Zevkle bu işi yapıyorum

Emekli olduğunu ve doğduğu, büyüdüğü köyde ailesinin ve vatandaşların isteğiyle muhtar adayı olduğunu ifade eden Akınlar Mahallesi Muhtarı Sefer Aktürk, görevde ilk dönemi olduğunu ve 3 yıldır zevkle muhtarlık yaptığını belirtti.

Zevkle bu işi yapıyorum
4.04.2022 - 10:23
Özel Haber

Aktürk, muhtar olmaya nasıl karar verdiğini şöyle anlattı: “Mahallemde eksiklikler gördüm. Yapılması gereken şeylerin yapılmadığını gördüğümden dolayı bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümden dolayı, burada doğup büyüdüğüm için de doğduğum yere hizmet edebilmek için muhtar oldum.”

Muhtar olmaktan memnun olduğunu belirten Aktürk, mahalle nüfusunun 2100, seçmen sayısının ise 1100 olduğunu, mahalle sakinleri ile arasının gayet güzel olduğunu söyledi.

Aktürk, “Tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?” sorumuza ise “Tabii ki” yanıtını verdi.

 

“VATANDAŞ GELDİĞİ ZAMAN MUHTARI YERİNDE BULABİLMELİ”

Akınlar Mahallesi Muhtarı Sefer Aktürk, Düzce Postası’nın sorularını yanıtladı. Mahallesinin ihtiyaçlarını ve kendisinin hedeflerini anlattı:

“Etkili bir muhtarlık; vatandaşlarımızın taleplerini kurumlardan yardım alıp, yerine getirerek olur. Bizim en çok talebimiz de belediyeden oluyor. Bunun dışında vatandaşla iç içe olma taraftarıyım. Cenaze gibi, ihtiyaç sahiplerinin yardımı gibi sorunlarda aktif olmak gerektiğini düşünüyorum. Muhtar mahallesinde olmalı. Vatandaş geldiği zaman muhtarı yerinde bulabilmeli. Ben de onu yapmaya çalışıyorum. Muhtarı aradıklarında 7/24 beni burada, mahallemde bulabilirler. Buluyorlar da zaten. Zevkle bu işi yapıyorum.

Derneğimiz yoktu bir dernek kazandırdık. Muhtarlığımızı kazandırdık. Açılmayan yollarımız vardı, onları açtık. Villa şehri oldu mahallemiz. Şu ana kadar 250 tane villa yapıldı. Çok güzel bir ortam sağlandı. Bir kere samimiyet kazandırdık, iletişim kazandırdık. İnsanlarla iç içeyiz. İnsanlarla Cuma öncesi ve sonrası sohbetler ediyoruz. Mahallemizde sübyan okulumuz var. Yaşlılarımız için diyanetten 2 tane hocamız geliyor kuran öğretmek için. Hem 4-6 yaş çocuklarımıza hem de kadınlarımıza kuran öğretiyoruz. Yeni bir cami yaptırıyoruz. Temelini atmaya başladık. 3 katlı 952 metrekare olarak mahallemize kazandıracağız.

Camimiz yapılıyor, demin de söylediğim gibi okul ve park eksiğimiz var. Sağlık ocağı için de gerekli yerlere başvurduk. Devlet şu an yatırımları durdurduğundan dolayı yapımına başlanamıyor ancak açıldığı an sağlık ocağı ihtiyacı giderilecek.

Mahallemde bir tane marketimiz var. İş yeri sıkıntısı var. Sosyal aktivitenin az olduğu bir mahalledeyiz.  Bir kahvehanemiz bile yok. Sosyal tesis alanımız yok.

Sorun yaşadık demeyelim ama biraz işler ağır ilerliyor. Bizim işimiz yüzde 99 belediye ile zaten. 30 senedir açılmayan yolları açtım bu sayede. Sorun yaşamıyorum, ama zaman konusunda biraz yavaş ilerliyor. Ama ben gayet memnunum başkanımızdan, belediyemizden.

Geleceğin muhtarlarına tavsiyelerim; gerçekten vatandaşla iç içe olacaklarsa, vatandaşların taleplerini dinleyeceklerse, onların sorunlarına eğileceklerse muhtar adayı olsunlar. Bir silah ruhsatı için, muhtar olmuş olmak için lütfen muhtar olmasınlar. Mahallede duracaklarsa, vatandaşla iç içe olacaklarsa olsunlar. Tavsiyem budur.”

 

 

MAHALLELİNİN BEKLENTİLERİ

Mahallemde okulum yok. Park ihtiyaçları var vatandaşlarımızın, çocuklarımızın. Mahallemde park yok. Yetkililere bildirdim, yakın zamanda yapılacağının sözünü verdiler. Alt yapı sorunlarımız var biraz. Bunları da yetkililere bildirdik. Uzun süredir açılmayan yollarımız vardı. Hepsini açtık, daha da devam edeceğiz inşallah.

AKLINDA OLAN YENİLİKLER

İlk hayalim burada mahalle köy konağı. Yani muhtarlığımın dışında oturulabilecek bir araya gelinebilecek bir yer olsun istiyorum. Yetkililerden talepte bulundum bu sene içerisinde programa alındı. Bir de ilkokul ve ortaokul ihtiyacımız var. Her gün nüfusu çoğalan bir mahalleyiz ve çocuklarımız yan mahallelerdeki okullara gidiyorlar. Mahalleme okul da kazandırmak istiyorum.

 


Editör: C. Sandıkçı