Rana Setenay KUBİLAY
Rana Setenay KUBİLAY

Gazete: Düzce Postası

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Müsabaka öncesi menü planlama

  • 10.11.2022 18:12

HANGİ spor alanında olursa olsun antrenmanlara aç başlanmamalıdır. Acıkmak organizmanın yeme gereksiniminin bir işaretidir ve geçiştirilmemelidir. Antrenman dönemlerinde mideden kolay boşalabilen az miktarda yiyecek ve içecek tüketilmelidir, yiyeceklerin mideden boşaltılabilmesi için yeterli süre yani 2- 3 saat kadar zaman tanınmalıdır. Örneğin meyve suyu 20-30 dakika içinde mideyi terk etmektedir. Sporcular antrenmanlar sırasında mide boşalma hızlarını izlemelidirler müsabakadan birkaç saat önce tüketildiğinde performansı arttıran süper bir yiyeceği tanımlamak oldukça zordur böyle bir besin maalesef yoktur en uygun olan müsabaka öncesi değil tüm sezon boyunca uygun beslemektir fakat müsabaka ve antrenman gününde tüketilmesi uygun olmayan yiyecekler vardır. Örneğin hamburger, hazır soslar, yağlı etler, yağda kızartılmış yiyecekler, yağ içeriği yüksek olduğu için midede uzun süre kalmaktadır.

Böylece müsabaka sırasında hazımsızlık bulantı hatta kusmaya neden olabilmektedir. Eğer menüde bu yiyecekler yer alırsa az miktarda tüketmeye dikkat edilmelidir aşırıya kaçılmamalıdır. Bir müsabaka öncesi menüde karbonhidrattan zengin yiyecekler yer almalı karbonhidratlar müsabaka ve antrenman öncesi ürünün en önemli kısmını oluşturmaktadır az yağlı süt, yoğurt, peynir, et, tavuk eti, bezelye, elma, muz, pilav, makarna, patates, ekmek, az yağlı kek ve kurabiyeler karbonhidrattan zengin yiyeceklerdir karbonhidratlar kolayca sindirilip kan glikoz düzeyinin devamlılığının sürdürebilmesine yardımcılardır.

Fakat müsabaka ve antrenmandan 45-60 dakika önce tüketilen basit şekerler insülin salınımını uyarmaktadır böylece egzersiz ya da müsabaka sırasında kan glikoz düzeyini düşürerek kas glikojenin kullanılması yorgunluğun başlamasını hızlandırdı unutulmamalıdır. Müsabaka öncesi menüde sporcunun sevdiği, tüketebildiği, kazanmasına yardımcı olacağını inandığı yiyecek ve içecekler yer almalıdır. Yeterli sıvı ve enerji sağlayan karbonhidrattan zengin düşük yağ içeren yiyecek tüketildiği sürece müsabaka öncesi menünün bileşimi ve yiyecek seçimi sporcunun seçimine bırakılabilir. Ancak menüde sporcuların daha önce denemediği alışkın olmadığı yiyecek ve içecekler yer alması uygun olmaz sporcunun başarısını büyük ölçüde antrenmanlar sırasındaki beslenmesinin belirlediği bilinmelidir. Sporcuların çoğu müsabakaları dolu bir mideyle çıkmayı istemezler dolayısı ile yarışma öncesindeki öğünün hacmi ufak olmalıdır bir bardak limonata ve bir sandviç kimi sporcuya gayet iyi geliyorken daha minyon ve zayıf sporculara rahatsızlık verebilir. Dolayısıyla müsabaka öncesi verilecek olan öğün hacmi sporcunun vücut yapısına göre belirlenmesi önerilmektedir. Çalışmalar müsabakadan yaklaşık 3-4 saat önce tüketilen öğünü yaklaşık 200-300 gram karbonhidrat içermesi gerektiği konusunda hemfikirdir. Şeker içeriği yüksek olmayan ticari sporcu içeceklerinin yarışma veya antrenman öncesi tüketilmesinin yararlı olduğu bilinmektedir. Kullanımı giderek artan sıvı karbonhidrat ve elektrolit içeren sporcu içeceklerinin yarışma öncesi yani 30 dakika öncesinde tüketimi iyi bir seçimdir, bu ürünler tüketimi kolay lezzetli ve zevkli bir içim için aromalandırılmıştır. Bu içecekler mideden hızla geçer kolayca sindirilip tamamına yakın kısmı emilebilir böylece hem sıvı hem enerji gereksiniminin karşılanmasında yararlı olurlar ayrıca bu ürünleri kullanan sporcularda oluşabilecek gastrointestinal şikayetler en az düzeye indirmektedir. Sıvı ihtiyaçları da bu şekilde karşılanmış olmaktadır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız