Düzceli Elif hint dansıyla ünlü oldu

Akçakocalı bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da dünyaya gelen ve burada hayatını devam ettiren Elif Karaman, yaptığı Hint dansı ile milyonlarca kişi tarafından beğeni ile takip ediliyor.

Düzceli Elif hint dansıyla ünlü oldu
Düzceli Elif hint dansıyla ünlü oldu
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Yaklaşık 8 yıldır YouTube’da açtığı kanalda videolarını paylaşan ve 3 milyona yakın takipçiye ulaşan Karaman, “İzleyenlerimden aldığım mesajlardan okuduğum kadarıyla, videolarımın birçok insanı neşelendirdiğini ve stresten uzak tuttuğunu öğrendiğimde çok mutlu olmuştum. Hatta depresyondan kurtulanlar olmuştu dans videolarımın sayesinde. Bu mesajlar bana farklı bakış açısı kazandırdı. Hedefimin insanları dansla eğlendirmekten çok daha fazlasına odaklanmaya yöneltti” diyor.

“İnsan severek ve tutkuyla bir işi yaparsa, hedefine ulaşabilir diye düşünüyorum” diyen Elif Karaman, Düzce Postası’nın sorularını yanıtladı.

Düzceli Elif hint dansıyla ünlü oldu

Kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Elif Karaman, 14 Temmuz 1997 Almanya'da doğdum ve büyüdüm.

Hint dansına merak nereden? Nasıl başladınız?

HİNT ŞARKILARI VE DANSLARI BENİ ÇOK ETKİLİYORDU

Bollywood filmlerini izleyerek büyüdüm. Annem Hint filmlerini çok severek izlerdi. Annem sayesinde ben de Bollywood filmlerinin büyük bir hayranı oldum. Hint şarkıları ve dansları beni çok etkiliyordu, beğenerek izliyordum. Böylece bu şekilde kendi kendime Hintçe dans etmeyi öğrendim. Ve küçüklüğümden bu yana dans etmekteyim. Youtube kanalımı açmadan önce, genellikle sadece annem için dans ederdim. Annem beni hayranlıkla severek izler ve her zaman danslarımı kayıt ederdi. Bir gün abim Emre, bana bir fikir verdi, videoları kendime saklamamamı, Youtube'da paylaşmamı önermişti. Böylece, 8 Mart 2014’te hiç bir beklentim olmadan Youtube kanalımı açtım ve tutkumu herkesle paylaştım.

Düzceli Elif hint dansıyla ünlü oldu

Bu dansla ilgili bir hedefiniz var mı?

TAKİPÇİLERİME VE İZLEYİCİLERİME ÖRNEK OLMAK BENİ MUTLU EDİYOR

Açıkçası büyük veya özel bir hedefim yok. Hayattaki tek dileğim ve amacım, yaptığım işi iyi bir şekilde devam ettirmektedir. İnsanları neşelendirmek çok güzel bir duygu. Sayemde izleyicilerim mutlu olup gülümseye biliyorlarsa, ne mutlu bana. İşimi ve yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. İnsan severek ve tutkuyla bir işi yaparsa, hedefine ulaşabilir diye düşünüyorum. Ayrıca, insan hayattan ne kadar az beklentisi olursa o kadar az hayal kırıklığı yaşar. Çünkü her şey olacağına varır. Beni izleyen hayranlarımdan o kadar çok güzel mesajlar alıyorum ki, mesela sayemde motive olduklarını ve dans tutkularını paylaşmakta cesaretlendiklerini belirtiyorlar. Takipçilerime ve izleyicilerime örnek olmak, onlara yaşam sevinci verebilmek beni mutlu ediyor. İnsanları sevindirmeyi çok seviyorum. Bu arada Hindistan’a 8 kez gittim. En son gittiğimde, bundan üç buçuk yıl önce Mumbai'de 4 ay yaşadığım süreçte özel deneyimlerim oldu. Popüler şarkıcı Dhvani Bhanushali gibi ünlü sanatçılarla çalıştım. Ayrıca çok sevilen ünlü aktör Tiger Shroff’la da görüştük. Youtube'un en büyük kanalı “T-Series” ile çalışıyorum. Bundan öte “Zee Music Company” ve dahası ile iş birliği de yaptım. Öte yandan film teklifleri de aldım.

Düzceli Elif hint dansıyla ünlü oldu

Başlangıçta hedefiniz neydi ve o hedefe ulaşabildiniz mi?

ŞANSIM GENELDE HEP İYİ GİTTİ

Başta belirtiğim gibi, herhangi bir beklentim yada amacım yoktu YouTube kanalımı açtığımda. Açıkçası abone sayımın bu kadar kısa sürede artmasını beklemiyordum. Bu yükseliş bana değişik kapılar açtı diyebilirim. 2015 senesinde Köln şehrinde güzellik yarışmasında, podyumda seçilmiş Miss Brüggen olarak deneyimim oldu. Bundan öte belirli dans organizasyonlara davet edildim. Workshop'lara katıldım, çok güzel deneyimlerim oldu. En güzel deneyimlerimden biri de Hindistan'nin çok ünlü, efsane dans koreografçısı “Dans Kraliçesi” dedikleri “Saroj Khan” hanımefendiden dans sertifikası almak oldu. Bu sertifika beni gururlandırdı ve çok mutlu etti. Youtube'dan gümüş ve altın “Play Button” ödüllerim var. Upstreet Magazin, South Asian Magazin dergilerine röportaj verdim. Bazı dergilerin kapağında yer aldım. Ziba Fashion Magazin ve VHS Mönchengladbach kolejinin magazininde. Bu başarılarımın arkasında en büyük destekçim canım annemdir. Her zaman yanımda oldu, beni destekledi. Her şeyi birlikte başardık diyebilirim. Hayattan tek istediğim, sevdiklerimin mutlu ve sağlıklı olmasıdır. Başka hiç bir beklentim yok. Sanırım bu yüzden şansım genelde hep iyi gitti. Zamanla izleyici kitlem arttıkça, yaptığım işe yani dansa daha da çok odaklandım. Sürekli yeni dans videolar yüklüyordum Youtube'da. Giderek bir sürü hayran sayfaları açıldı Elif Khan adında. Benim paylaşımlarım paylaşılıyordu. O zaman sahne adım “Elif Khan”dı. Ünlü Bollywood aktörleri Salman Khan, Aamir Khan ve Shahrukh Khan'dan esinlenerek soyadımı “Khan” olarak seçmiştim. Lakin bundan 3,5 yıl önce kendi soyadımı kullanmaya karar verdim. Çünkü izleyicilerim benim Türk değil de Pakistanlı olduğumu sanıyorlardı. Böylece aslım açıklığa kavuşmuş oldu. İzleyenlerimden aldığım mesajlardan okuduğum kadarıyla, videolarımın birçok insanı neşelendirdiğini ve stresten uzak tuttuğunu öğrendiğimde çok mutlu olmuştum. Hatta depresyondan kurtulanlar olmuştu dans videolarımın sayesinde. Bu mesajlar bana farklı bakış açısı kazandırdı. Hedefimin insanları dansla eğlendirmekten çok daha fazlasına odaklanmaya yöneltti. Bundan sonraki Bollywood dans videolarıma hikaye ve anlam katmaya çalıştım, daha da fazla önem gösterdim film gibi olması için. Dans videolarıma tutku ve anlam katmayı ve farklı olmasını çok seviyorum. Çünkü herkes dans ediyor. Lakin dansa hikaye ve anlam katanlar çok nadirdir. Her şey teknikten ibaret değildir. Martha Graham’ın dediği gibi: Harika dansçılar tekniklerinden dolayı değil, tutkularından dolayı harikadırlar. Ben de seyircilerime bunu aktarmaya çalışıyorum. Profesyonel dans eğitimi almadım hiç. Köy/kasaba gibi yerde büyüdüğüm için hiç bir seçeneğim yoktu. Dans kursu bize çok uzaktı maalesef.

Düzceli Elif hint dansıyla ünlü oldu

Sosyal medyada oldukça geniş bir takipçi kitleniz var. Bu Hint dansına olan ilgiden mi kaynaklanıyor?

HAYATA BAKIŞ AÇIMI VE DURUŞUMU ÇOK TAKDİR EDİYOR VE SEVİYORLAR

2014'te ilk Youtube kanalımı açtığımda, o zamanlar sosyal medyada pek fazla düzenli olarak Youtube'da Hint dansı oynayan yoktu. Ayrıca kıyafetlerim diğerlerinden farklıydı ve bugüne kadar bu tarzım değişmedi. Belki bu yüzden çok ilgi gördüğümü ve takdir edildiğimi düşünüyorum. Aldığım geri bildirimlerden anladığım kadarıyla, izleyicilerim ve takipçilerim benim yaşam ve giyim tarzımı, hayata bakış açımı ve duruşumu çok takdir ediyor ve seviyorlar. Bunun için izleyicilerime çok minnettarım. İzleyenlerime rol model olabilmek benim için çok önemli. Paylaşımlarıma çok özen gösteriyorum, çünkü hayranlarım arasında çocukların da olduğunu biliyorum.

Düzceli Elif hint dansıyla ünlü oldu

Sadece dans mi ediyorsunuz, yoksa eğitim de veriyor musunuz?

DANS ÖĞRETMENİYİM, AYRICA EĞİTİMLİ EDİTÖRÜM

Evet, eğitim de veriyorum. Danstan öte editörlük yapıyorum, bu alanda diplomam var. YouTube kanalımı yönetiyorum ve serbest meslek yapıyorum.

Herkes bu dansı yapabilir mi?

İstekli ve yeteneği olan herkesin yapabileceğini düşünüyorum.

Gününüzün ne kadarını ayırıyorsunuz?

Her dans videoda farklıdır. Müziğe bağlı, eğer şarkı uzunsa, dans pratiği daha fazla zaman alır. Lakin, genellikle koreografiyi bitirmek için 1 ila 2 saate ihtiyacım oluyor. En önemli faktör ilhamdır. Ne kadar çok ilhamım olursa, o kadar hızlı koreografiyi bitirebilirim.

Başka ne tür uğraşlarınız var?

Arada bir Almanca ve İngilizce dil dersleri veriyorum ve ayrıca Hindistan, Almanya ve Türkiye gibi ülkeler arasındaki kültürel farklılıkları aktarıyorum. Daha önce de belirtildiğim gibi, Mönchengladbach VHS kolejinde dans öğretmeniyim. Ayrıca eğitimli editörüm.

Türkiye’ye sık sık geliyor musunuz?

Evet, çocukluğumdan bu yana sık sık ülkemize gidiyorum. Hatta en son 2020 senesinde 5 ay İstanbul’da kaldım. Serbest meslek yaptığımdan dolayı, Türkiye’de istediğim kadar, uzun sürede kalabiliyorum.

Türkiye’de yaptığınız dans ilgi görüyor mu?

YouTube istatistiklerime göre Türk izleyici sayısı artıyor. Hatta bir kaç hayranlarımla da görüştük. Ayrıca bazı yerlerde tanındığım oldu ve benden imza ve fotoğraf çekmeyi istediler.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: Ç. Diger

# , düzce, köy

15 Eki 2022 - 15:08 -

Mahreç  Çiğdem Diger


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.