Vatandaşın bile geçmediği bir alandı

Karaca Mahallesi Muhtarı Bahattin Gümüş, Düzce Postası’nın sorularını yanıtladı. Mahallesinin ihtiyaçlarını ve kendisinin hedeflerini anlattı: “Vatandaşıyla belediyesiyle sorun yaşamayan sıkıntıya girmeyen muhtarın daha iyi olacağını düşünüyorum. Tabi eksik bitmez. Ne yaparsanız yapın insanoğlunu ihtiyacı bitmediği gibi mahallenin de eksiği bitmez. Onu için sürekli ileriyi görmek istersiniz yani.

Vatandaşın bile geçmediği bir alandı
26.02.2022 - 15:02
Özel Haber

Meslek lisesinin yanından mahalleye giriş istiyorum. Düzce’de her mahalleye Akçakoca karayolundan giriş var, Karaca Mahallesi’ne giriş yok. Vatandaşlarım ya Beyciler’den giriyorlar ya da çoban kavşağından girip mahalleye öyle giriyorlardı. Bunu sürekli istememe rağmen tüm vekillerimiz ve yetkili kişiler karayollarının olduğunu söylüyorlar. Ben de onlara diyorum ki karayolları Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kurumu değil mi? Akçakoca giriş yolundan mahalleme neden giriş verilmiyor veya niçin güvenli bir geçiş yapılmıyor? İnsanlar çarşıya pazara giderken veya meslek lisesine gelirken araçların arasından kaçarak geliyorlar. Ben de onlardan Akçakoca karayoluna mahallem Hamidiye’ye güvenli bir geçiş istiyorum. Bu konuda onlarca dilekçelerim var. Karayolları dilekçemi olumsuz değerlendirdi. Ama ben de ısrar ediyorum olması için. İnşallah bunu da mahalleye kazandırabilir.”

Mahalle esnafının şuanda acil bir sorunu yok. Esnafın sorunu nedir. Alt yapıdır. Eklektiktir yoldur. Bunları yaptık zaten olursa da belediye ile valilik ile sorunları çözüyoruz.

Gelecek toplumumuza hizmet, daha farklı ortam ayarlamak, güzel hizmet vermek bunları bekler vatandaş.

Geleceğin muhtarlarına; insanlarla diyalog halinde olmalarını, devleti hiçbir zaman bırakmamalarını, kanun yasadan dışarıya çıkmamalarını, her zaman dürüst ve namuslu olmalarını tavsiye ederim.

Yeni yapılan sağlık ocağımıza Ufuk Baysan şehidimizin adını verdik. Ona şehidimizin adını vermek de bizim ve mahallemizin adına güzel bir hizmet oldu. Sağlık ocağının yapımını da hızlandırdı. Bize o hizmeti Zülkif Dağlı Bey yardımlarıyla vermiş olduk. Kendisine de teşekkür ederim. Sağlık ocağının yerini veren daha önceki Belediye Başkanımız Mehmet keleş’e, yapımında büyük emek veren vekilimiz Ayşe Keşir’e, Valimiz Zülkif Dağlı’ya şahsım ve mahallem adına teşekkür ederim.”

 

“VATANDAŞIN BİLE GEÇEMEDİĞİ BİR ALANDI”

Karaca Mahallesi Muhtarı Bahattin Gümüş, 25 yıl cezaevinde çalıştıktan sonra 2012’de emekli olduğunu ve sonrasında muhtarlık seçimlerine girdiğini söyledi. Muhtarlıktaki ikinci dönemi olduğunu ve görevini yapmaya çalıştığını kaydeden Gümüş, “Layığı ile yapabiliyorsak ne mutlu bize” dedi.

Muhtar olmaya nasıl karar verdiğini anlatan Gümüş, “İnsanlarla diyalog halinde olmayı seviyorum. Muhtarların da topluma hizmet etmeleri gerektiğini bildiğim için ben de o hizmete ortak olmak isteyerek muhtar olmayı seçtim. Elimizden geldiği kadar da mahallemize hizmetimizi yaptık yapmaya da devam edeceğim” diye konuştu.

Muhtar olmaktan memnun olduğunu dile getiren Gümüş, “Muhtarlık şuan güzel bir uğraş oldu. Resmi dairelerde olsun, insanlar üzerinde olsun. Muhtarlık sevilen, yapılmak istenen, uğraşı olan güzel bir iş oldu” dedi.

Mahallede, 3 bin 500 seçmen, 6-7 bin de nüfus bulunduğunu dile getiren Gümüş, “Vatandaşla diyaloğumuz iyidir. Sürekli insanlarla biriz. Muhtarlık olarak da sağlık ocağı ile beraberiz. Sürekli gelen gidenleri görürüz. Sürekli diyalog halindeyiz hiçbir sıkıntımız yoktur. İnşallah da olmaz” ifadelerini kullandı.

Gümüş, yeniden aday olmayı düşünüyor musunuz sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Tabi düşünüyorum. Çünkü muhtarlık milletin ben de olacağım dediği veya emekli olan birisinin boş duracağıma ben de olacağım dediği konum. Tabi ileriye doğru düşünüyoruz sağlık olduğu sürece. Ama en son dersek ki tamam artık yeter ihtiyarlanmaya başladık, ondan sonrası Allah kerimdir.”

Karaca Mahallesi’nin ve özellikle içerisinde bulunan parkın geçmişte vatandaşın bile geçmediği bir alan olduğunu ifade eden Gümüş, “Şu an ise vatandaşın, ailenin gelip gittiği sağlık ocağına dönüştü. Güzel bir ortam oldu. Eskiden gençler vardı agresif olan, ortam değiştikçe onlar da uyum sağlamaya başladılar. Topluma farklı bakmaya başladılar. Gençlere ne kadar yaklaşırsan onlar da sana o kadar güzel yaklaşır” şeklinde konuştu.

 

MAHALLESİNE KAZANDIRDIKLARI

Benim mahallemin alt yapı yağmur sıkıntısı hiç yok. 5 bin metrenin üzerinde yağmur suyu gideri var. Doğalgaz, elektrik, su sıkıntım hiç yok. Kapalı yollarımız vardı onları açtırdık. Güzel bir sağlık ocağı kazandırdık. Şimdi bayanlar için bir kuran kursu kazandırma aşamasındayız bu şekilde hizmetler vermeye çalışıyoruz.

YAPMAK İSTEDİKLERİ

Mahallemde bulunan ortaokulum çok eski bir bina. Valimize, belediye başkanımıza, üst bürokratlarımıza konuyu ilettim. Binanın eski olduğunu, deprem atlattığını belirttim. Eğitim kötü değil, ama binanın eski olduğunu onlara ilettim. Belediye başkanımızın da desteği ile güzel bir ortaokul kazandırmayı hedefliyoruz mahallemize.

 

 


Editör: C. Sandıkçı