Rana Setenay KUBİLAY
Rana Setenay KUBİLAY

Gazete: Düzce Postası

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Hafızanıza yatırım yapmak için haftada 2 kez balık tüketin

  • 13.10.2022 10:46

En sevdiğim öğünlerden biri balık yenilen öğünler olabilir. Hem tokluk hissi hem mide hafifliğini bir arada yaşamak harika bir duygu oluyor. Sindirimi en kolay yiyecek diyebiliriz. Ekim ayında da sofralarınızdan eksik etmeyin diye biraz mevsim balıklarından bahsetmek istiyorum. Haftada 2 kez balık tüketmek sağlığınız için en güzel yatırımlar biri olacaktır. Yanına da bol renkli çeşit çeşit salata yaparsanız afiyetler olsun.. 

 

Balık dediğimizde aklımıza gelen Omega-3 yağ asitlerinin sağlığınıza faydaları inanılmaz.. Cilt sağlığından depresyona, kalp hastalıklarına, kanser türlerinin iyileştirilmesine, yaşa bağlı unutkanlıklar gibi bir çok hastalığa faydası bulunmaktadır. Balığın içerisinde bulunan yağlar diğerlerinden farklıdır. Peki her balık her zaman yenilebilir mi? Hayır. Mevsiminde olan balıkları tüketmek gerekir. Peki balığın taze olduğunu nasıl anlarız? Taze balığın gözleri parlak ve dışa doğru bombeli olur. Elinizle balığa baskı uyguladığınızda içe doğru çukur oluyor ve yerine gelmeyip iz bırakıyorsa uzaklaşalım. Taze balıkta iz kalmaz. Balıkta kötü koku hissetmekte bozulduğuna işarettir. 

 

Mevsimine uygun balık nasıl olur? Bizler nasıl sebze meyve için mevsimlerini önemsiyor isek balıkta da aynı durum geçerlidir. Mevsimini ve avlanma yöntemlerini göz ardı etmemek gerekir. Bu aylar balık sezonunun en canlı aylarıdır. Çipura, kılıç, levrek, palamut, lüfer, tekir, sardalya , istavrit, uskumru, kefal..

 

Pişirme yöntemi olarak damak zevkinize göre çeşitli şekillerde tüketilebilir ancak D vitamini miktarını düşüren yağda kızartma şeklinde pişirmeyiniz. Biliyorum böylesi de lezzetli ancak dengelemeyi unutmayınız. Pişirme yöntemlerini sıklıkla değiştirebilirsiniz.  Sevgiyle..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız