Rana Setenay KUBİLAY
Rana Setenay KUBİLAY

Gazete: Düzce Postası

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sağlık için risk oluşturabilecek diyetler

  • 9.12.2022 10:50

1)      Kişiye özel olmayan gazete ve dergi gibi yayınlarda bulunan diyetler

2)      Kısa sürede hızlı ağırlık kaybını sağlayan çok düşük enerjili şok diyetler

3)      Doğru beslenme alışkanlığı kazandırmayan ve besin ögeleri yönünden dengesiz olan diyetler

4)      Tek tip besine dayalı diyetler

5)      Karbonhidrat - protein ayırma diyetleri

6)      Yüksek proteinli diyetler

7)      Düşük karbonhidratlı ketojenik diyetler

8)      Akupunktur ile birlikte yapılan açlık diyetleri

9)      Alkali diyet, kan grubu diyetleri, paleolitik (taş devri) diyet, vs. diyetler

Bunların dışında, gerçek ağırlık kaybı yerine vücuttan sadece su kaybına neden olan diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar, otlar, çaylar ve saunalar da diyet dışındaki sakıncalı etmenlerdir.

 

Sağlıklı vücut ağırlığı kaybı için önerilen doğru beslenme tedavisinin hedefleri arasında besin ögesi gereksinimlerini yeterli ve dengeli olarak karşılamak, doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve vücut ağırlığı istenilen düzeye geldiğinde tekrar ağırlık kazanımını engellemektir.

 

KETOJENİK DİYET

Bu diyetler arasında özellikle son zamanlarda popüler olan Ketojenik diyetten bahsetmek istiyorum. Ketojenik diyet, zayıflama ile ilgili en çok kullanılan sakıncalı diyetlerdendir. Karbonhidrat miktarı aşırı kısıtlandığında (günlük 50-60 g’ın altı) kanda keton cisimciklerinin (aseton gibi) artmasına (ketozis) neden olan diyetlerdir. Günde 60 g veya daha az karbonhidrat içeren düşük karbonhidratlı diyetlerle kısa uygulama süresince ağırlık kaybının sağlanabilmesi mümkündür, ancak bu ağırlık kaybı aslında daha çok enerji kısıtlaması nedeni ile oluşur. Düşük karbonhidrat içeren diyetler; kardiyovasküler hastalıklarda, tip 2 diyabette, dislipidemi ve hipertansiyonda anormal metabolik fonksiyonları hızlandırıcı sonuçlar oluşturmakta ve ketozise, anormal insülin metabolizmasına ve birçok sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Ketojenik diyetler, düşük enerjili ve çok düşük enerjili ketojenik diyetler olarak bilinirler. Düşük enerjili ketojenik diyetlerde enerjinin karbonhidrattan gelen oranı yaklaşık %5 civarında olurken diyetin protein veya yağ miktarları yüksektir. Bazal metabolizmada azalma gibi yan etkileri vardır. Sonuç olarak; çok düşük enerjili diyetlerin vücut ağırlığının hızlı kaybı nedeniyle yağsız vücut kütlesinin daha çok kaybına ve dolayısıyla nitrojen kaybına neden olacağı, bazal metabolizma hızının azalmasına ve dolayısıyla kaybedilen ağırlığın korunamamasına neden olacağı, sağlık açısından riskli olduğu ve ölümle sonuçlanabileceği bilinmelidir. Bu tür diyetlerinde uzman kontrolünde uygulanması gerekmektedir. Vücudunuz yaşamak zorunda olduğunuz tek yer ona iyi bakmanız dileğiyle..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız