Kadın otobüs şoförü hemcinslerine seslendi: Lütfen çoğalalım

Düzce’de 28 yıldır araç kullanan Ferah Nur Arslan, toplu ulaşımda çalışan tek kadın şoför. Yaklaşık 4 yıldır otobüs şoförlüğü yapan Arslan, hemcinslerine ağır vasıta ehliyeti almalarını tavsiye ederek “Lütfen çoğalalım” çağrısında bulunuyor.

13.01.2022 - 16:17
Güncelleme 13.01.2022 - 16:26
Özel Haber

Düzce trafiğinde, kadın şoför sayısı her geçen gün artıyor. Öyle ki toplu ulaşımda da bayan şoförlere sık sık rastlanıyor.

Yaklaşık 30 yıl kadar önce, yani 90’lı yıllarda Düzce Belediyesi otobüs işletmesinde otobüs şoförlüğü yapan Müşerref Piradem, Düzce’de toplu ulaşımdaki ilk kadın şoförlerden. Yaklaşık 10 yıl otobüs şoförlüğü yapan Piradem, sonrasında ise Düzce İtfaiye Müdürlüğü’nün tek kadın itfaiye şoförüydü. Piradem’den sonra toplu ulaşımda zaman zaman kadın şoförlere rastlasak da bugünlerde otobüslerde yalnızca 1 kadın şoför olması dikkat çekiyor.

Yaklaşık 28 yıldır araç kullanan Ferah Nur Arslan, 22 yıl direksiyon eğitmenliği yapmasının ardından son 4 yıldır Düzce Belediyesi’nde otobüs şoförlüğü yapıyor.

 

 

“BAYAN ŞOFÖR BANA ÖRNEK OLDU”

Düzce Belediyesi bünyesinde bulunan Ulaşım AŞ’nin tek kadın şoförü olan Arslan, bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiğini şöyle anlatıyor: “Sarayyeri’nde oturuyorum. Sarayyeri hattında çalışan Zeynep Aygün adında bir bayan şoför vardı. Kendisi çok dikkatimi çekiyordu. Çok güzel araç kullanıyordu. Yolculara karşı davranışı, araç kullanma şekli çok hoşuma gidiyordu. Örnek alınacak bir şofördü. O bana örnek olarak, bu mesleğe başlamama vesile oldu diyebilirim. Kendisine teşekkür etmek istiyorum. Ben de belediyeye müracaatımı yaptım ve onun sayesinde otobüs şoförlüğüne başlamış bulundum.”

 

 

“MESLEĞİMDEN MEMNUNUM, YILMAYACAĞIM”

Mesleğe başladığında çevresinden olumlu tepkiler geldiğini söyleyen Arslan, “Zaman zaman alışık olmayan kişilerde olduğu için bu duruma farklı tepkilerle de karşılaştım, fakat çok nadirdi. Genel olarak çok güzel tepkilerle karşılaştım. Önemli olan da bu. Bu konuda beni desteklemeyen veya engel olmak isteyen çok az insan oldu. ‘Sana mı kaldı, evinde otur’ diyenler oldu. Ben de en sonunda dedim ki, sonuçta bunu insan kullanıyor ve ben de bir insansam bunu başarabilirim. Sen binmek istemiyorsan binmeyebilirsin diye de tartıştığımız birkaç kişi de oldu. Ben mesleğimden memnunum. Devam edebildiğim kadar devam edeceğim, yılmayacağım” ifadelerini kullandı.

 

 

“HERHANGİ BİR SORUNLA KARŞILAŞMADIM”

Ferah Nur Arslan, yolcularınızla arasının nasıl olduğu sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Yolcularla herhangi bir sıkıntım olmadı. Gayet iyi gidip geliyoruz. Bizim görevimiz yolcuyu bindiği yerden indiği yere kadar güvenli bir şekilde, trafiği de aksatmadan taşımak. Yapabiliyorsak ne mutlu bize. Önemli olan yolcuları memnun edebilmek. Memnunlar mı değiller mi bu da tabi yolcuların takdirine kalmış. Bir kadın olarak herhangi bir sorunla karşılaşmadım bu zamana kadar” şeklinde konuştu.

 

 

“ÇOĞALMAK İÇİN BİRBİRİMİZİ TEŞVİK EDELİM”

Erkek meslektaşlarının kendisine yaklaşımı ile ilgili de konuşan Arslan, “Zaman zaman sohbet arasında ‘ne gerek var, bayan şoförler çoğalırsa o zaman biz tırları mı kullanacağız’ dedikleri oluyor. Ben de ‘istiyorsanız kullanabilirsiniz’ diyorum. Bu şekilde karşılıklı sohbetlerimiz oldu. ‘Tek bayan şoförümüzsün, büyük cesaret’ diyen de oldu. ‘Yanında mutlaka levye taşı, birtakım sorunlarla karşılaşabilirsin’ diyenler de oldu. Mesleklerin cinsiyetlere göre sınıflandırılmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Sonuçta bunu insan kullanıyor. Bayanlar da bir insan olduğuna göre herkes kullanabilir. Hatta bayanların eğer ağır vasıta ehliyetleri yoksa ağır vasıtaya çevirsinler. Lütfen çoğalalım diyorum. Kendilerine davetiye veriyorum. Hemcinslerime tavsiyem, yılmasınlar, devam etsinler. Hatta çoğalmak için de birbirimizi teşvik edelim. Yapılmayacak bir iş yok. Kimse çekinmesin” ifadelerini kullandı.


Editör: Ç. Diger
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz