"7/24 açık bir aşevi kurmak istiyorum"

Azmimilli Mahallesi Muhtarı Hakan Altındağ, Düzce Postası’nın sorularını yanıtladı. Mahallesinin ihtiyaçlarını ve kendisinin hedeflerini anlattı:

"7/24 açık bir aşevi kurmak istiyorum"
4.01.2022 - 10:20
Güncelleme 4.01.2022 - 11:14
Özel Haber

Etkili bir muhtarlık; bence sorunlara anında müdahaleyle olur. Muhtar, sorunların giderilmesi noktasında resmi kurumlarla anında iletişime geçebilmelidir.

Mahallemin benden beklentisi; özellikle her aradıklarında muhtarlık hizmet binasında bulmak vatandaş için çok önemli. Geldiklerinde bu muhtarlık kapalı olduğunda iyi düşünmüyorlar, muhtarın görevini yapmadığını düşünüyorlar. Bunun için en önemli kriter muhtarlığın her daim açık olması ve bir sorun için bana ulaştıklarında sorunun en kısa sürede giderilmesi.

Mahalle esnafının en büyük sıkıntısı; mezarlığa giden yolun kapatılması. Onun da açılması bu saatten sonra çok zor. Başka bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ama bir sıkıntı olduğunda da elimden geleni yapacağım.

Mahallemin nüfusu tam emin olmamakla beraber 15.000-20.000 arası. Sorun yaşadığım veya destek göremediğim konu ya da kurum yok.

Geleceğin muhtarlarına tavsiyem; muhtarlığı sadece yerinde oturarak para kazanılan bir iş olarak görmemeleri, hizmet noktasında vatandaşla birebir irtibat halinde olup, sorunların anında giderilmesi noktasında etkili olmaları gerektiğini düşünüyorum. Çünkü biz muhtarlar olarak devlet ile vatandaş arasında birinci kapıyız. Vatandaş ilk bize gelir. Bunun için hizmetlerin, sorunların giderilmesi konusunda hızlı hareket etmeleri önemli olacaktır.

“MAHALLE SAKİNLERİ İLE ARAM ÇOK İYİ”

3 Mart 1965 doğumlu Hakan Bey, evli ve iki çocuk babası. Resmi bir kurumdan emekli olduktan sonra muhtar olmaya karar verdiğini belirten Hakan Bey, bu işe nasıl karar verdiğini şu sözlerle anlatıyor: “Bu mahallenin çocuğuyum, burada doğup büyüdüm. Emekli olduktan sonra kahve kültürüm olmadığı için arkadaşlarımın da beni teşvik etmesiyle muhtar olmayı düşündüm. Mahalleme hizmet ol-sun, iyi anılalım ve tanınalım diyerek karar verdim.”

Hakan Bey, muhtar olmaktan memnun olduğunu ve mahalle sakinleri ile arasının çok iyi olduğunu belirterek, “Özellikle ev hanımları ve çocuklarla aram çok iyi. Onlarla birebir diyaloğum çok iyi. Özellikle çocukların okullarını ziyaret ediyorum, hasta olduklarında ziyaret ediyorum. Çok iyi diyebilirim” diye konuştu.

Muhtarlıktaki ilk dönemi olduğunu ifade eden Hakan Bey, “Tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?” sorumuza, “Tabi ki, sonuna kadar” yanıtını verdi.

MAHALLESİNE YAPTIKLARI

Mahallemizde asfalt olmayan sokaklar vardı ve onların yapımı bitti. Eski bir camimiz vardı. Onun yıkılarak yeniden yapılması konusunda sözüm vardı ve ona başladım. Allah nasip ederse Ramazan ayında faaliyete geçeceğiz. Kaldırım sözlerim vardı, onları yerine getirdim. Bir de okul sözüm vardı. Okul da Azmi İlkokulunun İzmit Anıtlar Kurumunda projesi çizilmiş, eskisiyle birebir aynı olmak kaydı ile. Şimdi onun yerini de bulduk. Sağ olsun Belediye Başkanımız öncülük etti. Şimdi bir müteahhide verildi ve okul inşaatımız devam ediyor.

MAHALLENİN EKSİKLİKLERİ

Mahallemizdeki tek eksikliğin mahalle konağı olduğunu düşünüyorum. Onu da en kısa sürede yerine getireceğiz inşallah.

YAPMAK İSTEDİKLERİ

Mahalleye bir mahalle konağı kazandırmak istiyorum. Bir de yeni bitirip yaptığımız caminin arkasına arsanın da müsait olmasından dolayı 7/24 açık bir aşevi kurmak istiyorum. Bir de ramazan ayında muhtarlık hizmet binamda hayır çarşısı yapmak istiyorum. Durumu olmayan vatandaşlarımıza maddi manevi erzak yardımı vs yardım yapmak istiyorum.


Editör: C. Sancıkçı