Rana Setenay KUBİLAY
Rana Setenay KUBİLAY

Gazete: Düzce Postası

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Uyku ve beslenme

  • 1.07.2022 11:55

Uyku; bilincin geçici kaybolması organik faaliyetlerin özellikle sinir duyusunun ve istemli kas hareketlerinin azalmasıyla ortaya çıkan normal, geçici, periyodik ve psikofizyolojik bir durumdur. insan yaşamının yaklaşık 1/3’inin uykuyla geçer.

Günümüzde yoğun çalışma saatlerinin getirdiği fiziksel ve mental stres, uykuya yansır ve uzun süre deliksiz uyuduğunu düşünen bireyler bile yataktan dinlenmemiş kalkar. Her iki kişiden biri yaşamın belirli dönemlerinde uykusuzluk sorunu yaşayabiliyor. Uyku bozukluklarının, bir çok kronik hastalık riskini arttırdığı belirtilmekte. Uykusuzluk, vücut yağ depolarını ve iştah mekanizmasını kontrol eden leptin ve grelin hormonlarının salınımında sorunlara yol açabiliyor. Uykusuzluk ile iştahı ve besin alımını arttıran grelin hormonu seviyeleri artarken, tam tersi etkiye sahip leptin hormonu baskılanıyor ve bunun sonucunda şişmanlık riski artıyor.  Yeterince kaliteli bir uyku alamadığınızda vücudumuz açlık hormonlarını düzenlemekte zorlanır. Açlık hormonu olan ghrelinin artması ve tokluk hormonu olan leptinin düşmesi açlık hissetmemize yol açabilir. Şişmanlık ise uykuda ortaya çıkan, 10 saniye ve daha uzun süreli solunum durmasına yol açan uyku apnesi riskinde artışa neden oluyor. Uyku apnesi, uyku kalitesini düşürmekle birlikte, kalp-damar hastalıkları ve inme riskini arttırabiliyor. Şeker hastalığı, enfeksiyon hastalıklar, yüksek tansiyon, astım, artrit, şişmanlık, kalp-damar hastalıkları görülme riski de uykusuzluk ile artabiliyor. Tüm bunlara ek olarak, yaşam kalitesini düşürerek yorgun ve verimsiz hissetmenize hafıza ve odaklanma problemlerine de yol açabiliyor.

Uyku eksikliğinin besin tercihini etkilediği ve yetersiz uykunun metabolik bozukluklarla ilişkili olduğu yapılan bir çok çalışma ile bildirilmiştir. Bir araştırma sonucunda yetersiz uykunun yüksek enerjili besin tüketimi az sebze ve meyve tüketimi,  düzensiz beslenme ile ilişkili olduğu görülmüştür.

Beslenme düzeninin uykuyu etkilediği gibi uyku düzeni de beslenmeyi etkiler. Yetersiz beslenme sonucu uyuma zamanı azalır.  Karbonhidrat ağırlıklı aşırı beslenme durumu kişinin çok fazla uyumasına neden olur. Gün içerisinde fazla tüketilen kafeinli içecekler ve besinler ise uykuyu engeller ve kişinin melatonin hormonu salgılamasında aksaklıklara yol açabilir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız