Mahalle nüfusu 6 ilçeyi solladı

Koçyazı Mahallesi Muhtarı İsmet Mısır, “Eskiden 500 hane varsa, şu an 7 bin hane var. Depremden sonra yapılaşma durmak bilmedi. Boş arazimiz kalmadı” dedi.

Mahalle nüfusu 6 ilçeyi solladı
15.03.2022 - 12:36
Güncelleme 15.03.2022 - 12:36
Özel Haber

“BİRKAÇ HEDEFİM DAHA VAR”

Koçyazı Mahallesi Muhtarı İsmet Mısır, bu mahallede doğup büyüdüğünü ve muhtarlıkta üçüncü dönemi olduğunu söyledi. Ailesinin Trabzon Akçaabat’tan gelerek buraya yerleştiğini kaydeden Mısır, muhtar olmaya nasıl karar verdiğini şöyle anlattı: “Ben zaten normal yaşantımda insanlara yardımcı olmaya hizmet etmeye çalışırdım. Kendi işyerimde de halkla hep iç içeydim. Bir dönem azalık yaptım. Vatandaşlara yapmış olduğumuz yardımlardan çok etkilendim. Muhtar olmaya karar verdim. O gün bugün muhtarlığım devam ediyor.”

Muhtar olmaktan memnun olduğunu ifade eden Mısır, “Zaten memnun olmadığınız işte başarılı olamazsınız” diye konuştu.

Mahallenin eski isminin Metek Köyü olduğunu ve depremden sonra Koçyazı adını aldığını ifade eden Mısır, “Eskiden 500 hane varsa, şu an 7 bin hane var. Devamlı göç alan bir yer. Düzce’nin en kalabalık mahallesi. Metek Toki’nin inşa edilmesinden sonra hızla yapılaştı. Depremden sonra yapılaşma durmak bilmedi. Şuan boş arazimiz kalmadı. Hem Düzce’ye, hem kalıcı konutlara yakın. Nüfusu 23 bin civarında. Düzce’nin Akçakoca hariç diğer 6 ilçesinin nüfusundan fazla nüfus yaşıyor. Bunlar bize hem avantaj, hem dezavantaj. Biz bunu avantaja çevirmek için çalışıyoruz ve avantajlıyız da. ‘Ne kadar kalabalık, nasıl beceriyorsun’ diyorlar. Ben bu işi severek yapıyorum. Severek yaparsan, halkın içinde olursan, halk da sana yardım eder. Çok da nezih bir mahalle. Sakinlerimizin yüzde 70’i memur. Asayiş açısından da sakin bir yer” dedi.

Devamlı sokakta, vatandaşlarla iç içe olduğunu söyleyen Mısır, mahalle sakinleri ile iyi bir iletişimi olduğunu belirtti.

Bir dönem daha muhtarlık yapmak istediğini ifade eden İsmet Mısır, “Nasip olursa Allah sağlık sıhhat verirse, halkımız da uygun görürse önümde birkaç tane daha hedefim var. Ondan sonra bir dönem daha yapmak isterim. Tabi nasip” şeklinde konuştu.

 

“MUHTARLIK BİZİM TEK İŞİMİZ”

Koçyazı Mahallesi Muhtarı İsmet Mısır, Düzce Postası’nın sorularını yanıtladı. Mahallesinin ihtiyaçlarını ve kendisinin hedeflerini anlattı:

“Muhtarlık bizim ikinci işimiz değil, tek işimiz. Ben bu göreve o kadar güzel bir oy potansiyeli ile geldim ki Allah beni kimseye mahcup etmesin, yüzüm kızarmasın. Onun için 24 saat telefonum açık. Bazen Pazar günleri vatandaş akşam 19.00 veya 20.00’de arıyor, ‘muhtarlığın önündeyim açılmayacak mı’ diyor. Bu gibi şeylerle karşılaşıyorum.

Mahallemizin eksiklikleri, üst geçit bir, pazaryeri iki. Koçyazı ile Metek TOKİ arasında büyük bir Karacı Deresi var. Etrafı öyle güzel yapıldı ki insanlar çok memnun. Güzel bir sosyal alan oluştu. Bunlar yeni başladı, devamı da gelecek inşallah.

Etkili muhtarlık mahallesine hizmet için çıkacak. Doğumda, düğünde, ölümde vatandaşların yanında olacak. Mahalleye yapılması gereken hizmetleri takip edecek. Belediyeden hizmet aldığımız için bire bir iletişim kurup, güzel irtibatlar kuracak. Ancak öyle etkili muhtarlık olur.

Burası yeni yerleşim bölgesi olduğu için çok fazla esnafımız yok. Olanlarla da pek iletişimimiz olmadı.

Biz belediye ile bir aileyiz. Belediye ile iletişimiz çok iyi. Başkanımızla, yardımcıları ile birim müdürleri ile aramız çok iyi. Herhangi bir sorun yaşamıyoruz.

Geleceğin muhtarlığına tavsiyem; muhtarlık ikinci iş değil, tek iş olacak. Ben halkıma hizmet etmek istiyorum ve burada her zaman aradığında beni bulabilmeliler. Cenaze olur, düğün olur, kavga olur vs. İlk ulaşabilecekleri kişi muhtardır. Bu görevin havası yok, gönül işi. Bunu isteyerek yapmazsan yapamazsın. Gelen herkesi kendi akrabası, eşi dostu, anası babası gibi görüp hizmet edecek. Belediyeler veya özel idareler ile ilişkisini saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde yapacak. Halkın yanında olacak, içinde olacak.”

 

MAHALLELİNİN BEKLENTİSİ

Mahallemiz geniş bir nüfusa hitap ediyor. Çocuklar benden halı saha, oyun alanı, spor donatı istiyorlar. İnşallah bunları zaten belediye ile birlikte çalışarak halledeceğiz. Rasim  Betir Bulvarı tarafından Koçyazı Mahallesi’ne giriş kapandı. İstinat duvarı konuldu. Bizi üst geçide mahkum ettiler.  Yaşlılar çıkamıyor. Dalcık beklentisi var. Pazaryeri istiyoruz.

MAHALLENİZE KAZANDIRDIKLARI

İlk dönem muhtarlığımda belediye ile işbirliği içinde alt yapısı tamamlandı. Düzce’de ilk doğalgaz bize geldi. Asfalt yapıldı. Yeterli olmasa da parklarımız yapıldı, kaldırımlarımız yapıldı. Güzel bir çalışma oldu. Şu an mahallemiz Düzce’de istenilen ve beğenilen bir konumda.

AKLINDA OLAN YENİLİKLER

Kreş sözünü aldık, daha müjdesini vermedik. Parkımız ticari alana çevrilip hala saha niyeti ile başkalarına verildi. Orayı belediyeden istiyoruz, talepte bulunduk. Orayı alıp mahallemizin çocuklarımıza spor alanı yapmak istiyorum. Karaca deresi kenarını komple bitirip, orayı sosyal bir alan olarak kazandırmak istiyorum. Koçyazı Mahallesi olarak amatör takımımız da var. Ona güzel bir tesis kazandırmak istiyorum. Halkın oturabileceği sosyal bir alan yok. Dışardan bir mülki amir gelse biz onu ancak kahveye götürebiliriz. Belediye eski köy konaklarını sosyal alana dönüştürüyor. Bizim de öyle bir alanımız var. Onu kazandırmak istiyoruz.

 


Editör: Ç. Diger