Düzce'ye yeni bir soluk getirmek istedim

Düzce’de genç yaşta çalışma hayatına atılarak kendi şirketini kurmayı başaran Akay Çınar Kubilay Toptan Gıda Firması Yöneticisi Furkan Kubilay, Batı Karadeniz bölgesinde parmakla gösterilen bir firma olmayı hedeflediklerini söyledi.

Düzce'ye yeni bir soluk getirmek istedim
7.02.2022 - 19:44
Özel Haber
2

Düzce esnafının istediği toptancı olmayı planladıklarını ve stokçuluğa karşı olduklarını vurgulayan Kubilay, sektördeki diğer paydaşlarına da, “Stokçuluğa karşı olduğumuz gibi sizin de karşı olmanızı istiyoruz” diyerek seslendi.

Akay Çınar Kubilay Toptan Gıda Firması Yöneticisi Furkan Kubilay, Düzce Postası’nın sorularını yanıtladı:

 

“DÜZCE’YE YENİ BİR SOLUK GETİRMEK İSTEDİM”

Sizi tanıyabilir miyiz?

Furkan Kubilay 26 yaşındayım, Düzce doğumluyum. Ticaret Lisesi mezunuyum. Üniversiteyi de Düzce’de okudum. Muhasebe bölümünden mezun oldum. Genç yaşta çalışma hayatına girdim. FK tesislerinin sahibiyim. 2016'da FK tesislerinin sahibi oldum. Sahibi olmadan önce market sektöründe çalıştım. Bunları yaparken toptancı olarak Düzce’ye yeni bir soluk kazandırmak için bir adım atmak istedim. Bu adamı da Akay Çınar Kubilay ile 2020'de yapmış olduk. Firmanın yöneticisiyim.

 

“DÜZCE VE BOLU PİYASASINA HAKİMİZ”

Firmanız kaç yıldır bu sektörde faaliyet gösteriyor? Faaliyet alanlarınız neler?

Firmamız 2020'de kuruldu. 2 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Bu işe başladığımızda 2 kişiydik, şu an 7 kişiyiz. Çalışma arkadaşlarımızı özenle seçip, bir ekip kurduk. Düzgün bir şekilde ticaret yapmaya çalışıyoruz. İçecek başta olmak üzere gıda, temizlik, ambalaj ve kıyafet grubunda ürün satışı yapıyoruz. Gazlı ve gazsız içecekler, kuru bakliyat satıyoruz. Temizlik grubunda her türlü ürün bulunuyor. Ambalaj grubunda poşetten, ıslak mendile, karton ve pet bardak olmak üzere tüm ürünler mevcut.

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz?

Düzce ve Bolu piyasasına hakim olduğumuz için buraların istekleri doğrultusunda ürünlerimizi seçiyoruz. Bayiliklerimiz de ona göre alıyoruz. Şu an Düzce piyasasında su, meyve suyu ve enerji içecekleri çok revaçta. Okullarda biliyorsunuz % 100 meyve suları tercih ediliyor. Okullara bu ürünleri veriyoruz. Enerji içeceklerinin Düzce’de ciddi bir tüketimi var. Temizlik ürünlerimizi de daha çok yurtlara, dinlenme tesislerine, otellere satıyoruz. İçecek ve ambalaj gruplarında ise sadece Düzce’de 700'e yakın market ve büfe ile çalışıyoruz. Daha doğrusu bizi buralara Düzce halkının yönlendirdiği söyleyebilirim.

 

“ŞU ANDA SADECE DÜZCE BOLU’DA FAALİYET GÖSTERİYORUZ”

Müşteri portföyünüzde kimler bulunuyor?

Müşteri portföyümüzde daha çok büyük market zincirleri bulunuyor. Bunun dışında büfeler, marketler var, otoban dinlenme tesislerine de satışlarımız mevcut. Bolu’da zincir marketler ve büyük otellerle çalışıyoruz. Şu anda sadece Düzce Bolu’da faaliyet gösteriyoruz. Yazın ise Akçakoca sahilde aktifiz.

 

“STOK İLE ÇALIŞMIYORUZ, STOKÇULUĞA KARŞIYIZ”

Genel ekonomik durumla ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

Şu an ülkemizin de içinde olduğu durum açık. Tabi biz de etkilendik. Ama bir şekilde kendimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. 5 tane aracımız sahada dolaşıyor. 5 araç şoförü ve 2 de yönetici personelimiz var. Giderlerimiz çok yükseldi. Biz de zamlara yetişmeye çalışıyoruz. Stok ile çalışmıyoruz, stokçuluğa karşıyız. Diğer toptancı arkadaşlara da sesleniyoruz. Stokçuluğa karşı olduğumuz gibi sizin de karşı olmanızı istiyoruz. Stok yapmadığımız için de elimizde mal olmadığından dolayı, neyse ona göre satmak istiyoruz. Stok yapan arkadaşlar da istediği gibi fiyatlarla oynayabiliyorlar. Biz de ayakta durmaya çalışıyoruz. Yarış içerisindeyiz. Yarıştan kopmamak için en uygun malı en iyi şekilde sahaya sunmaya çalışıyoruz.

Düzce piyasasını nasıl görüyorsunuz?

Düzce piyasası çok canlı. Düzce’deki halkımız çok iyi, iyi niyetliler. Ciddi bir tüketimi var. Düzce piyasası iyi gidiyor şu an. Tabii zamlardan etkilenen marketlerin serzenişlerini de duyuyoruz. Ama hepimiz aynı durumdayız şu an, aynı gemideyiz. Bu gemiyi bir şekilde limana yanaştıracağız. Fırtınalar bizi yıldıramaz.

 

“TOPTAN VE PERAKENDEYİ AYNI ALANDA SATIŞA SUNABİLECEĞİZ”

Bu sektördeki hedefiniz nedir? 5 yıl sonra veya önümüzdeki yıllarda kendinizi nerede görüyorsunuz?

5 yıl sonra çok ciddi bir şekilde Düzce'de ses getireceğimize inanıyorum. Adını vermek istemiyorum, ama bu sektörde faaliyet gösteren kurumsal  şirketler var, onlar gibi olmak istiyoruz. Planlarımızı tamamen buna yönelik yaptık. Düzce’de toptan ve perakendeyi aynı alanda satışa sunabileceğiz. 5 yıl sonra Düzce’de toptancılar arasında bir numara olmak istiyoruz. Kesinlikle stokçuluğa karşıyız. Aylık mal satışımız belli, buna göre alım yapıyoruz. Fazlasını alıp, depolarımızda yığıp, mal çıkartmamak gibi şey yapmıyoruz. Öyle bir çalışma prensibi içerisinde değiliz. Bir çizgimiz var. 2016'da da böyleydi, 2020'de de böyleydi, 2022’de de böyle olacak. Türkiye ekonomisine zarar verdiğini biliyoruz. Biz diğer büyük firmalara nazaran ne kadar etkili oluruz bu yaptığımızla bilmiyorum, ama bir yerden başlamak lazım. Yangına su taşıyan karınca misali, biz de bu şekilde başladık. Düzce esnafının istediği toptancı olma planımız var. Fiyatlarla alakalı en iyisini en uyguna bulup, esnafımızın istediği gibi çalışma sistemini getirmek. Toptancılar malı stok yapıp, fiyatlarla iyi oynadığı için kendisini dev aynasında görüyor, marketçileri küçük görüyor. Çok çabuk rest çekiyor. Ama ticaret böyle bir şey değil. Yarın ne olacağı belli olmaz. Biz bu konuda taviz vermeden esnafın istediği gibi toptancı olma planımız var. Her mahalleye giriyoruz. Her mahallenin marketine ulaşıyoruz. Akay Çınar Kubilay Düzce’de marka olacak. Sonra da bölgede marka olacak. Batı Karadeniz’de parmakla gösterilen bir marka olma yolundayız. Hedefimiz bu yönde, bunun için de çok çalışacağız.


Editör: C. Sandıkçı