Mahallelinin isteği üzerine muhtar oldum

Burhaniye Mahallesi Muhtarı İsmail Tanışman, Düzce Postası’nın sorularını yanıtladı. İsmail Tanışman, mahallesinin ihtiyaçlarını ve kendisinin hedeflerini ise şöyle anlattı:

Mahallelinin isteği üzerine muhtar oldum
10.01.2022 - 14:26
Güncelleme 26.02.2022 - 14:27
Özel Haber

“Bir muhtar, hizmetini güzel yapıyorsa etkilidir. Halkımız için 7/24 telefonum açıktır. Herhangi bir yere ulaşım sağlayamıyoruz diyemezler. Her daim yardımcı olurum. Mahallemizin içindeyiz bir yere gittiğimiz yok.

Mahallemizin beklentisi değil de benim beklentilerim var. Ben amacıma ulaşırsam mahallelimiz de mutlu olur. Bize sorarlar seçim zamanı neler vaat ediyorsunuz diye. Ben hiçbir şey vaat etmiyorum. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyorum.

Mahalle temiz olduktan sonra esnafın bir sorunu olacağını düşünmüyorum. Esnaf işinde gücünde, aramız iyi. Esnaf bizi arayıp, çöp atacak yerimiz yok dedikten sonra ben onun sorununu çözdüğümde sıkıntı da olmuyor.

Sorun yaşadığım veya destek göremediğim konu veya kurum yok.

Geleceğin muhtarlarına tavsiyem; yerinde olup hizmetini güzel yapmalı. Vatandaşa yardımcı olmalı.”

MAHALLESİNE YAPTIKLARI

Yıllardır muhtarlık hizmet binamız yoktu. Ben yaklaşık 8 yıldır kendi kuaför dükkanımda hizmet veriyordum. Daha sonra burayı kazandırmış olduk, ufak bir çocuk parkıyla beraber.

MAHALLENİN EKSİKLİKLERİ

Tek eksiğin sağlık ocağı olduğunu düşünüyorum. Bunun için de çalışmalara başladım sayılır. Maalesef sosyal faaliyetler için yerimiz yok. Halı saha vs yaptırmamız mümkün değil.

YAPMAK İSTEDİKLERİ

Sağlık ocağı yaptırma planım var. Yer yeterli olursa, Bakan beyimizle istişare yapıp, onların da teveccühü ile inşallah mahallemize sağlık ocağını katmış oluruz.

 

“MAHALLELİNİN İSTEĞİ ÜZERİNE MUHTAR OLDUM”

2010 yılından beri muhtarlık yapan İsmail Tanışman, muhtar olmaya nasıl karar verdiğini şöyle anlatıyor: “Ben zaten heyetteydim, mahalle muhtarımızın vefatından sonra mahallelinin isteği üzerine karar verdim.”

Tanışman, mahallesindeki seçmen sayısının 3 binin üzerinde olduğunu, ancak genel nüfusun 5 bini geçtiğini ifade etti.

Muhtar olmaktan memnun olduğunu dile getiren Tanışman, “Ne iş yaparsanız yapın o işi severek istekli yaptığınız zaman o işte başarılı olursunuz” diye konuştu.

Tanışman, mahalle sakinleri ile arasının çok iyi olduğunu ve sıkıntı yaşamadığını da ifade etti.

Vatandaşların bazı sorumluluklarını muhtarlara yüklemeye çalıştıklarını ifade eden Tanışman, şunları söyledi: “Muhtarlık yaparken değişik şeylerle karşılaşabiliyoruz. Ama her koşulda saygılı olmak lazım. Vatandaşın biri bir gün geldi. Benim arabam bağlandı, hiçbir yere borcum yok şimdi ne olacak diye. Ben de tamam beyefendi aracınız bağlanmış ama borcunuz yoksa neden bağlansın dedim. Yok benim bir yere borcum, sen neden evrakı bana getirmedin eve kadar dedi. Ben de dedim ki kusura bakmayın ama ben postacı değilim. Postacı arkadaşlarımız evleri dolaşırlar, vatandaş evdeyse evrakı teslim eder yoksa evrakı bana getirir teslim eder daha sonra biz onaylarız ve bizde kalır. Vatandaş gelirse bizden almaya tabi ki alabilir, gelmezse bizde kalır. Dedim madem siz öyle düşünüyorsunuz yetkili yere gidip araştırın. Neyse gitti akşam aradı beni vay efendim benim borcum yok siz avukatla beraber mi çalışıyorsunuz gibi reaksiyonlar veriyor. Ama nasıl konuşuyor bir görseniz asla susturamazsınız. Yani bu ve benzeri olaylarla karşılaştık. Dahası da var. Başka bir vatandaşımız aradı diyor ki neden benim icra kağıdımı teslim aldınız. Bende ikametgahını sordum Burhaniye mahallesiymiş ama İstanbul’da çalışıyormuş. İkametgahınız buradaysa evde de kimse yoksa buraya gelir ve biz de alırız beyefendi dedim. Yani böyle şeylerle karşılaşıyoruz.”

 

 


Editör: Ç. Diger