin verdiğiniz ve sağlıklı sağlıksız diyerek yiyecek ayırmadığınız günler büyük ihtimalle misafir sofraları.. Bu sofralarda uzun süre oturmak atalarımızdan gelmektedir. Günümüzde sağlığı korumak ve yediklerimizi dengelemek için yürüyüş yapmayı ihmal etmemeli, sağlıklı besin tercihleri yapmalıyız.

Günün anısına örnek verecek olursak sofrada uzun süre oturma geleneğini Mustafa Kemal Atatürk de uygulamaktaydı. Saygı ve rahmetle anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum. Sağlığınızın kıymetini her gün bilmeniz ve genç hissederek yaş almanız dileğiyle.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız